تمیز کردن و لکه بری مبل چرم با نوع دیگر مبل ها متفاوت است. لازم است برای تمیز کردن مبل چرمی، دقت بیشتری داشته باشید تا باعث از بین رفتن چرم مبل نشوید. برای همین منظور در این مطلب به شما کمک می کنیم تا با استفاده از روش های مناسب مبل چرمی خود را تمیز کنید.

تمیز کردن مبل چرمی

برای اینکه مبل چرمی شما همیشه درخشش خود را داشته باشد، باید هر هفته آن را دستمال خشک بکشید. اگر زمانی خرده غذایی بر روی آن ریخته شد حتما بلافاصله جاروبرقی بکشید. در این صورت ذرات غذا بر روی مبل نمانده و از چرب و کثیف شدن آن جلوگیری می شود. دقت داشته باشید که بین پشتی و کناره های مبل را جارو بکشید.

تمیز کردن مبل چرمی

بعد اگر بر روی مبل‌تان لکه ای باقی مانده بود، باید از روش های مختلفی که در ادامه گفته می شود، برای پاک کردن استفاده کنید. لکه های چربی به راحتی با دستمال نرم و خشک پاک می شوند. اما برای پاک کردن لکه های جوهر از یک دستمال کتانی آغشته به الکل استفاده کنید.

از بین بردن لکه‌های سیاه

اگر بر روی مبل چرمی سفیدتان لکه های سیاهی ایجاد شده است، از ترکیبات آبلیمو و عصاره تارتار استفاده کنید. این محلول را با کمک یک پارچه نم‌دار بر روی لکه بکشید و سپس آن بخش را با پارچه دیگری خشک کنید. اگر به عصاره تارتار دسترسی ندارید، می توانید سرکه و آب را به مقدار مساوی باهم مخلوط کنید و مقداری روغن زیتون به آن اضافه کنید.

شما می توانید از لکه برهای مختلفی برای لکه زدایی مبل چرم تان استفاده کنید. لکه برهایی همانند: الکل، لاک پاک کن، عطر، اسپری مو و… . در انتخاب نوع لکه بر دقت داشته باشید تا پس از لکه زدایی، مبل چرم تان تغییر رنگ ندهد. برای پاک کردن لکه خودکار باید  لکه بر را به آرامی بر روی لکه بگذارید سپس با کمک صابون ملایم، محل مورد نظر را شستشو دهید و خشک کنید.

اشتباهات رایج در تمیز کردن مبل چرمی

charm- تمیز کردن مبل چرمی

از اشتباهاتی که بیشتر افراد مرتکب می شوند، تمیز کردن مبل چرم با آب و صابون زیاد است. این روش باعث از بین رفتن درخشندگی چرم و شکسته و پوسته شدن آن می شود. بهتر است در تمیز کردن مبل چرم از حلال های تمیز کننده استفاده نکنید و برای شستشوی مبل بجای مواد صنعتی از واکس مخصوص تمیز کردن مبل چرمی استفاده نمایید. تمیزکننده هایی مانند آمونیاک باعث سفید شدن مبل چرم و از بین رفتن آن می شوند. استفاده از آب زیاد برای تمیز کردن مبل چرم، باعث باقی ماندن رطوبت روی چرم می شود. که استفاده از آب زیاد  برای تمیز کردن چرم پیشنهاد نمی شود!

با رعایت نکاتی مهم می توانید طول عمر مبل چرم را افزایش دهید، به این نکات توجه کنید:

مورد اول: گرما و آفتاب باعث آسیب دیدن چرم طبیعی می شود. پس از قرار دادن مبل در آفتاب یا در کنار بخاری و جای گرم خودداری کنید. همچنین از تابش مستقیم نور خورشید به مبل چرم تان جلوگیری کنید.

مورد دوم: مبل هایی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند را حتما بررسی کنید. تا از نظر سالم بودن و محکم بودن محتویات داخل مبل اطمینان داشته باشید.

مورد سوم: در زمان انتخاب مبل چرم باید به نوع چرمی که انتخاب می کنید، دقت داشته باشید. چرم های مرغوب، دارای رنگی یکدست و تیره و همچنین این نوع چرم دارای لطافت خاصی است. اما چرم نامرغوب لکه های ریز و دانه دانه ای دارد و رنگ آن یکنواخت نیست. این گونه چرم ها به سرعت از بین رفته و پاره می شوند. علاوه بر این انتخاب یک چرم مرغوب، در زمان خرید روش های نگهداری چرم را از فروشنده بپرسید. بعضی از چرم ها روش های نگهداری و تمیز کردن، متفاوتی باهم دارند.

همیشه پیش از تمیز کردن مبل چرمی ، به رنگ مبل دقت داشته باشد و از یک روش مناسبی استفاده کنید. شما می توانید بر روی یک بخش کوچکی از مبل، روش های گفته شده را انجام دهید، تا در صورت مناسب بودن روش، از آن استفاده کنید. اگر تمایل به شستشوی کامل مبل چرم دارید، می توانید از بخارشوی استفاده کنید. با استفاده مناسب از بخارشوی مبل چرم را به راحتی تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.