ماسک پارچه ای برای این روزها لازمه همه ماست. این روزهایی که کرونا همچنان می‌تازد و افراد زیادی در سرتاسر جهان با این بیماری همه‌گیر درگیر هستند، سازمان بهداشت جهانی‌ WHO و متخصصان بهداشت و درمان توصیه‌هایی می‌کنند که تبعیت از آن‌ها برای جلوگیری از بیماری کووید۱۹ ضروری به نظر می‌رسد. از جمله مهم‌ترین این توصیه‌ها، استفاده از ماسک است. درواقع ماسک مهم‌ترین سلاح بشر در برابر کرونا محسوب می‌شود. همان‌طور که می‌دانید ماسک‌ها انواع مختلفی دارند، که می‌توان به ماسک‌های صنعتی، پزشکی، جراحی، فیلتر‌دار و ماسک پارچه‌ ای اشاره کرد.
از این بین ماسک‌های پارچه‌ ای همیشه در دسترس هستند و به‌ راحتی می‌توانید آن‌ها را در منزل تهیه کنید. اما باید توجه داشته باشید که برای دوخت ماسک پارچه‌ ای باید پارچه ای با تراکم بالا انتخاب کنید. چون این پارچه‌ها به عنوان فیلتر مسدود کننده عمل می‌کنند و مانع از انتشار قطرات تنفسی می‌شوند و درعین حال تنفس با آن‌ها راحت است. یادتان باشد که بهترین ماسک‌های پارچه ای شامل حداقل دولایه پارچه‌ی پنبه‌ای یا نخی محکم هستند.
بهتراست بدانید که بعد از هر بار استفاده از ماسک‌ پارچه ای باید آن را بشویید و اگر ماسک شکل طبیعی خود را از دست داد، نباید از آن استفاده کنید.
اما دوخت ماسک پارچه ای روش‌های مختلفی دارد که در این مطلب سه روش تهیه‌ی آن‌ها را به شما آموزش می‌دهیم.

 برای این روزهای پر خطر و بیماری کرونا بهتر است  مطلب دمنوش های پرطرفدار  ما را مطالعه بفرمایید.

روش‌های دوخت ماسک پارچه‌ ای

روش اول دوخت ماسک پارچه‌ ای :

وسایل مورد نیاز:
پارچه پنبه‌ای یا نخی شسته شده و خشک؛ ملحفه یا تیشرت هم قابل استفاده است.

کش یا نوار پارچه ای
نخ و سوزن
سنجاق
قیچی

دو مستطیل از پارچه‌ی پنبه‌ای به ابعاد ۲۵در۱۶ سانتی‌متر ببرید. (بهتراست از پارچه‌های کاملا پنبه‌ای یا نخی استفاده کنید.) این  دو تکه‌ پارچه مستطیلی را روی هم قرار دهید و آن‌ها را به‌هم بدوزید.
از سمت طول مستطیل به اندازه‌ی نیم سانتی‌متر از لبه‌ی پارچه را تا زده و بدوزید. به اندازه‌ی ۱،۲۵ سانتی‌متر هم از عرض پارچه تا بزنید و آن را بدوزید.
نوبت به رد کردن کش‌ها از داخل بخش تا شده و دوخته شده از عرض ماسک می‌رسد. به این ترتیب که می‌توانید قطعه کش‌ها را با یک سوزن یا سنجاق از عرض مستطیل عبور دهید. دو سر کش را که بیرون می‌ماند، به ‌هم گره بزنید.
کش‌هایی که از لبه‌ی تاخورده‌ی مستطیل وارد کرده بودید را از دو طرف بکشید تا ماسک محکم شود. ماسک را روی صورتتان بگذارید و اندازه‌‌ی آن را تنظیم کنید و بعد با دو کوک سوزن و نخ، کش را در نقطه‌ی مناسب به راس‌های مستطیل بدوزید.

ماسک پارچه ای شما در روش اول آماده است! 

روش اول دوخت مایک پپارچه ای
روش اول دوخت مایک پپارچه ای

روش دوم دوخت ماسک پارچه‌ ای :

وسایل مورد نیاز:
پارچه
دو عدد کش
قیچی

مربعی به ابعاد ۲۵ در ۲۵ سانتی‌متر روی پارچه بکشید و آن را با قیچی ببرید. مربع پارچه ای را از وسط تا کنید. حالا دوباره پارچه‌ی تا شده را از طرفین به سمت داخل تا بزنید. الان یک مستطیل دارید.
در این مرحله کش‌ها را به فاصله‌ی ۱۵ سانتی‌متر از هم، دو طرف ماسک قرار دهید.
سپس دو طرف پارچه‌ی مستطیلی را به سمت داخل تا کنید.
ماسک‌ شما آماده است!
این روش دوخت ماسک پارچه‌ ای، بسیار ساده و راحت است و به آسانی می‌توانید یک ماسک پارچه ای در منزل تهیه کنید.
الگوی مرحله به مرحله‌ی روش دوم دوخت ماسک پارچه‌ ای در منزل را در تصایر زیر می‌بینید:

