این روزها با توجه به اینکه سال جدید در راه است، بازار خانه تکانی شلوغ است! چندی پیش درباره تمیز کردن مبلمان چرمی صحبت کردیم اما در این مطلب برای شما نکات و توصیه هایی برای بهتر تمیز کردن وسایل چوبی ، بیان می کنیم. امیدواریم این نکات برای شما دوستان مفید باشد.
پیش از تمیزکردن وسایل چوبی باید آنها در مکان های مناسبی در خانه قرار دهید. دقت داشته باشید که وسایل چوبی از تابش مستقیم نورخورشید، گرما و رطوبت دور باشد. برای برق انداختن چوب اول باید گرد و غبار را از سطح آن پاک کنید. برای این کار بهتر است از یک پارچه نرم بدون پرز استفاده کنید. پارچه های زبر ممکن است بر روی سطح چوب خراش هایی را ایجاد کند.

تمیز کردن وسایل چوبی

تمیز کردن وسایل چوبی

پس از زدودن گردو غبار، باید نوع چوب را مشخص کنید تا از روش های مناسب برای براق کردن آن بهره ببرید. برای پاک کردن لکه های سفید از چوب گردو بهتر است از خمیر دندان استفاده کنید، همچنین باید این نوع چوب را هر روز دستمال بکشید.
برای تمیز کردن کنده کاری های روی چوب، از چوب پنبه آغشته شده به مواد شوینده و آب استفاده کنید. سپس با پنبه مرطوب آن بخش را تمیز کنید و با دستمال نرم خشک نمایید.

woods- تمیز کردن وسایل چوبی

استفاده از ترکیبات روغن برزک و عصاره ی صمغ به میزان مساوی در براق کردن چوب موثر است. این ترکیب را با پارچه نرم بر روی سطح چوب بمالید. با نفوذ روغن به داخل چوب، همیشه وسایل چوبی منزل درخشندگی و تازگی خود را حفظ می کنند.

برای پاک کردن لکه و اثر انگشت از سطح چوب، از اسفنج خیس شده استفاده کنید. باید طوری آب اسفنج را بگیرید که باعث خیس و لکه دار شدن چوب نشود. اگر کاغذ و یا برچسبی به وسایل چوبی چسبیده است، برای جداکردن آن از تیغ استفاده نکنید. استفاده از تیغ باعث خراش افتادن بر سطح چوب می شود. بر روی کاغذ چند قطره روغن مایع بریزید و سپس با دستمال نرم روی آن بمالید. این کار را چندبار انجام دهید تا کاغذ به طور کامل از چوب جدا شود.

اما اگر وسایل چوبی پولیش شده دارید بهتر است از محلول های مخصوص پولیش و پارافین برای براق کردن چوب استفاده کنید. اگر می خواهید از پارافین استفاده کنید، باید در سال، ۲ بار پارافین را بر روی سطح چوب بکشید تا خراش های آن پوشیده شود. اما استفاده از محلول های مخصوص اگر چه راحت تر باشد، ولی در سال باید دفعات بیشتر از آن استفاده کنید. ترجیحا از اسپری پولیش استفاده نکنید که سبب لغزندگی چوب می شود.

در زمان پولیش و یا روغن کاری چوب از دستکش استفاده کنید تا اثر انگشت بر روی سطح چوب نماند.

در آخر به نکاتی اشاره می شود که بتوانید وسایل چوبی خود را بهتر تمیز کنید:

  • نوع چوب و میزان رطوبت وسایل خود را شناسایی کنید. برخی از چوب ها به رطوبت زیاد نیاز دارند و بعضی دیگر نه. چوب بامبو، خیزران و… را باید مرطوب نگه داشت. اما اگر وسایل چوبی شما از جنس نی بوریا است، باید از رطوبت دور باشد.
  • برای ترکیب کردن عصاره صمغ و روغن برزرک، این کار را در فضای آزاد و به دور از آتش و سیگار انجام دهید. به دلیل اینکه عصاره صمغ به راحتی قابل اشتعال است. پس در زمان ترکیب این دو ماده از دستکش استفاده کنید.
  • یک راه دیگر برای پاک کردن برچسب از سطح چوب، استفاده از سرکه است. چند قطره سرکه بر روی آنها بریزید و سپس با دستمال نرم پاک کنید.

اگر لکه ها از سطح چوب به خوبی پاک نشد و چوب کدر است، شما می توانید از روش های پولیش طبیعی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.