خانه شاد جایی است که در آن حال دل‌تان خوب است. داشتن بچه‌ها و خانواده‌ای سالم، زندگی با کسانی که عاشق‌شان هستید، رفاه مالی و شغل خوب؛ همه این‌ها نشانه‌هایی برای شاد بودن هستند. اما برای داشتن خانه‌ای شاد باید شادی‌های درونی‌تان را پیدا کنید. شادی‌های درونی، داشتن خانه‌ای رنگی و شاد را در واقعیت برایتان تضمین میکنند و همچنین دوام بیشتری در زندگی‌تان دارند.

در این مطلب قصد داریم تکنیک‌هایی برای داشتن یک خانه رنگی و شاد همراه با طعم واقعی ‌آرامش را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

تکنیک‌هایی برای داشتن خانه رنگی و شاد

برخلاف تصور افراد پیدا کردن منابع شادی در زندگی کار سختی نیست. کافی است چند نکته کوچک را رعایت کنید. مثلا هر روز دنبال سه چیز زیبا بگردید. سه حس خوب‌تان را در طول روز یادداشت کنید. سه کار خوب انجام دهید و غیره. همه این سه گانه‌های کوچک کمک می‌کنند تا انرژی مثبت بیشتری داشته باشید. خانه‌ای که ساکنین آن پر از انرژی‌های خوب هستند بدون شک یک خانه رنگی و شاد است.
در ابتدا برای شما چند راه ساده برای تبدیل کرده خانه تان به یک خانه رنگی پیشنهاد می‌کنیم،که با هزینه کم بتوانید بخش های مختلف خانه خود را شاد و متفاوت کنید.

نشیمن یک خانه رنگی چه ویژگی هایی دارد؟

نشیمن
استفاده از گلدان، کوسن، شلف و تابلو در دیزاین منزل

نشیمن یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های خانه است که اکثرا افراد خانواده در آنجا زمان خود را می‌گذرانند و هنگام ورود در دیدرس همه قرار می‌گیرد. پس در دکوراسین اقلب حائز اهمیت می‌باشد. من در ادامه چند پیشنهاد ساده و عملی برای اینکه یک نشیمن رنگی و سرشار از انرژی مثبت داشته باشید به شما می‌دهم.

 • از گیاه طبیعی در خانه استفاده کنید
  گیاه هان علاوه بر زیبایی محیط باعث سلامت روح وجسم می شود و انرژی خوبی به افراد می دهد، اگر شما در گوشه کنار منزل خود از گیاه طبیعی استفاده کنید، حس و حال خانه شما مثبت و سرشار از انرژی‌های خوب می‌شود. اگر شما به دنبال یک خانه رنگی و شاد هستید گوشه کنار نشیمن خود را با گل و گیاه زیبا کنید.
 • به دیوارها یک مجموعه تابلو اضافه کنید
  استفاده از تابلو در نشیمن به خانه شما روح و انرژی می‌بخشد. یک دیوار خالی و بیکار را انتخاب کنید یک سری تصور متقارن و با هم در ارتباط را کنار هم روی دیوار نصب کنید، با این کار یک قدم بزرگ به سمت خانه رنگی خود بر‌می‌دارید. همین حرکت ساده تاثیر زیادی در تغییر حال و هوای خانه شما دارد.
 • استفاده از کتابخانه در نشیمن
  یک کتابخانه در محیط خانه شما بسیار می‌توانید تاثیر گذار باشد. یک خانه رنگی یک کتابخانه با کتاب‌های مختلف دارد. و در کنار کتاب‌ها توی قفسه‌ها مجسمه و دکوری های مختلف هم می‌توانید استفاده کنید.
 • استفاده از کوسن‌های رنگی
  شاید به نظرتان خیلی ساده بیاید. اما بسیار موثر و مهم است. اکثر ما در نشیمن یا حال خانه خود یک کاناپه راحتی جلوی تلویزیون داریم. راه ساده تبدیل منزلتان به یک خانه رنگی همینجاست. روی کاناپه را پر از کوسن‌هایی با طرح‌های شاد و رنگی کنید. به شدت و فرای تصورتان به خانه شما روح و انرژی میبخشد.