روش دوم دوخت مایک پپارچه ای
روش دوم دوخت مایک پپارچه ای

روش سوم دوخت ماسک پارچه‌ ای :

آنچه به آن نیاز دارید:
پارچه پنبه ای که هرچه بافت آن ریز تر باشد بهتر است.
کش
سوزن ته گرد
قیچی

اول از همه دو قطعه پارچه را در ابعاد ۱۹ در ۲۰ سانت برش بزنید و همینطور دو تکه کش را هم در ابعاد ۲۰ سانت برش بزنید
حالا یکی از دو تکه پارچه را بردارید  و از سمت پشت پارچه از بالا و پایین یک سانت برای جای کش علامت بزنید.
حالا کش ها را مطابق تصویر از بالا و پایین سر جای خود قرار دهید و  با کوک به پارچه وصل کنید، در اینجا تکه دوم پارچه را روی تکه اول قرار دهید و با کوک به هم وصلشان
حالا از بالای ماسک شروع کنید این ابعاد را مطابق الگوی زیر اندازه بزنید.
در الکوی زیر مشخص کردیم که مکانهای علامت گذاری شده برای خطوط تاشو کدامند
هر سه خط مشخص شده را تا کنید و با استفاده از فلش ها در جای خود قرار دهید تا جهت چین را به شما نشان دهد

حالا وقت دوختن ماسک است تا جای ممکن سعی کنید که از لبه ترین حالت ممکن دوخت را بزنید چه برای دور ماسک پارچه ای تان و چه برای خطوطی که تا کردیم.
و در نهایت با اتو پرس آنرا تمیز و فیکس کنید .
ماسک شما آماده است

لطفاً اطمینان حاصل کنید که ماسک شما کاملاً در کنار صورت شما قرار گرفته است. یعنی وقتی روی صورتتان و کش ها پشت گوشتان قرار می گیرد به شما اجازه دهد بدون محدودیت نفس بکشید. از آنجا که این ماسک هاپ پارچه ای از پارچه جنس پنبه ساخته شده اند ، می توان آنها را شستشو داد و خشک کرد.

دوخت ماسک پارچه ای به روش سوم
دوخت ماسک پارچه ای به روش سوم

 

اگر اهل کارهای دست و هنر دست هستید می‌توانید مطلب ما درباره  ماگ های سرامیکی دست ساز  را نیز اینجا مطالعه کنید.

 

مزایا و معایب استفاده از ماسک پارچه ای

طبق یافته‌های متخصصان علوم پزشکی، هرچند ماسک‌های پارچه ای نمی‌توانند تمام محرک‌های ویروس را مسدود کنند، ولی بخشی از آن را مسدود می‌کنند. علاوه بر این، پارچه می‌تواند راه انتشار قطرات تنفسی را مسدود کند. ‌در نتیجه این ماسک‌ها کاملا برای استفاده در مکان‌های عمومی که حفظ فاصله‌ی اجتماعی مناسب سخت است، مثل فروشگاه‌ها، مناسب هستند. از مزایای دیگر ماسک‌های پارچه ای، این است که چند بار مصرف هستند.

در مورد معایب این نوع ماسک‌ها باید گفت که برای کودکان زیر دو سال مناسب نیستند. به علاوه برای افرادی که مشکل تنفسی دارند هم مناسب نیستند و فردی که هوشیار نیست نمی‌تواند از این ماسک‌ها استفاده کند.

اگرچه استفاده از ماسک پارچه‎ای، محافظت ایمن ماسک‌های پزشکی را در برابر بیماری کووید ۱۹ایجاد نمی‌کند، اما استفاده از آن‌ها بسیار بهتر از رفت‌وآمد در مکان‌های شلوغ، بدون ماسک است.

طبق توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی(WHO)،  ماسک زدن نباید باعث نادیده گرفتن رعایت فاصله‌‌ی فیزیکی و بهداشت دست‌ها شود.

در هر صورت هرچند فایده‌ی ماسک‌های پارچه ای از ماسک‌های طبی کمتر است، اما  دوخت ماسک پارچه ای و استفاده از آن می‌تواند سطح شیوع اپیدمی را کاهش دهد و شما را از خطر انتقال ویروس کرونا در امان نگه دارد.

در آخر هم پیشنهاد می کنیم که اگر شما فرصت و پارچه پنبه ای و کش در خانه دارید ، لطفاً ماسک پارچه ای در تعداد بیشتر بدوزید و آن ها  را برای اهدای کارگران و افرادی که توان خرید ماسک ندارند درنظر بگیرید.

لطفاً ایمن و سالم بمانید!

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
ماسک پارچه ای در خانه بدوزیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.