فواید مراقبه روزانه برای ذهن و جسم ما چیست؟

آیا شما به فکر اضافه کردن مراقبه به کارهای روزمره خود هستید؟
من طی تحقیقات منظم و مطالعاتم و همچنین در نتیجه صحبت با مربیان یوگای مختلف ، هشت فایده درمانی را که ممکن است از انجام مراقبه به طور منظم تجربه کنید ، که من در این مطلب از مجله سبک زندگی خوشحالیجات چکیده اطلاعات از فواید مراقبه را برایتان آورده ام.

 

 از فواید مراقبه روزانه بهبود تمرکز  است.

یوگا کنار دریا
تمرکز – فواید مراقبه

در دنیایی که ما روزانه دچار بمباران اطلاعاتی به واسطه تلفن همراه، تلویزیون یا هر رسانه دیگری هستیم، دشوار است که بخواهیم به راحتی تمرکز کنیم، و اینکه هنگام انجام کارهایمان به کار دیگری فکر نکنیم.
اما مدیتیشن و مراقبه روزانه می تواند ابزاری مؤثر برای از بین بردن حواس پرتی ها باشد ، به ما این امکان را می دهد تا روی موارد مهم متمرکز شویم – خواه خواندن صفحه بعدی یک رمان باشد ، یا تکمیل ارائه کارمان.
شاخه خاصی از مراقبه و مدیتیشن مراقبه توجه متمرکز شده است که اصطلاحا  (FAM) هم میگویند. که اگر شما مشکل هاد در تمرکز کردن دارید پیشنهاد میکنم این شاخه را به صورت حرفه ای پیگیری کنید که در توسعه قدرت تمرکز شما کمک  ای میکند.

 

مراقبه برای کمک به اینکه استرس کمتری داشته باشید.

آرامش و بی استرسی در فواید مراقبه
کنترل استرس – فواید مراقبه

یک از فواید مراقبه روزانه و منظم تنفس راحت تر است. اکثر افرادی که مراقبه منظم می کنند تنفس راحت تر و درست تری نسبت به بقیه افراد دارند. که این مورد روی کنترل استرس بسیار موثر می باشد و شواهد علمی زیادی هم دارد و اثبات شده است.
صرف ۱۰ دقیقه در روز برای مدیتیشن – راحت نشستن ، تمرکز روی تنفس و تمرکز بر “حضور” بودن – این پتانسیل را دارد که استرس را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. و به زندگی شاد و آرام کمک کند.
توانایی تمرکز بر روی زمان، که اغلب در مراقبه از طریق تنفس کنترل شده حاصل می شود، می تواند احساس آرامش خوبی را برای شما فراهم کند.

البته به طور کلی ما تنفس های متعددی در مدیتیشن داریم که به کنترل استرس و ذهن کمک میکنند.
نکات تخصصی تر درباره مدیریت استرس را در مرجع های اصلی زبان می توانید بررسی کنید.

 

با مراقبه روزانه خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت.

دختری در آینه
خودتان را دوست بدارید – فواید مراقبه

چند نفر از شما وقتی تصویر خود را در آینه نگاه میکنید میتوانید از ته دل و واقعاً بگویید “من خودم را دوست دارم”؟ پذیرش خود دشوار است ، به خصوص از آنجا که این طبیعت انسانی است که از تصمیماتی که گرفته ایم (یا تصمیماتی که نگرفته ایم!) پشیمان شویم، و خود را با افراد لاغرتر، ثروتمندتر و محبوب تر در صفحات  اینستاگرام و فیس بوک خود مقایسه کنیم.
یکی از فواید مراقبه بعد از اینکه مدتی به صورت منظم و مرتباً مراقبه ذهن آگاهی را انجام می دهید این است که  بدون قضاوت کردن سخت و بیش از حد خود متوجه شوید که کاستی های دارید و این کاستی ها در هر فرد وجود دارد و متفاوت هست. پذیرش خود این است که شما به آن درک برسید و تشخیص دهد که شما یک فرد در حال پیشرفت هستید و هیچ موجودی کامل نیست. اینکه کم کم یاد بگیریم کمال طلبی را از خود رها کرده و این من طفلکی را دوست بداریم

 

از فواید مراقبه کمک به عقب نشینی از افسردگی است.

