ما بطور روزمره از چای به عنوان یک دمنوش گیاهی برای آرامش و تمدد اعصاب استفاده می کنیم هرچند که چای دارای کافئین است و مصرف زیادی یا حتی غلیظ و مانده آن برای سیستم گوارشی انسان مضر است. اما دمنوش های گیاهی دیگر هستند که برای آرامش روح و روان انسان مفید است که از برگ، ریشه، گل و ساقه های خشک شده یا از عصاره آنها برای درست کردن دمنوش آرامبخش استفاده می‌شود. بیشتراین دمنوش‌ها دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند و در تنظیم عملکرد هورمون‌های بدن، نقش خوبی ایفا می‌کنند.

اگر طرفدار دمنوش هستید این مطلب دمنوش های پرطرفدارمون رو بخونید.

دمنوش آرامبخش

تعدادی از دمنوش‌هایی که به عنوان نوشیدنی‌های گرم روزانه استفاده می‌شوند به شرح زیر است:

بهارنارنج

دمنوش آرامبخش بهارنارنج
دمنوش آرامبخش بهارنارنج

گیاهی است که برای آرامش اعصاب و داشتن یک خواب خوب، موثر است. این گیاه دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی و ویتامین است و در دسته گیاهان معطر و آرامبخش قرار دارد. بنابراین درست کردن دمنوش آن فواید بسیاری به همراه دارد. برای مصرف این گیاه، از گل خشک شده آن به اندازه یک قاشق غذا خوری در یک لیوان آب گرم در قوری می‌ریزیم تا با حرارت ملایم دم بکشد و مدت دم کشیدن هم به مدت ۱۵ تا ۲۵ دقیقه است و سپس این دمنوش آرامبخش  با طبع گرمی که دارد  میل می‌شود.

دمنوش آرامبخش نعناع

دمنوش آرامبخش نعنا
دمنوش آرامبخش نعنا

این گیاه هم معطر و خوشبو است که برای آرامش اعصاب، رفع گرفتگی و کاهش استرس و اضطراب به کار می‌رود. از برگ خشک شده این گیاه علاوه بر دمنوش آرامبخش برای خنکی و خوشبویی نوشیدنی‌هایی چون دوغ هم استفاده می‌شود.
یک قاشق غذاخوری از برگ خشک آن در قوری حاوی آب گرم و جوشیده می‌ریزیم تا پس از طی زمان ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد.

دارچین

ترکیب با دارچین
ترکیب با دارچین

این گیاه برای آرامش اعصاب بخصوص برای مغز خیلی مفید است و از زمان‌های خیلی قدیم مصریان آن را به عنوان طلا می‌پنداشتند و استفاده می‌کردند. این ماده دارای منگنر و ترکیب آنتی اکسیدانی است که برای سلامت اعصاب بدن  و در پیشگیری از آلزایمر، پارکینسون و اختلالات شناختی مفید و مؤثر است.
برای مصرف این دمنوش آرامبخش، چوب دارچین را به چند تکه تقسیم می‌کنند و به خوبی شستشو می‌دهند و بعد به همراه یک لیوان آب جوش در قوری می‌ریزند تا پس از ۱۰ دقیقه دم بکشد. این دمنوش طبع گرمی دارد.

زعفران

زعفران
زعفران

یکی از گیاهان گران قیمت دنیا است که برای محافظت از مغز و سلول‌های مغزی بسیار مفید است. زعفران، دارای ترکیب آنتی اکسیدانی مهمی چون کروسین، کامفرول، کروستین و سافرونال است و علاوه بر مراقبت از مغز باعث تقویت حافظه، یادگیری و آرامش اعصاب می‌شود.
برای مصرف دمنوش زعفران، دو رشته از آن را به خوبی ساییده و بعد آن را در آب جوشیده قوری می‌ریزند تا برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دم بکشد و کمی عسل هم در آن می‌ریزند و میل می‌کنند.

دمنوش بابونه

دمنوش آرامبخش بابونه
دمنوش آرامبخش بابونه

گیاهی است که برخلاف چای، کافئین ندارد و برای آرامش اعصاب و روان و درمان بی خوابی استفاده می‌شود. این گیاه دارای ترکیب آنتی اکسیدانی مهمی به نام آپیژنین است که به گیرنده‌های مغزی متصل کمک کرده و بی خوابی و آشفتگی‌های ذهنی را تقلیل می‌دهد. برای درست کردن دمنوش بابونه، از گل‌های خشکیده آن در آب جوشیده و گرم می‌ریزند و بعد از دم کشیدن به مدت ۱۵ دقیقه میل می‌فرمایند.

