با افزایش جمعیت در شهرها، رشد زندگی آپارتمانی افزایش یافته است و دیگر زندگی در منزل حیاط دار یا ویلایی در داخل شهرها کم شده و بیشتر در پیرامون شهرها این نوع از زندگی برقرار است. با گرانی زمین و ملک و ایجاد زمینه های اشتغال در داخل شهرها، مردم مجبورند در آپارتمان های کوچک نزدیک محل کار شان سکونت داشته باشند. شما تصور کنید در یک آپارتمان ۵۰ متری با یک خانواده سه نفره و احتمالاً با حضور یک مهمان سه نفره با چه محدودیت هایی روبرو هستید. حال می خواهید داخل منزلتان دکور لازم را داشته باشید و یک زندگی لذت بخش و آرامی را برای خود مهیا کنید. هال کوچک است، اتاق خواب نقلی است و کمد لباس، تختخواب و … از نیاز های ضروری زندگی شما است. مجبورید از کمدهای کم جا و وسایل کم جا استفاده کنید که از فضای اتاق هم بهره می برد.

اگر به مطالب دکوراسیون علاقه مند هستید، می توانید مطلب راهکار داشتن خانه شاد و رنگی را اینجا بخوانید

کمدهای کم جا

چیدمان لباس در کمد
چیدمان لباس در کمد

در کشورهای غربی زندگی انفرادی با توجه به فرهنگ حاکم بر روابط اجتماعی، زندگی آپارتمانی چالش و محدودیت کمتری ایجاد کند اما در کشورهای شرقی، زندگی خانواده و تقیدات مربوط به آن از نظر فرهنگی در آپارتمان های کوچک مشکلات بیشتری دارد و لازم است برای ترتیب و  استقرار وسایل ضروری آن چون چیدمان لباس در کمد و محتویات آن یک فکر اساسی شود.

اتاق های کوچک از فضای محدودی برای دکوراسیون برخوردارند و برای جذابیت آن می توانیم خلاقانه تر عمل کنیم تا آرامش بیشتری داشته باشیم و از دست و پا گیری اسباب و اثاثیه موجود در اتاق ها دور باشیم تا هر بار برای گرفتن یا گذاشتن وسایل ، روح و روان خودمان را سایش ندهیم.

البته با همه این صحبت هایی که مطرح کردیم لازم است در مورد وسایل ضروری زندگی هم این توافق را داشته باشیم که بسته به زندگی در یک واحد آپارتمان اجاره ای و یا شخصی و نقل و انتقال سالیانه یک مستأجر، برای تهیه وسایل ضروری زندگی اولویت بندی کنیم تا برای ما مشکلات عدیده درباره کمدهای کم جا درست نشود.

روزگاری مردم از صندقچه و بقچه استفاده می کردند و با همین امکانات بهترین نظم را  به زندگی خود می دادند اما امروزه با بالا رفتن سطح توقعات و افزایش وسایل زندگی و کوچک شدن منازل و زندگی در آپارتمان باید فضای منزل طوری طراحی شود که از محیط آن اعم از دیوارها ، طاقچه ها ،فضای خالی بالای کابینت ها و … به خوبی استفاده شود.

با شرح فوق در ادامه به دو تا از وسایل زندگی که می توانند نقش چند جانبه داشته باشند و جاگیری کمتری در خانه ایجاد کنند نام
می بریم:

تخت خواب تا شوی کمد دار

تخت خواب تاشو کمدی
تخت خواب تاشو کمدی

تخت خواب یک وسیله ضروری و مناسبی است که هر فردی به دنبال خستگی کار روزانه می خواهد روی آن استراحت و خواب راحتی داشته باشد. تخت خواب معمولی فضای زیادی از اتاق خواب را اشغال می کند ولی این تخت خواب های جمع شو می توانند یکنفره یا دو نفره و با رنگ ها و پارچه های متنوع و زیبا باشند که از قابلیت های خوبی هم برخوردار هستند بطوریکه در موقع استفاده پهن و بعد از استفاده جمع می شوند تا در فضای اتاق صرفه جویی و محیط شلوغی ایجاد نشود.

