طراحی دکوراسیون داخلی منزل تأثیر زیادی در روحیه افرادی دارد که درآن زندگی می کنند و دکوراسیون اتاق فرزندان یک خانواده هم که زمان زیادی از روز را در آن سپری می کنند هم در روح و روان آنها خیلی مؤثر است. محیط شلخته و به هم ریخته خانه باعث خراب تر شدن روحیه و خلقیات ساکنین منزل می شود بنابراین مهم است که چیدمان وسایل و رنگ آمیزی اتاق بخصوص چیدمان اتاق کودک طوری انجام شود تا در آن احساس امنیت، سرور و شادابی داشته باشند.

می توانید یک مطلب کامل و جامع درباره داشتن یک خانه رنگی و شاد پر انرژی را اینجا بخوانید

چیدمان اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک
چیدمان اتاق کودک

مع الوصف ضروری است، برای بهتر شدن فضای اتاق فرزندتان متناسب با سن و روحیه آنها  وقت و انرژی صرف کنید که این کار در شکل پذیری شخصیت، خلاق شدن، دید مثبت گرفتن و با هوش شدن فرزندان اثربخش است. چون بچه ها بیشتر وقت یومیه خود را از درس خواندن و انجام تکالیف درسی، مطالعه کردن، سرگرمی و خوابیدن را در اتاق محل زندگی شان می گذرانند لازم است که یک محیطی آرام با چیدمانی درست از وسایل برای آنها ترتیب داده شود تا از این محیط لذت ببرند و با آن مأنوس شوند.

تاثیر شخصیت در انتخاب دکوراسیون اتاق کودک

تاثیر شخصیت در انتخاب دکوراسیون اتاق کودک
تاثیر شخصیت در انتخاب دکوراسیون اتاق کودک

انتخاب رنگ در دکوراسیون اتاق کودک بسیار مهم است و می تواند در روحیه کودک اثر داشته باشد. برای نمونه، فرزندی که پر انرژی و شیطنت زیادی دارد بهتر است از رنگ های سردی چون آبی در وسایل و دیوارهای اتاق استفاده شود تا کمی به شخصیت او آرامش بدهد. یا کودکی که روحیه گوشه‌گیر و آرامی دارد، شایسته است از رنگ های گرمی چون قرمز و نارنجی در اتاق او استفاده شود تا به تحرک، شور و خلاقیت او افزوده شود.
از نظر نورپردازی برای چیدمان اتاق کودک ، سعی کنید از لوسترهای فانتزی و چراغ های سقفی تو کار و یا به صورت ترکیبی استفاده کنید تا برای کودک جذابیت داشته باشد.

برای دکوراسیون اتاق کودکان و نوجوانان اقدامات زیادی انجام می شود که به اختصار در باره هریک از آنها بیان می کنیم:

سرویس خواب کودکان و نوجوانان

سرویس خواب کودکان و نوجوانان
سرویس خواب کودکان و نوجوانان

برای خرید سرویس خواب اتاق فرزندان باید به جنسیت فرزند، سن و وزن اتاق توجه شود تا سرویسی برای او تهیه شود که با ویژگی های او سازگار باشد و بتواند یک آرامش و رضایت خاطری در او ایجاد کند. برای انتخاب سرویس خواب کودک فقط به زیبایی توجه نکنید بلکه موضوع طب و سلامت کودک در هنگام خوابیدن را هم مد نظر داشته باشید چون کودک قرار است بیش از یک سوم شبانه روز را روی آن بخوابد و استراحت کند.

اگر فرزند شما هم به سنی رسیده که می تواند در باره وسایل اتاق خود نظر بدهد با او در باره رنگ و طرح سرویس خواب و ست وسایل از نظر استقرار لوازم فرزندان، مشورت کنید. سعی کنید در چیدمان اتاق کودک تا جایی که امکان دارد نظم و ترتیب برقرار شود و با قرار گرفتن وسایل در جای خود، دیسپلین و منظم بودن را به او یاد بدهید تا شکل پذیری مناسبی در شخصیت او ایجاد گردد. اگر می خواهید یک سرویس خوابی که برای فرزندتان تهیه کنید تا چند سالی برای او باقی بماند ابعاد آن را طوری انتخاب کنید تا متناسب با رشد و قد او بتواند تا سال های آتی هم از آن استفاده کند و جای وسایل هم گنجایش لوازم او را داشته باشد.

