گوشت مرغ یکی از محبوب ترین مواد غذایی قابل مصرف در هر خانه ای است. چندی پیش درباره روش شستشوی مرغ استاندارد مرغ صحبت کردیم. روش پخت و طبخ مرغ در مزه، طعم دهی به آن و میزان کالری نهایی بسیار موثر است.  انتخاب روش طبخ در سالم یا ناسالم بودن مرغ پخته شده مهم است. هر فردی بنا به تجربه های خود نظری دارد. برخی سوخاری کردن مرغ را بهترین روش، برخی دیگر آب پز کردن مرغ را بهترین روش طبخ می دانند. اگر به دنبال سالم‌ترین روش پخت مرغ هستید ادامه مطالب این بخش را از دست ندهید.

سالم‌ترین روش پخت مرغ

سالم‌ترین روش پخت مرغ

مرغ بریان

شاید بیشتر افراد از مرغ بریان شده خوششان بیاید و این نوع روش طبخ، سالم‌ترین روش پخت مرغ باشد. اما به دلیل وجود برخی مواد مضر در پوست و چربی مرغ، بریان کردن آن توصیه نمی شود. چون مرغ به صورت درسته با قسمت های پرچرب، بال و گردن پخته می شود که دارای کلسترول زیادی است. به خصوص زمانی که چندین مرغ با هم در حال بریان شدن هستند، مرغ زیرین بدلیل ریختن چربی های مرغ بالایی، چرب تر می شود.

وجود داروهای آنتی بیوتیک و آفت کش یا … در مواد غذایی مرغ باعث تجمع آنها در بافت نرم و پوست مرغ می گردد. در نهایت مصرف این قسمت ها سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن و احتمال ابتلا به تومورهای سرطانی را افزایش می دهد. همچنین با مصرف پوست مرغ هایی که به آنها هورمون تزریق شده است، احتمال ابتلا به کیست تخمدان، رویش موهای زائد، ناباروری، جوش های شدید و… افزایش پیدا می کند.

سرخ کردن مرغ با روغن کم

chicken- سالم‌ترین روش پخت مرغ

سرخ کردن مرغ دقیقا مانند کباب کردن، نیاز به روغن دارد. اما با استفاده از ماهی تابه های رژیمی می توانید از روغن کمتری برای سرخ کردن مرغ استفاده کنید. اگرچه روغن کمتری استفاده می شود، ولی این روش همچنان روش طبخ مناسبی برای مرغ نیست.

مرغ سوخاری

شاید شما هم به مرغ سوخاری نتوانید، بگویید نه! مرغ سوخاری برشته شده همراه با سیب زمینی سرخ شده یک غذای وسوسه برانگیز است. طبخ مرغ در روغن با حرارت بالا، باعث از دست رفتن ویتامین های گروه B مرغ و اسید آمینه های ضروری آن که عامل ترشح هورمون شادی بخش و.. می شود. در این صورت قابلیت جذب پروتئین و مواد معدنی آن کم می شود.
مرغ وقتی به پودر سوخاری آغشته می شود، زمان پخت آن به طبع افزایش پیدا می کند. حرارت زیاد روغن سبب قهوه ای و سوخته شدن پودر سوخاری و همچنین ایجاد ماده سمی آکریلامید می شود. این ماده سمی در گذر زمان کبد را دچار نارسایی و اختلال می کند. علاوه بر این با تجزیه شدن آن داخل بدن موجب بروز سرطان های مختلف، ناباروری و تضعیف سیستم ایمنی و… است. پس نمی‌توان به آن سالم‌ترین روش پخت مرغ گفت.

آرد سوخاری از نفوذ روغن به داخل غذا و از دست رفتن ارزش غذایی مرغ جلوگیری می کند، پس این روش نسبت به سرخ کردن معمولی مرغ در روغن برتری دارد. در این صورت پس از سوخاری کردن، لایه سوخاری را از روی غذا جدا نمایید تا کالری کمتری دریافت کنید و از ترشح زیادی صفرا جلوگیری کنید.

مرغ آب پز

cooked- سالم‌ترین روش پخت مرغ

گفته شده که آب پز کردن مرغ یکی از سالم‌ترین روش پخت مرغ است. در این روش شما پس از به جوش آمدن آب، مرغ را داخل آب قرار می دهید. شاید از نظر مزه و طعم این روش چندان مناسب نباشد. اما شما با افزودن سبزیجات و ادویه جات، آن را طعم دار کنید.

بخار پز کردن همانند آب پز کردن مرغ است با این تفاوت که مرغ را داخل آب قرار نمی دهید، بلکه بر روی آب می گذارید. در این روش هم برای طعم دار کردن مرغ، ادویه و سبزیجات را به آب مرغ اضافه کنید.

استفاده از زودپز

مزیت زودپز نسبت به سایر روش ها، سرعت بالا و مصرف انرژی کمتر آن برای پخت مرغ است. زمانی که آب به جوش آمد، فرآیند پختن مرغ شروع می شود. در این روش مرغ طعم بهتری به دلیل کم شدن میزان اکسیداسیون کلسترول و ویتامین های درون گوشت دارد.

طبق توضیحات بیان شده، استفاده از زودپز و یا بخار پز کردن آن از سالم‌ترین روش پخت مرغ به حساب می‌آیند. همچنین برخی از روش های بیان شده به دلیل ایجاد ترکیبات سمی و از بین رفتن بخش زیادی از ویتامین های مرغ چندان مناسب نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.