از کمدهای کم جا تخت خواب هم برای گذاشتن البسه و دیگر وسایل مورد نیاز استفاده می شود و مدلی از این تخت خواب ها هم در موقعی که جمع می شوند به عنوان مبل برای نشستن کاربرد دارند و حتی می توانیم آنها را در هال قرار بدهیم تا استفاده دو جانبه از آنها شود.البته این تخت خواب در اشکال و کاربری های متنوع برای قشرهای مختلف؛ دانشجویان مجرد ، زوجین و کودکان طراحی می شوند و در جاهای مختلف خانه می توانند استقرار یابند.

انواع تخت خواب های تاشوی دیواری هم وجود دارد که علاوه بر داشتن کمد و وسایل دیگر، تخت به ارتفاع دیوار بالا می رود(عمودی) که در واقع باعث باز شدن سطح نشیمن و محل گذر اتاق می شود.جای این نوع تخت خواب ها در اتاق خواب است.

کمدهای دیواری

کمد دیواری
کمد دیواری

مدل هایی از کمد دیواری اتاق کودک هم به همراه تخت تاشوی نوزدان و جوانان وجود دارد که برای چیدمان لباس در کمد و از تخت آن هم در موقع استراحت و خواب استفاده می شود. البته امروزه در واحدهای آپارتمانی کمدهایی در داخل دیوار برای گذاشتن لباس های مجلسی و دم دستی تعبیه شده که لباس ها به صورت آویز در آنجا قرار می گیرند که باعث می شوند فضای خانه شلوغ نشود و این خود یک صرفه جویی درفضای زندگی آپارتمان های کوچک است.

در ضمن با پیشرفت فناوری، واحدهای آپارتمانی و منازل حیاط طوری طراحی می شوند که از یک ترکیب بندی بهتری برای زندگی برخوردارند. تعبیه کمدها در دیوارهای اتاق ها باعث می شود که خیلی از وسایلی چون لباس و … که نیازی نیست در معرض دید باشند به صورت پوشیده و محفوظ در جایی قرار می گیرند.اگر این کمدها نبود وضعیت بد، شلوغ و کنترل نشده ای در یک خانه به وجود می آمد.

کمدهای دیواری هم طبق سلیقه افراد و بر مبنای فضای اتاق و اندازه آن و غیره به شکل های متنوع طراحی و ساخته می شوند. این کمدها می تواند دارای آیینه ودرآور، میز کامپیوتر، میز تحریر و آویز باشند و یا به صورت کشویی با طبقات ساخته شوند و در بعضی طرح های آن تخت خواب هم اضافه می کنند که به صورت تاشو و یا ثابت است.

معمولاً جنس کمدهای کم جا، رنگ و استفاده از وسایل اضافی چون شیشه و آیینه را مشتری تعیین می کند که در درجه اول به ابعاد اتاق و هارمونیک بون رنگ اتاق بستگی دارد.
با همه این اوصاف، چیدمان لباس در کمد از نظر ایمنی وسایل و خطرات جانی اهمیت دارد. وسایل شکستنی باید در جایی از کمد قرار گیرد که از دسترس کودکان دور باشد و خطری برای آنها ایجاد نکند که خیلی بهتر است برای کمدها قفل گذاشته شود تا از نظر ایمنی و سرقت هم محفوظ باشد.

جنس کمدها بیشتر از MDF است که در انواع مختلف و هزینه های متفاوت بنا به کیفیت، تولید و عرضه می شوند.

چیدمان لباس در کمد

چیدمان لباس در کمد
چیدمان لباس در کمد

جمعیت زیاد، توقعات بالا، محدودیت های جا و مکان زندگی، سختی رفت و آمدها به سر کار با وجود ترافیک شلوغ، بالا رفتن هزینه ها و زندگی آپارتمانی در شهرها آن هم در نوع کوچک، باعث شده که طراحی های مناسبی در مورد وسایل زندگی مانند کمدهای کم جا صورت گیرد تا فضای خانه کمتر اشغال شود و آسایش و آرامش بر قرار باشد.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

بهترین چیدمان برای آشپزخانه

چیدمان کمد لباس منظم و آراسته با این پنج روش راحت

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

کمد مناسب برای فضاهای کم جا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.