  نمونه های طرح‌های کوسن های رنگی را می‌توانید اینجا ببینید

اتاق خواب یک خانه رنگی چه ویژگی هایی دارد؟

اتاق خواب
استفاده از نور، شلف و روبالشتی در دیزاین اتاق خواب

قسمت دوم هر خانه ای اتاق خواب است. برای اینکه یک اتاق خواب رنگی داشته باشید با چند تکنیک ساده می‌توانید به آن برسید.
خوب در ابتدا بگویم که استفاده از تابلو که برای نشیمن هم آنرا بکار بردیم برای اتاق خواب هم کاربرد ست اما در ادامه سه پیشنهاد دیگر هم داریم

 • از نورهای لایت استفاده کنید
  می‌توانید کنار تخت خود یک آباژور ساده و مینیمال داشته باشید، اگر دنبال یک خانه رنگی با یک اتاق خواب سرشار از حال خوب و انرژی مثبت هستید این پیشنهاد را به شما میدهم که روی پرده یا لبه شلف یا هرجای دیگر از ریسه های نور استفاده کنید. ریسه های نور به طور کلی حال و هوای منحصر به فردی به اتاق شما میدهد.
 • از شلف استفاده کنید
  شلف یا همان قفسه دیواری آیتمی‌ست که برای یک خانه رنگی خیلی به کمکتان می‌آید، شما می‌توانید شلف را در یک دیوار بیکار استفاده کنید و حتی اگر یک اتاق کوچک دارید برای دیزاین به شما کمک می کند. می توانید روی شلف‌ها از هر وسیله‌ای استفاده کنید. از گل طبیعی گرفته تا مجسمه و عروسک های دکوری و حتی و کتاب و…
 • از روبالشتی و روتختی شاد استفاده کند
  استفاده از روتختی و روبالشتی‌های شاد فضای اتاق شما را سرشار از انرژی خوب می کند. این را بدانید که یک خانه رنگی پرآرامش جایی‌ست که شما در آن خواب زیبایی داشته باشید. با یک سرچ ساده در گوگل می‌توانید کلی ایده برای روتختی‌های جذاب به دست بیاورید.

  در ادامه هم چندین طرح روبالشتی های رنگی خوشحالیجات را می‌توانید اینجا ببینید

آشپزخانه پر انرژی چه ویژگی هایی دارد؟

آشپزخانه
استفاده از لوازم و رومیزی رنگی و شلف در دیزاین آشپزخانه

معمولا می‌گویند که آشپزخانه قلب خانه است. پس برای ساختن یک خانه رنگی و شاد نباید از قلبتان غافل شوید. مخصوصا امروزه که به دلیل متراژهای کوچک خانه ها آشپزخانه ها اکثرا اوپن هستند. یک آشپزخانه پرانرژی می‌تواند به تبدیل خانه رنگی شما کمک کند. ما در ادامه چندین راه حل ساده و کاربردی برای تبدیل کردن آشپزخانه‌تان به یک آشپزخانه رنگی و سرشار از انرژی پیشنهاد می‌کنیم.

.  یا یک قالیچه کوچک به رنگ‌های شاد، محیط آشپزخانه را پرانرژی و زیبا می‌کند

 • از لوازم کوچک و رنگی برای آشپزخانه استفاده کنید
  کاردهای رنگی آشپزخانه، فنجان‌های چای خوری طرح‌دار ساده یا ماگ‌های رنگی و زیبا همگی به رسیدن یک آشپزخانه رنگی و پرانرژی کمک میکنند. پس از جزییات آشپزخانه غافل نشوید.
  نمونه های لوازم گوگولی و رنگی خوشحالیجات را می‌توانید اینجا ببینید
 • میز غذاخوری با رومیزی شاد
  رومیزی رنگی برای میز غذاخوری با یک قالیچه قشنگ برای زیر میز هم پیشنهاد دوم ما برای داشتن یک آشپزخانه از یک خانه رنگی ‌ست. که البته می‌توانید روی میز هم یک سبد حصیری برای نان داشته باشید. محصولات حصیربافی علاوه بر زیبایی و سادگی نماد از اصالت ایرانی هم هستند و امروزه بسیار در دیزاین های مدرن از آن ها استفاده می‌شود.
 • استفاده از شلف‌ها حتی در آشپزخانه
  شلف‌ها وسایل بسیار کاربردی برای دیزاین منزل می‌باشند، بخصوص در دیزاین‌های مدرن و خانه‌های کوچک می‌توانید از آنها کمک بگیرد. مثلا در مورد آشپزخانه می‌تواند روی شلف‌ها از لوازم کاربردی قهوه، لیوان و ماگ‌های تزیینی، بانکه های ادویه و… استفاده کنید. یک آشپزخانه زیبا و مینمیال سرشار از حس خوب و انرژی مثبت.