شادمانی در فواید مراقبه
مقابله با افسردگی – فواید مراقبه

اگر با افسردگی می جنگید یا قبلا با آن درگیر بوده اید، ممکن است مراقبه روزانه و منظم برای شما مفید باشد. در حقیقت، مطالعات متعددی د این زمینه شده است و همگی نشان داده اند كه مراقبه های منظم و روزانه می توانند خطر عود افسردگی را برای افراد دارای سابقه افسردگی مكرر كاهش دهند.

قبلا هم در مطلبی به طور کلی از خود افسردگی برایتان نوشته ایم که بد نیست مطالعه کلی روی آن داشته باشید.

 

رسیدن و رعایت یک برنامه غذایی سالم.

میوه های سالم
غذای سالم – فواید مراقبه

اکثر افراد در برنامه غذایی خود بی نظمی دارند و افراد کمی هستند که سلامت غذایی را رعایت کنند.
من در تحقیقاتم برای فواید مراقبه روی تندرستی و عادات غذایی با افراد زیادی که مراقبه روزانه داشتند صحبت کردم و متوجه شدم که اکثرا سالم خواری می کردند برنامه غذایی مرتب و سالمی دارند.
همچنین در تحقیق و مطالعه ای متوجه شدم که به طور میانگین از هر پنج نفر سه نفر اضافه وزن دارند و یا چاق محسوب می شوند ، کاملاً واضح است که الگوی خوردن ما سلامتی ما را به خطر می اندازد. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که تکنیک های مراقبه روزانه می توانند در رفع عادات غذایی بی نظم مفید باشند. چون تمامی آنها در  نهایت کنترل ذهن و نظارت روی عادات می باشد.

 

فواید مراقبه در راستای افزایش محبت و مهربانی درونی.

دست کمک دهنده
مهربانی – فواید مراقبه

در زندگی روزمره و با توجه به مشغله ها و استرس های روزانه فرصت مهربانی از انسان ها کم میشود. مراقبه در این مورد به ما کمک میکند و قلب ما را مهربان تر میکند. با تمرین منظم و روزانه مراقبه ما یاد میگیریم که احساسات مثبت درونی خود را افزایش دهیم و از جمله این احساسات مهربانی درونی است.
با گذشت زمان ، مهربانی ممکن است به یک نگرش یا عادت تبدیل شود و به یک نیروی انگیزشی قدرتمند در وجود فرد مراقبه گر تبدیل شود. که دستاورد آن زندگی با روح و روان سالم تر می باشد.

در حل مشکلات توانمند خواهید شد.

فواید مراقبه
حل مشکل – فواید مراقبه

هنگامی که دچار یک چالش می شوید ذهن شما باید ار میان انبوهی از اطلاعات راه حل مشکل را پیدا کند و توجه اش را بر آن متمرکز کند. فرض کنید در یک مهمانی شلوغ هستید و دوستتان برای شما یک ماجرا را تعریف میکند شما نیاز به چه تمرکز بالایی دارید که از میان انبوه صداهای موجود در فضا به صحبت دوستتان با دقت گوش  کنید؟ یکی از فواید مراقبه دقیقا همین پیدا کردن راه حل مشکل از انبوه اطلاعات ذهنی شماست.

طبق تحقیقات مختلف در این حوزه تمامی کسانی که در مراقبه های روزانه و منظم بوده اند نسبت به کسانی که این کار را انجام نمی دهند توانایی بالایی در کنترل و پیدا کردن راه حل مشکلات دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.