انتخاب مبلمان منزل یا محل کار باید دارای ویژگی‌هایی باشد که شخص با نشستن روی آن احساس راحتی کند، شرایط ارگونومیک در آن به خوبی رعایت شود، استحکام کافی و دوام و بقای معقولی را داشته باشد. یک مبل حداقل باید سه سال عمر داشته باشد چه بسا با
گرانی های روز افزون ، سه سال هم خیلی زیاد نیست! مشاهده می شود که خیلی از افراد جامعه برای ترمیم خرابی های مبل اقدام
می کنند تا چند سالی مجدداً از آن استفاده شود. سازنده های مبلمان باید متخصص و کارآزموده و به مبانی علمی این کار آشنایی کامل داشته باشند بطوریکه یک مبل ساخته شده جدا از تحمل بار یک فرد از نظر ابعادی هم متناسب باشد.

اگر به مطالب دکوراسیون علاقه مندید پیشنهاد می کنم مطلب خانه رنگی و شاد را اینجا بخوانید

انتخاب مبلمان منزل

انتخاب مبلمان منزل
انتخاب مبلمان منزل

در انتخاب مبلمان منزل باید ویژگی هایی را درنظر گرفت و مورد بررسی قرار داد. این ویژگی ها در این مقاله بررسی می شود.

در انتخاب مبلمان منزل به راحتی و نشیمن مناسب و استاندارد مبلمان

باید راحتی و نشیمن مبلمان با ابعاد شخصی که روی آن می نشیند مناسب باشد، فرد در موقع نشستن روی مبلمان پایش به زمین برسد و دسته های مبل باریک و سفت هم نباشند که این سه مورد برای راحتی شخص خیلی مهم است. البته فرقی هم ندارد مبلمان اداری باشد یا مبلمان منزل.

شاید در ابتدا این موارد خیلی برای شما با اهمیت تلقی نشود ولی بعد سختی و ناراحتی آن را به عینه لمس می کنید. مبلمان باید منعطف و خاصیت ارتجاعی خوبی داشته باشد بطوری که با برخاستن فرد کف صندلی بالا بیآید و به جای اولیه خودش برگردد. حالت فرورفتگی صندلی خیلی زیاد نباشد که شخص در آن زمین گیر شود! و بلند شدن وی به سختی صورت گیرد.

متناسب بودن ابعاد مبلمان با فضای منزل

قبل از انتخاب مبلمان منزل و اداره از فروشگاه باید به استقرار آن در مکان موردنظر هم فکر کنیم و اندازه مساحت مورد نظر را داشته باشیم تا یک مبلی با ابعاد متناسب خریداری شود. نه اینکه اول بخرید بعد فکر جا و چیدمان آنها در فضای منزل باشید که به احتمال، عواقب بدی را از نظر دست و پا گیربودن و رفت و آمد در مکان موردنظر در پی خواهد داشت. مهمتر اینکه از درگاه ورودی منزل یا اتاق محل کار به راحتی عبور کند.

در ضمن به طول و پهنای اتاق تان و کاربرد مبل تهیه شده دقت کنید که برای نمونه شکل مبلی که در پذیرایی قرار می گیرد با شکل مبلی که جلوی تلویزیون قرار می گیرد فرق دارد و بهتر است شکل این مبل یو شکل یا ال باشد.

در انتخاب مبلمان منزل به کیفیت چوب و پارچه مبل دقت کنید

رنگ، طرح و الگو از مواردی هستند که مدت مدیدی آنها را خواهید دید. خیلی دقت داشته باشید جنس چوب های به کار رفته در یک مبلمان باید از یک نوع چوب انتخاب شود تا مقاومت ها و کشش های چوب ها با هم یکسان باشند. این موضوع در انتخاب مبلمان منزل و مبلمان اداری کاملا موثر است.

جدا از مبلمان های فلزی در مبلمان چوبی، جنس چوب، سخت یا نرم است که چوب درختان گردو ، افرا ، بلوط ، گیلاس ، افرا ، ساج از جنس سخت و گرانتر و چوب های کاج ،سدر ،ماموت یا چوب سرخ و صنوبر از جنس نرم و ارزانترند. چوب های نئوپان و کامپوزیت ها که از خمیر چوب ، پلاستیک و صمغ هستند باز هم ارزانترند و چوب های پلی استری به علت نوع بافت ، نوع چوب و شفافیت آن مقاومت بیشتری دارند و برای انتخاب مناسب تر هستند.
خطوط نیم دایره ای روی چوب نشان دهنده پرداخت نشدن مناسب چوب ها با سمباده است که منظره بدی را نمایان می کند. جنس پارچه و طرح روی آن خوب و جذاب باشد چون باید مدت زیادی ،حداقل سه سال عمر کند و با نشستن روی آن یا مقابل نور آفتاب به راحتی تخریب نشود، چوب هم محکم باشد و استحکام کافی به مبلمان بدهد.