چند پیشنهاد متفاوت برای ایجاد انرژی های مثبت در خانه !

هر خانه شبیه انرژی افراد خانه می‌شود
هر خانه شبیه انرژی افراد خانه می‌شود

خوب تا به اینجا چندین تکنیک کاربردی برای داشتن دکوراسیون یک خانه رنگی به شما پیشنهاد دادیم که سعی کردیم پیشنهادهای ساده و کاربردی و با هزینه کم باشند. اما در ادامه میخواهیم به شما بگوییم که یکی از اصول زیبا و دلنشین کردن خان حس و حال افرادی‌ست که در خانه زندگی می‌کنند. به همین در ادامه چندین پیشنهاد هم در راستای خودتان و حس و حالی که به خانه می‌دهید برایتان آورده ایم. که می‌توانید از آن روش‌های برای جذب انرژی‌های خوب و ساختن یک خانه رنگی استفاده کنید :

 • روزتان را متفاوت بسازید

صبح‌ها مهمترین تاثیر را روی حس و حال افراد دارند. اما روزمرگی باعث می‌شود که از این زمان‌ها به خوبی استفاده نکنیم. خیلی از ما صبح‌ها به محض بیدار شدن از خواب به فکر مشکلات و چالش‌های روز خود هستیم. این قدر برای شروع روز عجله داریم که گاهی از لذت‌های صبحگاهی غافل می‌شویم.
سعی کنید حداقل دو روز در هفته را متفاوت شروع کنید. اگر هر روز صبح عادت دارید که برنامه روزانه و ایمیل را موقع خوردن صبحانه بررسی کنید. آن دو روز هفته موسیقی گوش کنید. اصلا به غذایی که می‌خورید کمی دقت کنید. برای خودتان و سایر افراد خانواده یک صبحانه متفاوت درست کنید. پرده ها را کنار بزنید تا نور و زندگی و روشنایی به داخل خانه وارد شود و انرژی‌های منفی و یاس از بین بروند.

 • ساختن خانه رنگی و شاد با کمک معجزه رنگ‌ها

برای داشتن یک خانه شاد و رنگی لازم نیست حتما خانه‌تان را نوسازی کنید تا حال و هوای جدیدی داشته باشد. می‌توانید با معجزه رنگ‌های گرم و شاد هم به خواسته خود برسید. روش‌های مختلفی برای استفاده از رنگ در منزل وجود دارد. رنگ کردن در و دیوارها یا تغییر دکوراسیون. اما ممکن است کمی هزینه‌بر باشند.
قبل از اینکه با خودتان بگویید؛ «ساختن خانه رنگی و شاد هم پرخرج است». این مطلب را تا انتها بخوانید.
بازی با رنگ‌ها یعنی بتوانید با استفاده از برخی آیتم‌های کوچک یک تعادل در محیط ایجاد کنید. یعنی برای داشتن یک خانه رنگی و پرانرژی نیازی نیست کل دکوراسیون را به رنگ خاصی تغییر دهید. کافی است چیزهای کوچکی (به رنگ دلخواه‌تان) به فضا اضافه کنید.
که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم که به طور مثال یکی از مناسب‌ترین لوازم منزل برای ایجاد تعادل رنگی روکش کوسن‌ها، انواع دیوار کوب‌ها و تابلوهای هنری و غیره هستند. این لوازم هزینه زیادی ندارند. اگر هم اهل هنر هستید می‌توانید از کارهای دستی خودتان برای داشتن یک خانه رنگی و شاد کمک بگیرید. همینطور چنین لوازمی به خانه‌تان سبک می‌دهد و بخشی از سلیقه شخصی‌تان را به نمایش می‌گذارد.

 • شلوغی‌ها را سروسامان دهید

ریخت‌و‌پاش و شلوغی باعث پخش شدن انرژی منفی و استرس در محیط می‌شود. برای داشتن یک خانه رنگی و شاد از نظم‌دهنده‌های استفاده کنید. کشوها و کمدها را مرتب نگهدارید. به خصوص آشپزخانه‌ها یکی از منابع اصلی ریخت‌و‌پاش هستند. اگر قفسه‌های مواد غذایی و خشک به هم ریخته است می‌توانید از کیسه‌های رنگی سازگار با محیط زیست و مناسب برای نگهداری مواد غذایی برای مرتب کردنشان استفاده کنید.

