گلدون شمعدونی جز محبوب ترین گلای من بوده همیشه. قصه این گلدونای شمعدونی مو بخوام برام براتون تعریف کنم خوب از اونجایی ماجرا شروع شد که من تو هفته گذشته اسباب‌کشی داشتم و خونه جدیدم مثل خونی قبلی یه بالکن بزرگ نداره و بالکنش فقط اندازه یکی دوتا گلدون کوچیک جا دارده. در نتیجه مجبور شدم که دوتا گلدون شمعدونی لب نرده بالکن قبلی رو با خودم نبرم.
اما خیلی حیف میومد که چیکار کنم آخه الان بهار شده و اصل قشنگی گلها مال الانه. برای همین خیلی دلم می‌سوخت.
از اون طرف ما بخاطر کرونا ۷۰روز همه قرنطینه بودیم و دفترو بسته بودیم یعنی همونجوری که خودتون می‌دونید کار نمی‌کردیم تا اینکه بالاخره تصمیم به بازگشایی مجدد گرفتیم .
همین که اومدم دفتر دیدم که به به این پنجره به این بزرگی که لبه‌ش هم کلی نرده داره بهتری جا برای گلدون شمعدونی نیست آیا؟ اصلا چرا تا الان توی این سالها من لب این پنجره گلدون نداشتم؟! که وقتایی که می‌شینیم کار می‌کنیم بجای ویو دیوار سیمانی گلدون شمعدونی قرمزو ببینیم.

این شد که رفتم گلدون های خالی رو آوردم با خودم که خاکشون هم چون خیلی وقت بود مونده بود خیلی خشک بود و منتظر شدم یه روز که بچه ها هستن همه با هم بریم گلخونه و برای دفتر گلهای شمعدونی  بخریم.
خلاصه دیروز که بچه ها برای عکاسی محصولای جدید اومده بودن اینجا همه با هم رفتیم باغ گل سر جهان کودک توی حقانی و  بالاخره شمعدونی هارو  کاشتیم توی گلدونا و نگم که چقدر عاااالی شد. تازه دو تا گلدونم واسه دفتر گرفتیم و نتیجه ش شد این عکس پایین که می‌بینید.

 

باغ گل جهان کودک
اومدیم باغ گل گلدونارو پر از شمعدونی کردیم

 

گلدون شمعدونی
پنجره دفتر خوشحالیجات بعد از اومدن شمعدونی

 

گلدون شمعدونی
گلدون شمعدونی

اما اینم بگم براتون از ماجرای گذاشتن این گلدونا لب پنجره و بگو بخند ما سه تا یعنی من و صفورا و غزاله، ما چهار نفریم در اصل البته ولی چون نوشین هنوز تو قرنطینه ست و می‌ترسه بیاد با ما نبود دیروز.
ما طبقه اولیم اما پنجرمون اونقدری بلند نیست که دست مون  راحت از بیرون بهش برسه و از اون طرف هم از داخل دفتر نمی‌شد گلدونا رو سرجاش قرار بدیم چون  تمام پنجره نرده داره و گلدونا از بین نرده ها رد نمیشن.
خلاصه با یه مصیبتی من این گلدونا رو از پایین با چهارپایه میاوردم بالا و صفوره از تو دفتر می‌گرفت و اونا رو میزاشت لبه پنجره توی پایه گلدون.
بماند که این وسط کلی گند زدیم و و کرکره دفتر کنده شد و خاک و گلدونا ریخت تو ماشین کارواش رفته منه گناهی و نگم براتون خلاصه ولی بجاش خیلی کیف کردیم .
آخر سرم نشستیم یه موزیک عالی گذاشتیم و قهوه لمیز خوردیم و کیف کردیم از بوی خاک شمعدونی های که آب خورده بهشون.

حالا اما در ادامه می‌خوام تجربه خودم تو نگهداری از گلدون شمعدونی بهتون بگم، اگه حوصله‌شو ندارید ادامه رو نخونید.