به لیمو

به لیمو
به لیمو

از گیاهان معطر و خوشبو است که رایحه لیمو را به مشام می‌رساند. این  گیاه دارای آنتی اکسیدان است و برای آرامش اعصاب، رفع استرس، گرفتگی های عصبی و هماهنگی هورمون‌های بدن مؤثر است.
برای مصرف دمنوش آن، یک قاشق غذا خوری از برگ خشک شده آن را در آب جوشیده می‌ریزند و بعد از ۱۰ دقیقه دم کشیدن میل می‌کنند.

دمنوش آرامشبخش گزنه

دمنوش گزنه
گزنه

گیاه گزنه بطور خودرو در باغ‌ها رشد می‌کند و یک خاصیت ضد میکروبی قوی دارد برای مصرف این دمنوش آرامبخش، برگ خشکیده آن را در ۵۰ یا ۱۰۰ گرم آب جوشیده در قوری می‌ریزند تا بعد از ۱۵ دقیقه به خوبی دم بکشد. برای رفع تلخی آن از عسل یا توت یا نبات برای شیرین شدن استفاده می‌کنند.

مرزنجوش

مرزنجوش
مرزنجوش

این گیاه هم فواید زیادی چون رفع گرفتگی‌های عضلانی، اسپاسم، ضد سرماخوردگی و رفع ریزش مو، درمان فشار خون بالا، ناباروری و درد معده، آرامش، دفع ادرار و خارج کردن سم از بدن دارد و در خیلی از مزارع کشت می شود.
یک قاشق چایخوری از این گیاه را در آب جوش می‌ریزند تا بعد از دم کشیدن به مدت ۱۵ دقیقه میل شود. نوشیدن روزانه به مقدار یک تا دو استکان کوچک کفایت می‌کند و مصرف زیادی آن باعث سردرد و احساس خستگی می‌شود.

دمنوش چای سبز

چای سبز
چای سبز

این دمنوش هم معروف است و برای تمدد اعصاب بیشتر استفاده می‌شود. البته می‌گویند که برای لاغر شدن هم مؤثر است ولی مصرف زیادی آن برای دستگاه گوارش ضرر دارد.
برای مصرف آن یک قاشق مرباخوری از آن را در فنجان یا قوری آب گرم قرار می‌دهیم و روی آن را درپوش می‌گذاریم بعد از ۱۰ دقیقه دم کشیدن جهت خوردن آماده می‌شود.

دمنوش آرامبخش هل

دمنوش با هل
دمنوش با هل

یک گیاهی خوشبو و معطر است که ابتدا در کشور هندوستان بوده ولی حالا در خیلی جاهای دنیا کشت می‌شود. این گیاه خاصیت آنتی باکتریالی و آنتی اکسیدانی دارد که جلوی رادیکال‌های فعالی که به مغز انسان حمله می‌کنند را می گیرد و مغز را از آسیب در امان نگه می‌دارند.
این گیاه دارای یک نوع فلاونوئید به نام کوئرستین است که به آرامش اعصاب و کاهش استرس و اضطراب کمک زیادی می‌کند. یک قاشق چای خوری از هل کوبیده به همراه یک فنجان آب جوشیده و گرم  در داخل قوری ریخته تا به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد تا برای نوشیدن این دمنوش آرامبخش آماده شود.

گل گاو زبان

گل گاو زبان
گل گاو زبان

از زمان قدیم برای آرامش اعصاب و تقلیل استرس و اضطراب از دمنوش آرامبخش این گیاه استفاده می‌کردند. این گیاه دارای آنتی اکسیدان مناسب و برای سلامتی مغز مفید است.
برای مصرف آن، یک قاشق غذا خوری از آن را داخل فنجان آب گرم می‌ریزند تا به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه دم بکشد. این دمنوش دارای طبعی گرم و نشاط آور است.

درست کردن دمنوش بصورت روزمره

تنوع دمنوش‌ها بسیار زیاد است و از زمان قدیم به عنوان دارو و  نوشیدنی‌های روزانه استفاده می‌شده‌اند و گیاهانی که برای دمنوش‌ها کاربرد دارند در خیلی از جاهای دنیا کشت می‌شوند و بطور طبیعی از آنها در آرامبخشی، تمدد اعصاب و درمان خیلی از امراض عصبی و… استفاده می‌شود.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چای سبز و خواص بی‌شمار

فواید قهوه که قبلا نشنیده بودید!

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

ما در نوشتن این مطلب از علاوه بر تجربه شخصی مون از این منبع هم استفاده کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.