دکوراسیون اتاق خواب فرندان پسر

دکوراسیون برای فرزندان پسر
دکوراسیون برای فرزندان پسر

طراحی و چیدمان اتاق پسران یک خانواده از نظر استقرار وسایل، طرح و رنگ باید با جنسیت کودک شما سازگار باشد و به علت پسر بودن هم یک فضای کافی برای بازی کردن و انجام تکالیف و سرگرمی های او ایجاد شود. بهتر است در و دیوار اتاق را با قاب ها،عکس ها و شخصیت های کارتونی که برای کودکان پسر جذاب و رویایی است مزین کنید.

دکوراسیون اتاق خواب فرزندان دختر

دکوراسیون برای فرزندان دختر
دکوراسیون برای فرزندان دختر

طراحی دکوراسیون اتاق کودک دختر هم با طرح ها و رنگ هایی صورت گیرد تا با روحیه دختران که خیلی حساس و تأثیر پذیرند هماهنگی داشته باشد. در کل باید فضای اتاق طوری مرتب شود که در سلامت فرزندان دختر خطری ایجاد نکند بلکه یک آرامش و نشاط را برای آنها فراهم نماید.

جمع بندی

کودکان در سن پایین به رنگ ها واکنش می دهند و والدین باید به این موضوع توجه کافی داشته باشند. کارشناسان در طراحی دکوراسیون اتاق کودکان، رنگ آبی را برای اتاق پسرها که شیطنت بیشتری دارند!! و رنگ صورتی را هم برای اتاق دخترها در نظر می گیرند. اما استفاده از رنگ های تند و تحریک کننده چون قرمز و نارنجی در کنار رنگ های خنثی برای اتاق کودکان، هیجان آور و تحریک آور است و خلاقیت آنها را تقویت می کند و این هم خوب است ولی برای فرزندانی که تحرک و جنب و جوش زیادی دارند خیلی مناسب نیست و کمی هم خسته کننده و انرژی بر برای والدین!!

بنابراین لازم است به روحیه بچه ها هم توجه و هماهنگ با آن اقدام شود و در مجموع فضایی باید از نظر رنگی برای کودکان ایجاد گردد که سرد و بی روح نباشد و می توانید از کودک خود در مورد رنگ گرم مورد علاقه اش هم نظرخواهی کنید. البته برای چیدمان اتاق کودک متناسب با سن، تغییر روحیه و سلیقه آنها، رنگ ها را هم تغییر می دهند و برای راحتی انجام تغییر در طراحی اتاق می توانید از رنگ های خنثی و تم های کلی استفاده کنید و سپس رنگ های جزئی را در زمینه کار قرار بدهید.
این کار باعث می شود که هر دفعه به تم های کلی رنگ کاری نداشته باشید و جزئیات کار را تغییر بدهید و این در شرایطی انجام می شود که در زمینه کار از رنگی استفاده نشود که تغییر آن خیلی سخت باشد.

کودکان، دیوار رنگ شده را به مانند یک بوم نقاشی می بینند! و بلکه گاهی اوقات با مداد رنگی و قلم دست به روی دیوار ببرند، بهتر است به جای دعوا با کودک با رنگ لکه گیری کنید. و مطلب آخر…

همواره برای صرفه جویی در هزینه ها بانگاهی به رشد و آینده کودک ، وسیله ای را خریداری کنید تا بتوانید در زمان های مختلف از آن بهره ببرید ، مثلاً  حالا یک میزی را برای نقاشی های کودکانه و بازی می خرید در آینده این میز این قابلیت را داشته باشد که برای انجام تکالیف درسی در خدمت کودک قرار بگیرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

دیزاین خانه با مبل رنگی

بهترین چیدمان برای آشپزخانه

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

ایده های ساده برای دیزاین اتاق کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.