خیلی از ما با ریزه خوری روزمره نمی توانیم از یک رژیم غذایی خوب تبعیت کنیم بخصوص خانم های خانه دار که  بیشتر در منزل و آشپزخانه حضور دارند به ظرف شیرنی و شکلات که در روی میز و پیشخوان است سر می کشند و از آن می خورند که این نوع مواد غذایی پر کالری هستند و باعث چاقی فرد می شوند. نام این‌ها عادات بد غذایی است که برای دوری از عادت غذایی بد باید راه‌حل پیدا کرد.

اگر به مطالب سبک زندگی علاقه مند علاقه مند هستید مطلب سبک زندگی سالم و خوب را اینجا مطالعه بفرمایید

دوری از عادت غذایی بد

دوری از عادت غذایی بد
دوری از عادت غذایی بد

برای اینکه یک عادت غذایی بد را از خودمان دور کنیم باید عزم قوی‌تری به عمل آوریم بطوریکه به همراه خوردن غذا های کم کالری از پرخوری هم پرهیز کنیم و داشتن یک برنامه غذایی خوب خیلی مهم است. برای تاکید، اراده ضعیف عامل پرخوری و در نهایت اضافه وزن است.

روش های تغییر عادات غذایی بد

حال ما روش هایی را برای دوری از عادت غذایی بد به شرح زیر بیان می کنیم که رعایت هر یک از آنها کمک بزرگی به ما می کند:

از بشقاب های کوچک استفاده کنید

دوری از عادت غذایی بد
دوری از عادت غذایی بد

وقتی ظرف غذای شما کوچک باشد آن را پرو پیمان می بینید و از نظر روحی روانی زیاد به حساب می آید و با خوردن آن سیر و قانع می شوید که زیاد خوردید. بهتر است رنگ بشقاب روشن باشد تا بزرگ به نظر برسد و یا از رنگ های تند و گرم چون نارنجی و فرمز بیرهیزید که اشتها آور هستند.

از قابلمه غذا بکشید

وقتی دیس بزرگی از غذا در جلوی شما قرار گیرد هوس می کنید مجدداً بخورید ولی اگر از قابلمه برای بشقاب شما غذا بریزند به همان بسنده می کنید و طمع شما کمتر سرکشی می کند! شاید در روزهای اول کمی سخت باشد ولی عزم و اراده هم می خواهد.

اضافه غذای مانده را در ظرفی فریز کنید

اگر غذایی اضافه آمد نگویید این مقدار غذا خوب نیست بماند پس بخوریم! بلکه بهتر است آن را در ظرفی بسته بندی و فریز کنید. بعد در موقع لزوم آن را گرم و میل بفرمایید.

خوراکی های پر کالری چون چیپس، پفک ،شکلات و شیرینی را از دسترس خارج کنید

خوردن غذاهای سالم  یک امر ضروری است. وقتی ظروف این نوع مواد غذایی روی پیشخوان و میز باشد شما هوس می کنید از آنها بخورید حال به جای اینکه ظروف نقل و نبات در کنار شما باشد ظروف حاوی سبزیجات و میوه های کم کالری را جایگزین کنید که فیبر دار، مفید و سیر کننده هستند. خانم های منزل که بیشتر در خانه و آشپزخانه حضور دارند بطور مطمئن بیشتر از دیگر اعضای خانواده به شیرینی جات و شکلات ناخنگ می زنند و استفاده از مواد غذایی جایگزین چون گوجه فرنگی، خیار، کلم، کرفس، هویج، سیب و… که فیبردار،کم کالری و مفید هستند، راهکار خوبی برای آنها است.

برای دوری از عادت غذایی بد، سعی کنید ظروف حاوی شیرینی و شکلات را در جایی برای مهمان رزرو کنید تا با حضور شان در منزلتان از آنها تناول کنند و به یقین آنها اگر هم دوست داشته باشند خیلی پرخوری نمی کنند!! البته بچه ها یک استثناء هستند و قابل کنترل نیستند بنابراین، این تنقلات چاق کننده را از آنها دور نگه دارید و با برنامه به آنها تعارف کنید. لازم به ذکر است که عادت غذایی بد چون نخوردن صبحانه و مصرف نقل و نبات در موقع تماشای تلویزیون و صحبت کردن باعث چاقی می شود.صبحانه نخوردن به سیستم گوارشی صدمه بزرگی می زند و باعث چاقی هم می شود.