گلدون شمعدونی رو چطوری نگهداری کنیم؟

انواع گلدون شمعدونی

اول از همه میخوام یه اطلاعات کلی راجع به گل شمعدونی بهتون بدم
ما توی خونواده گل شمعدونی چند تا دسته بندی گل داریم؛ مثلا شمعدونی‌ های رونده یا پیج داریم که نازک هستن و تا یک متر هم رشد می‌کنن. شمعدونی اژدر که تو ایران گیر نمیاد و این مدل گلشون خیلی درشته، اگر تو گوگل سرچ کنید عکساش رو می‌تونید ببینید. شمعدونی عطری هم داریم که خوشبو هستن البته بهشون اسانس تزریق میشه و به خودی خود نیست بوش. که ما معمولا همه شمعدونی دسته اول رو تو خونه داریم.

مراقبت از گلدون شمعدونی

حالا در ادامه سه آیتم مهم برای تمام گلدونا یعنی آب، خاک و نور رو بهتون می‌گم که چقدر برای شمعدونی مناسبه.

 خاک مناسب

با توجه به تجربه خود من خاکی که دونه هاش از هم جدا باشه بهترین خاک برای شمعدونیه ، منظورم از دونه جدا اینه که وقتی بهش دست میزنیم بهم نچسبه و سبک باشه، اگر یه خاک دونه هاش بهم بچسبه این یعنی رس توی اون خاک زیاده. برای خاک گلدون شمعدونی تون به گل فروشی یا گلخونه بگید خاک باغچه بهتون بده.
در مورد کود اضافه کردن به گلدونتونم من کلا بعد از تحقیقات زیاد و پرس و جو و مطالعه متوجه شدم که کلا دو مدل کود پر کاربرد برای گلدون شمعدونی هست یکی کود فسفره که برای تقویت ریشه هاست و یکی هم کود ازت هست برای شاخ و برگ دادن، و اینم بگم که کود زیاد به گلدونا دادن هم خودش مضره. مثلا از اردیبهشت تا مهر ماهی یه بار یه کم کود به همه گلدونا بدید ولی پاییز و زمستون دیگه نباید کود بدید.

در مورد آبیاری گیاه

ببینید کلا شمعدونی گلیه که به آب زیاد احتیاج داره ولی از یه طرف هم در نظر داشته باشید که به گلدون نباید بیش از اندازه آب داد چون ریشه ها گند می‌کنده.
من خودم معمولا توی روزای عادی یک بار به گلدون شمعدونی م آب میدم ولی خاکش رو موقع رفتن هم چک میکنم که مرطوب باشه و خشک نباشه. شما هم برای تشخیص اینکه باید به گلدونتون آب بدید یا نه خاکش رو چک کنید که همیشه مرطوب باشه و خشک نباشه.
اگر گلدون شمعدونی تون آفتاب زیاد بهش می‌خوره لازمه که حتی روزی دوبار بهش آب بدید و بهتره در مقابل آفتاب شدید اگر امکانش و دارید به گلدوناتون سایه بدید چون این مورد بهتر از اینه که هی بخواید بهش آب بدید.. اما وقتی شدت نور کمه یا رطوبت زیاده اصولا گیاه به آب نیاز نداره.

نور مناسب

درسته که شمعدونی گیاه بسیار آفتاب خوریه اما در نظر داشته باشید که نور متعادل هم براش مناسب . دو تا مورد که فکر می‌کنم به دردتون بخوره اولیش اینه که گلدون شمعدونی توی نور سایه و اگر آفتاب نبینه گل نمیده از طرفی آفتاب خیلی شدید هم براش مضره. یعنی یه آفتاب لایت ملو اگر داشته باشید توی تراس یا حیاط یا لب پنجره تون براش بهترین حالت ممکنه. کلا این گلدون مثل من عاشق هوای بهاریه. چون توی گرمای شدید تابستون و سرمای زمستون دووم نمیاره.

بچه ها اگر دنبال خونه گوگولی هستید می‌تونید مطلب چگونه یک خونه رنگی و شاد داشته باشیم رو اینجا بخونید شاید ازش ایده بگیرید.

 

One thought on “ماجرای گلدون شمعدونی لب پنجره دفتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.