تمیز کردن ماشین یکی از مواردیه که اغلب براش زمان نداریم، یا اینکه نمی دونیم چطوری انجامش بدیم. من خودم معمولا به خودم میگ بذار تو یه فرصت بهتر می برمش کارواش، اما تا به اون فرصت برسم کلی داخل ماشینم کثیف شده و از اینکه توی ماشین می شینم لذت کافی رو نمی برم.
برای همین فکر کردم اگر یه مطلبی راجع به اینکه چطوری تمیز کردن ماشین مون رو مرتب انجام بدیم تا خیلی از تحمل خارج میشه نوشتم تا شاید به درد شما هم مثله من بخوره.
اگر برای تایم زیادی توی روز رانندگی می کنید یا بچه کوچیک یا حیوون خانگی دارید ، می دانید که تمیز نگه داشتن قسمت داخلی اتومبیل شما چقدر سخت است و منو کاملا درک می کنید!
حالا در اینجا ۹ تا نکته و ترفند تمیز کردن وجود دارد که باعث می شود فضای داخلی ماشین شما همیشه منظم و ترتمیز به نظر برسه  و از اینکه توی خودروی خودتون میشینید کیف کنید.

راه اول تمیز کردن ماشین : ماشینتون رو از آشغال ها خالی کنید!

"راه

قبل از اینکه وسایل تمیزکاری را بیارید و بیفتید به جون ماشین، اول از همه همه آشغال ها رو از ماشینتون بیرون بریزید. همه جا را کاملا بررسی کنید. به احتمال زیاد آشغال بستنی، پاکت سیگار، دستمال کاغذی های استفاده شده، بطری آب معدنی خالی، لیوان قهوه خالی و… کف ماشین، زیر صندلی ها و شکاف های صندلی پیدا می کنید. برای تمیز کردن ماشین راه اول اینه که آشغال توی ماشینتون نگه ندلرید هر شب آشغال ها رو خالی کنید و خودروتون رو از هر زباله ای رها کنید.

راههای تمیز کردن وسایل چوبی را اینجا بخوانید

مرحله دوم تمیز کردن ماشین: شستشو و تمیز کردن موکت های کف خودرو

شستشو و تمیز کردن موکت های کف خودرو
شستشو و تمیز کردن موکت های کف خودرو

موکت ها و کفی های کف خودرو را از وسیله نقلیه بیرون آورده و تا آنجا که ممکن است آنها را تکان دهید. تا خورده آشغال، گردوخاک و.. بیرون بریزه و با این کار جاروبرقی راحت تر انجام خواهد شد. آنها را با صابون و آب گرم یا پاک کننده فرش کفی کنید و شستشو دهید و اجازه دهید تا قبل از نصب مجدد ، کاملاً خشک شوند.

مرحله سوم: جارو برقی

مرحله سوم: جارو برقی
مرحله سوم: جارو برقی

خوب هر دو صندلی جلو و عقب ، زمین و در صورت لزوم صندوق عقب را با جارو برقی، جارو کنید. هر ناحیه از وسیله نقلیه را که می توانید جارو را به آنج غلت دهید، از جمله زیر پدال ها و در امتداد پانل های درب خودرو ، جارو برقی بگیرید. بعد از جارو برقی خودرو تمیز کردن ماشین شما کاملا با چشم دیده می شود.

مرحله چهارم: خودرو را گردگیری کنید و دستمال کنید

خودرو را گردگیری کنید و دستمال کنید
خودرو را گردگیری کنید و دستمال کنید

اکنون که ماشین را جارو برقی کردید، وقت گردگیری است. یک پارچه نرم یا دستمال مرطوب را بردارید تا همه خاک ، مواد چسبناک و گرد و غبار را پاک کند. همچنین می توانید مقداری پاک کننده مخصوص ماشین را روی کنسول ، فرمان و ناحیه بین صندلی ها اسپری کنید تا ماشینتان براق و نو شود! در تمیز کردن ماشین اگر این مراحل را به طور مرتب انجام دهید خیلی راحت خواهد بود.

مرحله پنجم تمیز کردن ماشین : جا لیوانی ها!

