کامپیلوباکتر از جمله باکتری های مضری هستند که بیشتر مرغ ها حاوی آن است. اشتباهات افراد در شستشوی مرغ و پاک کردن آن می تواند دردساز باشد و باعث گسترش این باکتری شود. شاید شما هم دقت بسیاری در شستن و پاک کردن مرغ کنید ولی رعایت کردن برخی نکات در شستشو و پخت و پز مرغ بسیار مهم است.

شستشوی مرغ

شستشوی مرغ

در ادامه مطلب با رعایت نکاتی که بیان می شود از گسترش میکروب در غذا و آشپزخانه خود جلوگیری کنید. همچنین از سلامت کامل غذاهای خود مطمئن شوید.

رفتار اشتباه اول مربوط به طعم و مزه ی مرغ است

بیشتر افراد تصور می کنند اگر مرغ را به خوبی شستشو دهند و غذای آنها بو و طعم خوبی داشته باشد، حتما هیچ گونه باکتری ندارد. با این حال اگر غذا از نظر طعم مشکلی نداشته باشد، ممکن است حاوی باکتری های مضر باشد.

رفتار اشتباه دوم در رابطه با کباب کردن مرغ است

برخی افراد برای کباب کردن مرغ با زغال از یک انبر مشترک استفاده می کنند. دقیقا با همان انبری که زغال را جابجا می کنند از آن برای جابجایی گوشت خام هم استفاده می کنند. این کار باعث انتقال آلودگی به گوشت می شود. در کباب کردن مرغ حتما به این نکته توجه داشته باشید تا دچار مسمویت غذایی نشوید.

sokhari- شستشوی مرغ

رفتار اشتباه سوم کنارهم گذاشتن مواد غذایی پخته و خام است

شما باید مواد غذایی خام را در کنار مواد غذایی پخته قرار ندهید. مخصوصا زمانی که در حال کباب کردن مرغ هستید، به این نکته توجه کنید. با قرار دادن این دو ماده غذایی در کنار هم، امکان ابتلا به مسمویت غذایی افزایش پیدا می کند.

رفتار اشتباه چهارم، شستشوی غیر اصولی مرغ های خام است

بیش از ۶۰ درصد مرغ ها دارای کامپیلوباکتر هستند. این باکتری در مرحله پخت و پز با حرارت بالا از بین می روند. اما اشتباهاتی باعث گسترش این باکتری می شود. شما باید در شستشوی مرغ خام دقت داشته باشید تا این باکتری در محیط آشپزخانه شما پخش نشود. برای شستشوی مرغ بهتر است از دستکش و تخته مناسبی استفاده کنید و پس از اتمام کار به خوبی شستشو دهید.

رفتار اشتباه آخر، ورود حیوانات خانگی به آشپزخانه

اگر حیوان خانگی دارید از آمدن آنها به آشپزخانه جلوگیری کنید تا باعث انتقال پاتوژن به مواد غذایی نشوید.

جمع بندی

به مواد غذایی که می‌خورید اهمیت دهید. اگر میکروبی داخل آن باشد مطمئنا بر سلامتی شما اثر بدی خواهد داشت و شما را مسموم می‌کند. پس باید در شستشو و پخت آن دقت کنید. در اینجا درباره شستشوی مرغ صحبت کردیم که مسئله بسیار مهم و اساسی است، حتما به آن توجه ویژه‌ای کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.