شیوع ویروس کرونا سبب ایجاد نگرانی و آشفتگی های اساسی در زندگی خانواده ها شده و بچه ها این شرایط را به خوبی احساس می کنند. برگشتن دانش آموزان به مدرسه برای بیشتر آنها نه تنها خوشایند و شادی آور بلکه هیجان زیادی هم به همراه دارد. ولی دانش آموز از اینکه کرونا به عنوان یک بیماری مسری در کمین همه است احساس اضطراب و ترس زیادی می کند. پس تنها روش باقی مانده روش های مراقبتی در زمان کروناست.

اگر به مطالب سبک زندگی علاقه مند هستید  مطلب سبک زندگی سالم و خوب را اینجا مطالعه بفرمایید

روش های مراقبتی در زمان کرونا

مراقبت های کرونایی برای دانش آموزان
مراقبت های کرونایی برای دانش آموزان

باید با روش هایی به دانش آموزان این آموزش و دلگرمی را بدهیم که هم با رعایت موارد بهداشتی و ماسک زدن از سلامتی خود مراقبت کنند و هم ترس و نگرانی آنها را از حضور در مدرسه به خاطر بیماری کرونا را کم کنیم و این شناخت را هم پیدا کنند که زندگی تحصیلی را باید در هر شرایطی چه به صورت حضوری و چه به شکل مجازی ادامه دهند و تنها کافیست مراقبت های کرونایی برای دانش آموزان انجام شود.

حال، سعی می کنیم مواردی را مطرح کنیم که به فرزندان کمک می کند تا بعضی از احساسات پیچیده ای را که ممکن است با رفتن به مدرسه با آن روبرو شوند شناسایی و کنترل لازم را روی آنها داشته باشند.

جلوگیری از نگرانی ها و اضطراب دانش آموزان برای حضور در مدرسه

سال تحصیلی جدید همیشه در دوران ماقبل کرونا هم تا حدی برای دانش آموز جدا از ذوق رفتن به محیط مدرسه کمی استرس زا بوده است حالا با این دوران کرونا که تبدیل به یک بحبوحه جهانی شده بطور یقین شدیدتر و باعث نگرانی بیشتر او می شود. والدین و مربیان دانش آموز باید با یک گفتگوی صریح و دوستانه در مورد اضطراب و نگرانی وی به او احساس آرامش بدهند و آن را یک حالت طبیعی بدانند و روش های مراقبتی در زمان کرونا را به او بیاموزند.

حتی شاید دانش آموز خیلی اضطراب و دلهره داشته باشد و حاضر نباشد پس از ماه‌ها آموزش مجازی در منزل به مدرسه برود. با او صادق باشید و برخی از تغییراتی که ممکن است در مدرسه رخ دهد چون ماسک زدن، رعایت فاصله فیزیکی با معلم و دوستانش، دست ندادن با اطرافیان و رعایت بیشتر موارد بهداشتی و مراقبت های کرونایی برای دانش آموزان را برای او توضیح دهید.

ایمنی های دانش آموزان

 

ایجاد ایمنی
ایجاد ایمنی

به فرزند محصل‌تان یاد آور شوید که برای کمک به سلامت خود و همکلاسی هایش، اقدامات ایمنی و بهداشتی را مورد توجه قرار دهد و با شستشوی دست ها با آب و صابون و عطسه یا سرفه کردن در روی پوشش آرنج‌شان مانع از گسترش ویروس و آلودگی شود. این علاقه و اشتیاق را در آنها ایجاد کنید که مجدداً می‌توانند دوستان و معلم‌های خود را ببینند، مطالب بیشتری را به شکل حضوری یاد بگیرند و بهتر اشکالات درسی را در کلاس مطرح کنند.

ماسک از زمان‌های خیلی قبل در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها برای بیماران و افراد حساس موجود بوده و خیلی از مردم در شرایط عادی تمایلی به ماسک زدن نداشتند چون تا حد زیادی جلوی یک نفس کشیدن راحت را می‌گیرد هر چند که با فیلتر کردن هوای آلوده باعث سلامتی می‌شود ولی امروزه ماسک زدن یک الزام شده، مانع از ورود ویروس خطرناک کرونا از داخل جمعیت به انسان می‌شود و بطور مداوم هم مراکز بهداشتی و روش های مراقبتی در زمان کرونا روی آن تأکید می‌کنند.

