کمر درد یکی از شایع ترین دردها در بین مردم است، که تقریبا ۸۵٪ از ما در طول زندگی خود یک بار آن را تجربه می‌کنیم. این عارضه ‌می تواند علت‌های زیادی داشته باشد که اینجا من ۵تا از علل شایع را برای شما نوشته و علت اینکه به فکر افتادم این مطلب را برایتان منتشر کنم این است که مدتی‌ست که مادر خودم به این عارضه کمر درد مزمن دچار شه بود و من شروع به تحقق و بررسی کردم  و به دنبال راهکاری برای بهبود او بودم به این نتیجه رسیدم که این مطالب را در قسمت سلامتی مجله خوشحالیجات برای شما هم بازنشر کنم تا شاید برای کسی کاربردی باشد و کمکی کند.

کمر درد
کمر درد

کمر درد مزمن چرا به سراغ ما می‌آید و با ما چه میکند؟

کمر درد حاد یا مزمن دردی در قسمت پشت شماست که امان شما را می‌برد و روزهای زیادی در کنار شما می‌ماند. یک متخصص در حوزه  پوکی استخوان در تورنتو در یک مقاله علمی توضیح داده بود که چگونه کمر درد مزمن می تواند بر همه مواردی از قدم زدن ، نشستن و ایستادن سیستم گوارش ، غدد درون ریز یا سیستم عصبی عروقی شما تأثیر بگذارد.

خوشبختانه ، این مشکل قابل درمان است. و من در ادامه راهکارهایی برای مبارزه با پنج علت شایع در کمر درد مزمن را برایتان نوشته ام که امیدوارم اگر به این عارضه دچار هستید به دردتان بخورد.

هسته جسمانی شما ضعیف شده است.

هسته جسمانی خود را قوی کنید
هسته جسمانی خود را قوی کنید

یکی از کمر درد های  روتین که به سراغ خیلی از ما می آید به علت ضعیف شدن هسته جسمانی بدن شماست که در ادامه توضیح می‌دهم یعنی چه؟
اکثر ما تمام روز را مجبوریم که پشت میز باشیم و فرصت برای تحرک و ورزش برایمان بسیار محدود است، بهتر است اگر شما جز این دسته هستید این را بدانید که نشستن پشت میز در تمام طول روز با فرصت های کم برای ورزش  می تواند عضلات اصلی شما را تضعیف کند.
هسته جسمانی قوی از آنجایی به دست می‌آید که شما با بدن و کمر خود مهربان باشید و از پشت خود کار کمتری بکشید ، زیرا تمام عضلات ناحیه شکم و پشت وظیفه نگه داشتن شما را به طور قائم و سرپا دارند. وقتی شما از کمرتان کار زیادی بکشید و از طرفی به آن رسیدگی نکنید هسته جسمانی تان یا به عبارتی ستون بدنتان ضعیف می‌شود و یکی از از عوارض این ضعف کمر درد های مزمن است.
برای نجات و پیشگیری از این عارضه باید ورزش های شکم و پشت را انجام دهید. حتی خیلی محدود و در خانه این ورزشها می توانند قدرت ایجاد کنند ، بنابراین درد شما را کاهش می دهد و همینطور از شما محافظت می کنند
پس می توانید با داشتن تمرینات شانه ، پشت و شکم ، وضعیت خوبی را برای ستون بدنتان ایجاد کنید و از کمر درد نجات پیدا کنید. این امر به این دلیل است که ماهیچه های شما در حمایت از سیستم اسکلتی بدن به شما کمک می کنند و تقویت آنها که از طریق ورزش اتفاق می‌افتد ایستادگی و سرپا نگه داشتن شما را برای آنها آسان می‌کند.
پس مورد اول ما شد ورزش مرتب اندام‌های ستون بدنتان و تقویت هسته جسمانی.

راههای کنترل استرس را اینجا میتوانید بخوانید

سیگار کشیدن و کمک به تشدید کمر درد

سیگار ممنوع
سیگار ممنوع

اگر شما سیگار می کشید باید بگویم که احتمال ابتلا به کمر درد برای شما دو برابر افراد غیر سیگاری است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ میلادی در ایالات متحده آمریکا که به روی ۳۴۰۰۰ نفر فرد بزرگسال انجام شده به این نتیجه رسید که سیگار به افزایش کمر درد بسیار کمک می‌کند. محققان معتقدند که این امر به این دلیل است که استعمال دخانیات در عملکرد شریان ها اختلال ایجاد می کند و باعث تنگ شدن آنها می شود. شریان های آسیب دیده در ستون فقرات می توانند منجر به درد و از بین رفتن عملکرد مناسب اندام‌های این ناحیه شوند. ترک سیگار علاوه بر کلی سود برای سلامتتان ممکن است به بهبود کمر درد شما هم کمک کند.