 • شادی را از خودتان شروع کنید

ساکنین خانه نقش مهمی در شاد کردن محیط دارند. خانه‌ای که افرادش به همدیگر عشق می‌ورزند. با ملایمت و مهربانی صحبت می‌کنند. پدر و مادر در مقابل بچه‌هایشان بگومگو و دعوا نمی‌کنند و همینطور اعضای خانواده از به اشتراک گذاشتن زمانشان برای با هم بودن لذت می‌برند؛ به معنای واقعی یک خانه شاد و رنگی است.
برای شروع؛ به آراستگی خودتان اهمیت بدهید. از رنگ‌های شاد و زیبا در لباس‌هایتان استفاده کنید. پوشیدن یک تیشرت با رنگ روشن و شاد یا دامنی گلدار نه تنها فضا را رنگی می‌کند بلکه روحیه افراد خانه هم دگرگون می‌شود.

 • برای همدیگر وقت بگذارید

خانه رنگی و شاد، خانواده‌ای همدل نیاز دارد. همدلی با اعضای خانواده یا حتی با خودتان. اگر همسر و فرزند دارید یا با پدر و مادرتان زندگی می‌کنید، زمان‌هایی از روز را با همدیگر بگذرانید. درباره برنامه‌ها و روزمرگی‌ها حرف بزنید و حال همدیگر را خوب کنید.
اگر هم تنها زندگی می‌کنید؛ یادتان باشد شما یک خانواده یک نفره هستید. پس وظیفه دارید حال خودتان را خوب کنید. عصرها در یک فنجان رنگی و شاد برای خودتان چای بریزید، نیم ساعت در روز به خودتان و چیزهایی که دوست دارید، فکر کنید. با این کارها شما همیشه یک خانه رنگی و همیشه شاد خواهید داشت.

 • شاکر و قدردان باشید

افرادی که نعمت‌های زندگی را می‌بینند و بخاطرش شکرگزار هستند لزوما خیلی ثروتمند یا در ناز و نعمت نیستند. آن‌ها فقط یادگرفته‌اند که با قدردانی از چیزهای کوچک زندگی، نعمت‌های بیشتری نصیبشان می‌شود. همانطور که شنیده‌ایم؛ «شکر نعمت نعمتت افزون کند، کفر نعمت از کفت بیرون کند». البته شکرگزاری کردن هم فقط مخصوص زمان‌هایی نیست که خوشحالیم و حال دلمان خوب است. قدردانی به خاطر لحظه‌های خوبی است که داشتیم و امیدواریم در آینده باز هم داشته باشیم. بنابراین همیشه حتی بخاطر چیزهای ساده‌ای مثل یک لبخند سپاسگزار باشید.

خانه رنگی و سرشار از انرژی مثبت
خانه رنگی و سرشار از انرژی مثبت

سخن آخر

داشتن یک خانه رنگی و شاد سه اصل ساده دارد:

 • شاد کردن محیط خانه (با استفاده از رنگ‌ها یا چیزهای رنگی و کوچک مثل یک فنجان یا ماگ نوشیدنی مخصوص، رومیزی‌ها و دیوارکوب، روکش کوسن یا روتختی رنگارنگ و…)
 • رنگی و شاد بودن ساکنین خانه (استفاده از لباس‌هایی به رنگ روشن و انرژی بخش مثل زرد، قرمز، نارنجی)
 • ایجاد جوی از شادی و آرامش در منزل (محبت کردن اعضای خانواده به همدیگر، وقت‌گذرانی‌های دسته جمعی یا انفرادی، به اشتراک گذاشتن روزمرگی‌ها و حرف زدن با همدیگر و…)

در این مطلب تکنیک‌های مختلفی برای هر یک از این سه اصل معرفی کردیم. شما هم می‌توانید با استفاده از آن‌ها، خانه رنگی و شادی داشته باشید.

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

One thought on “چگونه یک خانه رنگی و شاد داشته باشیم

 1. mahsa76 میگوید:

  چه مطلب باحالی ، کلی ایده گرفتم ازش ، اینستاگرامتون خیلی خوشگله ،اومدم سر زدم به سانت دیدم بلاگ هم دارین ، و ما خبر نداریم
  میشه مطالب جدیدتون استوری کنید یا برای مهم هاش پست بزارین تا ما هم خبر دار بشیم . خیلی دوستتون داریم کاش زودتر برگردین به کار

  • بیتا جیحون میگوید:

   خیلی ممنون که بهمون انگیزه و انرژی میدید،از خرداد ماه شروع دوباره داریم و همینطور به زودی تمام مطالب بلاگ رو توی اینستاگرام هم اشتراک میزاریم تا باخبر بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.