بازی های دوران مدرسه

چون کودکان و دانش آموزان  بطور مداوم در محیط مدرسه و فضای باز در حال جنب و جوش، دویدن و بازی هستند ماسک مزاحمت زیادی برای آنها ایجاد می کند، عصبی می شوند و احساس ناراحتی و حتی برای زدن ماسک نافرمانی می کنند. والدین و مربیان این ناراحتی های دانش آموزان را باید درک کنند و آن را یک احساس طبیعی بدانند ولی باید به فرزندان خود توصیه کنند که همه بزرگسالان تلاش می کنند تا امنیت و سلامتی خانواده را برآورده کنند و رعایت تمام این موارد بهداشتی برای سلامتی آنها است.

شستشوی دست ها

شستشوی دست ها
شستشوی دست ها

در مورد شستشوی دست و صورت با آب و صابون و یا سرفه کردن در آرنج به آنها به آرامی و به دور از هرگونه دلهره، حتی با خواندن شعرهای مورد علاقه آنها و با جنب و جوش و هیجان توضیح دهید که چگونه ویروس و آلودگی ها که نامرئی هستند می توانند روی دست بمانند و باعث بیماری شوند. در ضمن به فرزندتان گوشزد کنید، اگر احساس تب دارد، سرفه می کند و یا در تنفس مشکل دارد سریع شما را مطلع سازد.

بعضی از دانش آموزان و کودکان مدت زیادی در منزل ماندند و سرگرمی های آنها جدا از فعالیت های درسی، سربردن در گوشی موبایل و استفاده از تفریحان آنلاین، اینترنتی و بازی‌های ویدئویی بوده و حالا ممکن است با حضور در مدرسه یک حالت انزوا را نشان دهند و گوشه گیر باشند و کمتر به سمت دوستان و همکلاسی هایشان بروند.

برای حل گوشه گیری دانش آموز، قبل از رفتن به مدرسه، پیشاپیش از زمان و چگونگی این رخداد برای او شرح دهید و به او کمک کنید تا برای حضور در مدرسه آماده شود و حتی به او یادآور شوید که شاید بعد از مدتی به علت شیوع کرونا نیاز به تعطیلی مجدد مدرسه وجود داشته باشد تا سرخورده و رنجور نشود.

البته زمانی که در منزل هستند برای اینکه ارتباط آنها با خانواده، اقوام، دوستان و همکلاسی هایشان ضعیف نشود با رعایت موارد ایمنی از بازیهای آنلاین، شبکه های اجتماعی و گفتگوهای ویدیویی بهره ببرید و فرصت های خوبی را برای ارتباط آنها با اقوام و دوستانشان فراهم کنید تا با آنها صحبت و بازی کنند و یاد بگیرند. حتی می توانید آنها را تشویق نمایید نا نظرات و افکارشان را برای حمایت و پشتیبانی از افرادی که به کمک درسی و مادی نیاز دارند در فضای آنلاین بیان کنند تا با این کار روحیه اجتماعی آنها تقویت شود.
برای تنوع و آرامش فزندتان می توانید در روزهایی در خارج از منزل در یک مکان خلوت و با خانواده با هم بگذرانید تا یک تمدد اعصابی برای او و خانواده باشد.

مراقبت های کرونایی برای دانش آموزان

همیشه برای اینکه پیش بینی مناسبی از شرایطی که فرزند محصل‌تان با آن روبرو می‌ شود داشته باشید بهتره با او تعامل و صحبت کنید تا روش های مراقبتی در زمان کرونا را رعایت کنند. او را به دقت تحت نظر بگیرید تا ببینید وضعیت وی چطوری است تا بتوانید اثر گذاری خوبی در تقویت یا تصحیح رفتار منفی او داشته باشید. البته در این موقعیت ویژه، مربیان مدرسه هم باید از روش های نوین تربیتی برای آماده سازی دانش آموزان برای حضور فیزیکی آنها در مدارس داشته باشند و به یقین مسئولیت سنگینی بر عهده آنها است. همه از والدین تا مسؤلین مدارس باید برنامه ریزی کنند، فکر کنند تا آموزش و پرورش کودکان در این شرایط بحرانی بیماری کرونا به نحو احسنی مطابق با استانداردهای جهانی اجرا شود و خیلی مهم است که روی این آینده سازان جامعه سرمایه گذاری و انرژی صرف شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

راهکارهای مقابله با بیماری کرونا (قبل از ابتلا و بعد از ابتلا)

چگونه در خانه ماسک پارچه ای برای خودمان بدوزیم؟

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

جلوگیری از بیماری کرونا ویروس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.