"مرحله

اگر ماشینتون جا لیوانی داره، باید بگم که ازش غافل نشید. معمولا نوچ هستن و پر از جرم و کثیفی ، من ک هجا لیوانی ماشینم همیشه لک قهوه ریخته شده  رو در خودش جا می‌ده. سعی کنید از یک پنبه آغشته به کمی محلول تمیز کننده برای تمیز کردن ماشین استفاده کنید و لکه ها رو به حال خودشون رها نکنید.

راههای تمیز کردن مبل چرمی را اینجا بخوانید.

مرحله ششم تمیز کردن ماشین‌ : پنجره ها و شیشه ها را پاک کنید

پنجره ها و شیشه ها را پاک کنید
پنجره ها و شیشه ها را پاک کنید

محلول پاک کننده پنجره را روی پنجره ها اسپری کرده و با دستمال کاغذی یا پارچه میکروفیبر تمیز کنید. همچنین می توانید یک فنجان آب ، دو قاشق غذاخوری سرکه و یک فنجان الکل  را با هم خوب مخلوط کنید و به یک پاک کننده خانگی موثر پنجره برسید. کامل سطح شیشه ها را با محلول آغشته کنید و تمیز کردن ماشین را به جاهای خوبی برسانید.

مرحله هفت: خداحافظی با لکه های روی صندلی ها

خداحافظی با لکه های روی صندلی ها
خداحافظی با لکه های روی صندلی ها

خوب بعد ا شستشوی کف، جاروبرقی، گردگیری داخلی و تمیزکردن پنجره ها حالا نوبت لکه گیری صندلی هاست. اگر روی صندلی ها یا فرش لکه هایی وجود دارد، این راه حل خانگی را امتحان کنید. در یک بطری اسپری دو فنجان آب ، یک فنجان سرکه و حدود یک قاشق غذاخوری صابون مایع را مخلوط کنید. روی لکه ها اسپری کنید و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند. سپس با پارچه مرطوب تمیز کنید. در صورت پاک نشدن لکه ، محصولی مانند لکه بر دامستوس را امتحان کنید. برای اطمینان از اینکه رنگ پارچه تودوزی ماشنتون از بین نمیره ، اولش کار را روی یک نقطه و منطقه نامحسوس خودرو انجام دهید و اگر خوب عمل کرد باقی صندلی را هم تمیز کنید.

مرحله هشتم تمیز کردن ماشین‌ : از شکاف های خودرو غافل نشوید

مرحله هشتم تمیز کردن ماشین‌ : از شکاف های خودرو غافل نشوید
مرحله هشتم تمیز کردن ماشین‌ : از شکاف های خودرو غافل نشوید

از فروشگاه ابزار فروشی یک میله بلند مثل یک همزن رنگ بگیرید. انتهای آن را با یک پارچه میکروفیبر بپیچید و با استفاده از چوب به آن قسمت های سخت دسترسی بین صندلی ها و اطراف کنسول مرکزی بروید. همه را تمیز کنید و خیالتان راحت باشد که چیزی لا به لای صندلی ها باقی نماند.

مرحله آخر: یک ماشین خوشبو داشته باشید

ماشین خوشبو داشته باشید
ماشین خوشبو داشته باشید

خوب اول از همه که راههای زیادی برای خوشبو بودن خودرو داریم. می توانید با یک فنجان جوش شیرین و پنج قطره روغن ضروری مورد علاقه خود یک خوشبو کننده اتومبیل تهیه کنید. نوشابه و روغن را به مدت ۲۴ ساعت در یک کیسه پلاستیکی یا شیشه قرار دهید. سپس آن را تکان دهید ، کف ماشین را بپاشید و بگذارید ۲۰ دقیقه بماند. با گذشت زمان ، جوش شیرین را با جارو برقی جارو کنید. بوی آن زیاد می ماند و باعث می شود ماشین شما بوی تازه و تمیزی بگیرد!
این مورد جدای از بحث بوگیرها و خوشبوکننده هایی ست که در بازار به راحتی و با هر اسانسی می تونید خرید کنید.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

 

فنگ شویی بهاری مناسب در خانه برای سال نو

چگونه در خانه ماسک پارچه ای برای خودمان بدوزیم؟

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
راههای نظافت خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.