أراده کنید و آن را کنار بگذارید.

ویتامین‌های ضروری برای بدن و منبع تامین آن از مواد غذایی را اینجا می‌توانید بخوانید

اضافه وزن مشکل شایع برای ایجاد کمر درد

اضافه وزن
اضافه وزن کمر درد را تشدید می‌کند

به گفته کارشناسان و متخصصان، اضافه موزن یکی از دلایل اصلی کمر درد است. به این دلیل که بدن شما مجبور به پشتیبانی از وزن اضافی می شود ، عضلات و مفاصل را آزاد می کند تا کارهای بیشتری را انجام دهید. اضافه وزن همچنین می تواند مرکز ثقل شما را از بین ببرد و منجر به تغییر شکل ستون فقرات شما هم بشود. رعایت رژیم غذایی متعادل و مقداری ورزش در طول هفته برای حفظ وزن سالم در جهت جلوگیری از ناراحتی های جسمی به شما کمک می کند.
من پیشنهاد می‌کنم که هرگز رها نکید أراده کنید و بدنتان را به وزن ایده آل برسانید.

مواد غذایی برای تقویت سوخت و ساز بدن را اینجا می‌وانید بخوانید

احتمال داد که شما مشکلات خواب داشته باشید.

کمر درد ناشی از کم خوابی
کمر درد ناشی از کم خوابی

یکی از علت‌ های کمر درد خوابیدن نا درست است، اما به چه معنا؟ تشک خوبی برای خواب و استراحت انتخاب کنید. چون این موضوع ممکن است علت درد شما باشد. تشک هایی که خیلی نرم هستند یا زیادی از حد سفت و سخت هستند و استاندارهای کافی را ندارند.  توانند باعث تغییر تراز بدن در هنگام خواب شوند. که این در گذر زمان منجر به ایجاد کمر درد مزمن در شما می‌شود.

البته خواب سبک هم گاهی می تواند بر درد شما تأثیر بگذارد. دکتر کری براون ، استاد کاردرمانی در مقاله‌ای در یک وبسایت علمی نوشته بود که خواب سبک مزمن خطر ابتلا به درد مزمن را افزایش می دهد و آستانه درد ما را پایین می آورد. زیرا بدن به حالت ریلکسیش و تعادل کامل نمی‌رود.

و در ادامه همان مطلب گفته بود که اکنون تحقیقات به وضوح نشان داده است كه درد و خواب رابطه ای دو طرفه دارند  درد خواب را كاهش می دهد و خواب سبک و نامناسب خطر درد را افزایش می دهد. پس اگر کمر درد دارید و خوابتان هم سبک است اول دنبال چاره برای زسیدن به یک خواب تمام و کمال باشی تا شاید در کنار رفع کمر درد تان، کلی از ناراحتی‌های دیگر شما هم تسکین پیدا کردند.

مواد غذایی برای بهبود گردش خون را اینجا می‌توانید بخوانید

آخرین علت کمر درد مشکل نخاعی یا عضلانی

کمر درد
کمر درد

شرایط مکانیکی مانند استئوآرتریت یا دیسک فتق در ستون فقرات شما می تواند به کمر درد منجر شود و اغلب در افراد میانسال و سالمندان بروز می کند. یک فوق تخصص روماتولوژیست در مرکز بهداشت دانشگاه مک گیل در کانادا می گوید: برای این شرایط ، مسکن هایی مانند تیلنول ، Advil یا ناپروکسن می توانند به شما کمک کنند تا درد را تحمل کنید. اما برای این مورد حتما لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کمر درد همچنین می تواند در اثر اختلال عضلانی مانند فیبرومیالژیا ایجاد شود که منجر به درد گسترده ، خستگی و ایجاد حالت عصبی به درد می شود. ورزش ، مسکن ها و داروهای ضد افسردگی می توانند به مدیریت علائم این بیماری کمک کنند ، این مورد آخر کمتر به سراغ شما می آید و غالباً  زنان بالای ۵۰ سال به آن مبتلا می شود.

راههای مقابله با افسردگی را اینجا می توانید بخوانید.

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
https://www.readersdigest.ca/health/conditions/chronic-back-pain-reasons/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.