صبحانه بیشترین انرژی بدن را تأمین می کند حال اگر نخورید در وعده های بعدی بیشتر می خورید. اگر وقت کافی برای صبحانه خوردن ندارد حداقل کمی غلات ، اسموتی و چند برشی از میوه جاتی چون سیب میل کنید.

در دوری از عادت غذایی بد نوشیدنی های گاز دار و پرکالری کمتر مصرف کنید

دوری از نوشابه گازدار
دوری از نوشابه گازدار

خیلی از مردم عادت دارند به همراه غذا از نوشیدنی های گاز دار میل بفرمایند که خیلی مضر است بلکه قطع کردن ناگهانی آن ممکن نباشد بنابراین بهتره به جای این نوشیدنی ها، آب میوه بنوشند. دوری از عادت غذایی بد را درنظر بگیرید. در ضمن توصیه می شود در حین غذا خوردن، آب نخورید که زیان آور است و بهتره نیم ساعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از غذا آب و یا نوشیدنی های دیگر میل نشود.
نوشیدنی گاز دار باعث می شوند که جذب کلسیم در استخوان بدن به خوبی صورت نگیرد و در نهایت پوکی استخوان نصیب شخص شود. در ضمن قند زیادی دارند و سبب چاقی و بیماری‌های دیابت و کبد چرب و.. در انسان می شوند.

در دوری از عادت غذایی بد از عادت به خوردن نمک زیاد پرهیز کنید

معمولاً خیلی از ما عادت داریم چه غذا شور باشد یا کم نمک، ابتدا نمکدان را بگیریم و نمک بپاشیم که خوردن نمک زیاد سم است و باعث فشار خون بالا می شود و برای افرادی هم که فشار خون بالایی دارند خیلی مضر است. در واقع قانون خوردن غذاهای سالم  را بهم می زند.
بهتر است غذا را بخوریم تا اگر کم نمک بود کمی نمک روی آن بریزیم و را ه دیگر هم اینکه، نمکدان را از دسترس دور نگه دارید. خیلی از میوه ها مانند انار ، پرتقال و… بدون نمک خوشمزه ترند. بعضی از افراد حتی به سیب هم نمک می زنند و می خورند که این کار خیلی بدی است.

ترک عادت سرزدن های نیمه شب و حتی در طی روز به یخچال

این عادت باعث خوردن غذاهای پرچرب و پرکالری می شود و عامل چاقی در انسان است. چون بیشتر غذاهای یخچالی چون خورشت ها، کتلت ها و… وقتی سرد می شوند چربی منجمدی دارند که خوردن آنها باعث چاقی می شود. به خودتان بقبولانید که از این سرکشی های مضر پرهیز کنید و حتی با مسواک زدن زود هنگام برای خود، سد خوردن درست کنید.

در دوری از عادت غذایی بد از تند خوری پرهیز کنید

تند خوردی یکی از بدترین عادت‌های غذایی است. برای دوری از عادت غذایی بد،  جویدن غذا و چرخاندن آن در دهان باعث می شود که خوردن و خوشمزگی غذا را به خوبی احساس کنید حال اگر غذا  را تند بخورید مغز انسان فرصت کافی برای ارتباط با شکم را ندارد. چون مغز ۱۵ تا ۲۹ دقیقه زمان بعد از خوردن غذا نیاز دارد  تا به معده آلارم سیری بدهد. بنابراین اگر یک وعده غذاخوردن شخصی ۱۰ دقیقه زمان ببرد فرمان سیری به معده صادر نمی شود و شخص دوست دارد باز هم بخورد که این عامل باعث چاقی است.

پرهیز از کم خوابی

طبق تحقیقات ثابت شده که کم خوابی عامل چاقی است و چه بسا وقت اضافه صرف خوردن می شود. در حالیکه خود فرد نمی داند چه چیزی خورده است.

دوری از بازی های رایانه ای و پلی استیشن طولانی مدت

سرگرمی چند ساعته کودکان و حتی جوانان و بزرگسالان در بازی‌های رایانه ای و…باعث می شود که اگر تنقلاتی در دسترس باشد بیشتر بخورند و یا بعد از بازی با گرسنگی و ولعی که دارند پرخوری کنند. برای دوری از این عمل خوبه که هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از پای بازی بلند شوند و قدمی بزنند.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

خواص لبو برای سلامتی که جالب است بدانیم

پیشنهاد برای صبحانه سالم راحت

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

۶ گام برای تغییر عادات بد غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.