کیفیت زیر مبل را بررسی کنید

با مشاهده زیر مبل به دست دوم نبودن مبل ، جنس فوم و تشک ، اتصالات آنها و مرتب بودن دوخت پارچه های آن و جنس چوب و پارچه پی می برید. در واقع اسکلت یک مبلمان و اتصالات آن در استحکام مبل خیلی مؤثر است. اگر جنس پایه های اتصال از چوب مبل نباشند و درز داشته باشند بطور مطمئن اتصالات، پیوستگی و چسبندگی خوبی با هم ندارند ، در موقع نشستن می لغزند و بعد از مدتی از هم فاصله می گیرند و خراب می شوند.

جنس فوم ها در انتخاب مبلمان منزل و مبلمان اداری هم خیلی مهم است فوم انواع مختلف دارد؛ فوم سرد ، فوم گرم ،فوم الیاف ویسکوز ، فوم لایکو ، فوم پلی یورتان ، فوم پلی استر فشرده و… که برای مبلمان فوم سرد استفاده می کنند که در مجاورت دمای پایین تولید می شود و انعطاف و عمر خوبی دارد.

فوم های گرم چون در در فشار و دمای بالا تولید می شود سخت تر می باشند و عمر کمتری دارند و برای مبلمان مناسب نیستند وتشخیص این دو به راحتی صورت می گیرد با فشار دادن انگشت روی فوم نرم و بر داشتن آن ، فوم به آسانی و سریع بر می گردد اما در فوم گرم ، حالت سوراخ مانند و برگشت فوم خیلی کم رخ می دهد.انتخاب مبلمان منزل به وزن مبل هم دقت کنید

اگر ضخامت چوب ها آن استحکام لازم را به مبل ندهد به راحتی مبل بعد از مدت کوتاهی ثبات خود را از دست می دهد و به نوعی از اتصالات خارج می شود و یا خمیدگی و شکستگی در آنها رخ می دهد. چه بسا خیلی از افراد به دنبال یک مبلمان سبک می باشند تا جابجایی آنها زحمت کمتری ایجاد کند ولی به محکمی کار و دوام آن هم باید اندیشیده شود.

جور بودن با رنگ و دکور منزل

مبل باید به رنگ و دکور منزلتان یا محیط کارتان بخورد و هماهنگی داشته باشد. معمولاً خیلی از مبل سازان رنگ کرم را پیشنهاد می کنند که یک رنگ خنثی است و با خیلی از دکورهای منازل متناسب است. در هرحال بنا به سلیقه خودتان به این مورد دقت کنید.

در انتخاب مبلمان منزل به مد روز بودن مبلمان دقت کنید

هر روز مبلمان هایی با مد روز طراحی و به بازار می آیند و خریداران هم به این مورد توجه می کنند تا ببینند مبلمانی را که برای منزلشان تهیه می کنند خواسته آنها در به روز بودن مبلمان تا چند سال دیگر را تأمین می کند. قدیمی بودن مد و سبک یک مبلمان ، موضوع مهمی است که باعث می شود بعد از خرید یا مدتی بعد از آن ، دلزدگی و خستگی در ذهنیت ساکنین منزل بخصوص خانم های خانه ایجاد شود که در این مورد حساسیت خیلی زیادی دارند و روح و روان آنها را تحت فشار قرار می دهد!

مبلمان اداری و منزل

انتخاب مبلمان منزل
انتخاب مبلمان منزل

همیشه در انتخاب خود تامل کنید. اگر می‌ خواهید انتخاب خوبی برای مبلمان منزل یا اداره خود داشته باشید باید ویژگی هایی را بدانید و طبق همان‌ها برنامه ریزی کنید.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

طرح و رنگ کوسن برای مبل سرمه‌ ای

دیزاین خانه با مبل رنگی

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

مبلمان زیبا چگونه داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.