تن ماهی یک غذای آماده و لذیذ است که به عنوان یک خورشت مناسب و مغذی در وعده های غذایی به همراه برنج یا نان میل می‌شود. تن ماهی موجود در سوپرمارکت‌ها یک غذای کنسرو شده در قوطی‌های حلبی است که با توجه به مشغله‌های کاری و روزمره و حتی غذای مجردی مصرف زیادی دارد و تن ماهی هم یکی از غذاهای پر طرفدار است که در کارخانجات صنایع غذایی تهیه و تولید می‌شود. تن ماهی با برندهای مختلف در بازار ایران وجود دارد که بعضی از آنها برحسب استفاده از نوع ماهی و فرآیند تهیه آن از استاندارد و کیفیت بهتری برخوردارند. پختن تن ماهی در منزل هم قابل تهیه است که به شرح آن می‌پردازیم.

اگر به مطالب آشپزی علاقه مند هستید و دنبال آشپزی راحت هستید، مطلب آشپزی آسان و لذت بخش رو اینجا مطالعه بفرمایید.

پختن تن ماهی و روش های اصولی در طبخ آن

پختن تن ماهی
پختن تن ماهی

بهترین نوع ماهی برای پختن تن ماهی، ماهی هوور است که طعم و مزه‌ای شبیه ماهی‌های کنسرو شده بیرون را دارد و به علت کم کالری بودن آن برای افراد رژیمی مفید است، حال اگر دسترسی به این ماهی امکان نداشت می‌توانید از ماهی‌های گوشتی دیگر مانند کباب، تن،گیدر و زرده  برای پخت تن ماهی استفاده نمایید.
برای پختن تن ماهی ابتدا باید مواد اولیه آن را آماده کنیم تا در وسایل مناسبی چون قابلمه، زودپز و یا شیشه برای پختن آن کار را شروع کنیم.

مواد اولیه مورد نیاز؛ ماهی : ۵۰۰ گرم ، آبلیمو: ۱ استکان، آب: ۱ استکان، روغن زیتون: مقدار مورد نیاز، نمک و فلفل: به مقدار لازم

ابتدا باید به خوبی استخوان، تیغ و پوست ماهی خارج، کنده و  پاک شود و بعد به قطعات مناسبی برش گردد. روی گوشت ماهی نمک و فلفل و آبلیمو می‌ریزند و کمی هم می‌زنند تا مخلوط و  ذخم ماهی هم گرفته شود و مزه دار گردد بدون اینکه قطعات ماهی ریز و خرد شود.

روش تهیه تن ماهی در زودپز و یا تابه

ماهی‌های آماده شده با ادویه‌جات را در داخل زودپز یا یک تابه مناسب، در کف آنها می‌چینند و در این کار نباید بین قطعات برش شده فاصله‌ای باشد. مجدداً مقداری نمک و آبلیمو روی قطعات ماهی چیده شده در کف ظرف می‌ریزند بعد، یک استکان آب و مقداری روغن مایع روی قطعات ماهی‌ها در حدی می‌ریزند که هم سطح با ماهی باشد در غیر این صورت ماهی آب پز می‌شود.

سپس، درب زودپز یا ظرف را به خوبی می‌بندیم و آن را روی شعله حرارت ملایم به مدت یک ساعت قرار می‌دهیم تا به خوبی بپزد بطوریکه کناره ماهی‌ها هم قرمزی نداشته باشد و به خوبی پخته شود. پس از پختن ماهی در زودپز با تابه، درب را بر می‌داریم و روی ماهی پخته شده مقداری روغن زیتون می‌ریزیم. حالا تن ماهی آماده شده و می توانید با با سبزی پلو یا نان میل بفرمایید.

روش تهیه تن ماهی در قابلمه

پختن تن ماهی
پختن تن ماهی

برای تهیه تن ماهی در قابلمه بعد از آماده سازی ماهی و رفع خطرات تن ماهی، آنها را در داخل قابلمه می‌چینیم و مانند قبل روی آنها نمک، فلفل، روغن، آبلیمو و آب اضافه می‌کنیم و قابلمه را با درب بسته روی حرارت شعله ملایم قرار می‌دهیم.
تأکید می‌شود که چیدمان قطعات برش شده ماهی‌ها در کف قابلمه باید طوری باشد که اولاً فاصله‌ای بین آنها وجود نداشته باشد و ثانیاً به خوبی پخته شوند.

در ذائقه ما ایرانی‌ها، بهتر است ماهی بیشتر برشته و به نوعی آب ماهی به خوبی گرفته شود، معمولاً با افزودن کمی روغن و برگردان قطعات ماهی اجازه می‌دهند تا دو طرف ماهی برشته گردد. در نهایت کمی روغن زیتون روی ماهی‌ها اضافه می‌کنند و به همراه نان و پلو سبزی میل می‌شود.

روش تهیه تن ماهی در شیشه

برای تهیه تن ماهی در شیشه، اول شیشه‌های تمیز و بدون  آلودگی را می‌گیریم و آنها در درون آب جوشیده قرار می‌دهیم تا به خوبی پاک و استریلیزه شوند. قطعات ماهی‌های آماده شده با ادویه جات نمک، فلفل و آب لیمو را که در مرحله اولیه تهیه می‌کنند را در داخل شیشه‌های استریلیزه و تمیز می‌ریزند و مقداری نمک و روغن زیتون به آن اضافه می‌کنند. ذکر این نکته مهم است که داخل شیشه نباید کاملاً پر شود و کمی باید سر خالی باشد.

با یک چوب نازک یا چاقو به آرامی ماهی‌ها را تکان می‌دهیم تا به خوبی با روغن زیتون آغشته شوند، بعد درب شیشه را محکم می‌بندیم، آن را در داخل یک قابلمه محتوی آب جوشیده قرار می‌دهیم و ارتفاع شیشه باید در حدی در آب  قابلمه قرار گیرد که آب از قسمت درب شیشه به داخل آن نفوذ نکند.

شلعه حرارت زیر قابلمه باید ملایم باشد تا باعث شکسته شدن شیشه نشود، بعد از سپری شدن دو ساعت زمان، ماهی‌های داخل شیشه بخوبی پخته می‌شوند که از ظاهر آن مشخص می‌شود که رنگ ماهی تغییر کرده است. این امر موجب می‌شود خطرات تن ماهی  از بین برود. با خنک شدن آب و شیشه‌، شیشه از آب قابلمه خارج و درب آن به آرامی باز می شود و از ماهی آماده شده به همراه برنج و یا نان میل می‌گردد.

جمع بندی نهایی

تن ماهی غذای مفیدی است که برای تهیه آن باید دقت لازم به عمل آید به یقین امکان تولید صنعتی آن با شرایط خیلی بهتری صورت
می گیرد و یک کنسرو خیلی خوشمزه‌ای هم به دست مصرف کننده می رسد. ولی در منزل هم قابل تهیه است و کمی هم سلیقه‌ای، برای مثال نوع ادویه جات اضافه شده به ماهی برحسب علاقه انجام می‌گردد مثلاً بعضی از افراد دوست  دارند از نمک و فلفل زیاد یا کم استفاده کنند. در ضمن باید مواظب باشید مقدار آب را به تدریج  به ماهی اضافه کنید تا آب پز در پختن تن ماهی از مزه و طعم تن خارج نشود.

حفظ و نگهداری غذا هم خیلی مهم است، کنسرو غذا بخصوص تن ماهی دارای یک زمان مصرفی است و بعد از این زمان مواد مغذی آن از بین می رود و فاسد می شود. شیشه های محتوی ماهی آماده برای خوردن تا زمانی که درب آنها باز نشود  به مدت یک سال در یخچال قابل نگهداری است ولی با باز شدن درب شیشه دو روزه باید مصرف شوند. برای انتخاب شیشه های ماهی هم باید از شیشه هایی استفاده کنید که نفوذ هوا و آب به داخل شیشه وجود نداشته باشد و بهتر است درب از نوع فلزی انتخاب شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

۲ نوع پاستای سبزیجات آسان

بهترین روش پختن مرغ چیست؟

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

روش های پختن تن ماهی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.