شاید فکر کنید که حمام رفتن هر روزه در بهداشت، سلامت پوست و بدنتان اثر بخش است، نه! اینطور نیست و چه بسا سلامت پوست شما را تهدید می کند. دوش و حمام گرفتن کم هم پیامدهای بدی چون بروز انواع بیماریهای پوستی و بد بو شدن بدن در پی خواهد داشت. با این حال حمام کردن خوب است ولی لازم است حدالامکان این کار در هر هفته ۲ تا ۳ بار یا یک روز در میان انجام شود تا هم بهداشت فردی رعایت شود و هم صدمه ای به پوست نرسد.

اگر به مطالب سبک زندگی علاقه مند هستید  مطلب سبک زندگی سالم و خوب را اینجا مطالعه بفرمایید

حمام رفتن

حمام رفتن
حمام رفتن

پوست هر کسی شرایط خاص خود را دارد و با پوست دیگران متفاوت است و حمام رفتن برحسب فصول سال هم فرق می کند. مثلاً اگر در زمستان هر روز حمام کنید چون هوا سرد و خشک است، پوست شما بیش از حد خشک می شود ولی در تابستان دوش گرفتن هر روزه ممکن است اثر منفی خیلی زیادی بر پوست وارد نکند.
نکته ای که مهم است، تأثیرات دوش و حمام و نظافت بدن هر روزه بر بدن انسان تا حد زیادی به شرایط بدن، پوست و آستانه تحمل آن هم ارتباط دارد.

حمام و نظافت بدن

حال به چند اثر زیان آور حمام و نظافت بدن  بصورت مکرر بر پوست بدن و حتی موهای سر اشاره می کنیم که با از بین رفتن چربی های طبیعی و باکتری های مفید و موردنیاز پوست بدن حاصل می شود:

 • خشک شدن موها و شکنندگی آنها
 • بروز بیماریها و التهابات پوستی مانند پسوریازیس و اگزما
 • ترک خوردکی،خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست
 • قرمز شدن پوست، خارش ها و عفونت های پوستی

پیامدهای کم حمام کردن بر پوست انسان

پیامدهای کمتر حمام کردن بر انسان
پیامدهای کمتر حمام کردن بر انسان

افرادی هستند که با دوش گرفتن زیادی و افراط در رعایت بهداشت فردی دچار مشکلات پوستی می شوند ولی از طرف دیگر اشخاصی هم هستند که به هفته ای ۲ تا ۳ بار دوش گرفتن هم تن نمی دهند و در واقع رعایت بهداشت فردی را نمی کنند. تمام مناطق پوستی بدن دارای غده های تعریق هستند که با عرق کردن ، دمای بدن را هم به یک حالت تعادل می رسانند.
گرمای زیاد و تحرک بدنی مداوم فکری و جسمی باعث می شود که این غده ها فعالیت کنند و عرق از روزنه های بافت سلولی پوست به بیرون خارج شود.

این عرق های خارج شده بطور طبیعی بویی ندارند ولی در ترکیب با باکترهای موجود در سطح پوست ، بدبو می شوند و حال شخص و اطرافیان را به هم می زند و همه را فراری می دهد!!

حال اگر دوش گرفتن و یا حمام رفتن بعد از بروز این عرق های خارج شده از پوست، زیر بغل و کشاله ران انجام نشود، تجمع سلول های مرده، عرق و چرک باقیمانده روی پوست باعث ایجاد عفونت های پوستی مثل آکنه، درماتیت، اگزما و پسوریازیس در فرد می شود. از طرف دیگر، عدم رعایت بهداشت فردی و کم دوش گرفتن باعث زیاد شدن باکتری های مضر بدن و از بین رفتن باکتریهای مفید پوست می شود و فعالیت باکتری های مضر در سطح پوست هم خطر ابتلاء به بیماریهای پوستی چون درماتیت،  پلاک ها و لکه های پوستی را زیاد می کند.

یکی از امراض پوستی که در اثر تجمع سلول های مرده روی پوست ایجاد می شود هیپرپیگمانتاسیون (hyperpigmentation) یا همان
لکه های پوستی است که با دوش گرفتن مناسب می توانیم این مشکل پوستی را رفع کنیم.

در کل جمع بندی نتایج حاصل از عدم رعایت بهداشت فردی در شستشوی بدن و کم حمام و نظافت بدن را می توانیم به شرح زیر فهرست کنیم:

 • آشکار شدن نشانه های امراض پوستی مانند آکنه، پسوریازیس، اگزما و درماتیت
 • تیرگی یا تغییر رنگ بعضی از مناطق پوستی
 • بروز امراض پوستی حادتر چون لکه های ضخیم فلس مانند و درماتیت نگلکتا
 • بدبویی عرق بدن
 • تاول و عفونت های مزمن پوستی

رعایت نکات عمومی و مهم در استحمام

رعایت نکات عمومی و مهم در استحمام
رعایت نکات عمومی و مهم در استحمام

اگر شرایط کاری طوری باشد که نیاز به حمام رفتن هر روزه دارید یا تمرینات ورزشی روزمره شما را مجبور می کند که هر روز دوش بگیرید بهتر است شرایط زیر را رعایت کنید:

 1. سعی کنید بیشتر از یک بار در روز حمام نکنید.
 2. با آب ولرم حمام کنید و از مصرف آب داغ بپرهیزید که مشکلات پوستی را مضاعف می کند.
 3. مدت زمان حمام کردن کوتاه و از ۵ تا ۱۰ دقیقه بیشتر نباشد و اگر خشکی پوست و یا دیگر مشکلات پوستی آزارتان می دهد و مجبور به دوش گرفتن مکرر هستید سعی کنید مدت حمام کردن شما از ۵ دقیقه بیشتر طول نکشد.
 4. برای خشک کردن بدنتان بعد از حمام کردن با حوله روی پوست بدن به سختی نکشید بلکه با فشار ملایم روی پوست ، آب بدنتان را خشک نمایید تا کمی رطوبت روی پوست باقی بماند.
 5.  با صابون و شامپوهای ملایم بدنتان را بشویید،از صابون های معطر هم استفاده نکنید و آبکشی آخر دوش گرفتن شما هم کامل باشد تا اثری از موادهای شوینده روی بدنتان باقی نماند.
 6. روزهایی که نمی توانید دوش بگیرید با یک اسفنج یا لیف خیس ، زیر بغل ، کشاله ران و صورت خود را تمیز و بعد خشک کنید.
 7. توصیه می شود که پس از هر بار حمام کردن ، به بدنتان ، کرم مرطوب کننده بزنید.

با این شرحی که بیان شد این آگاهی را به شما می دهد که حدالامکان از دوش گرفتن زیادی بپرهیزید تا به امراض پوستی مبتلاء نشوید.

جمع بندی نهایی

زیاد حمام کردن علاوه بر بروز مشکلات پوستی در انسان، باعث مصرف زیاد آب شرب هم می شود که با توجه به کم آبی، مصرف آب بیشتر از استاندارد جهانی  و هدر رفتن آن در کشور ما منطقی نیست. کم دوش گرفتن هم برای سلامتی و بهداشت فردی ضرر دارد که نتیجه آن هم ایجاد امراض، عفونت های پوستی و بدبویی بدن شخص برای خود و اطرافیان است که خیلی هم آزار دهنده است.
بنابراین رعایت تمیزی و بهداشت فردی در حد استاندارد و نیاز بدن مهم است و به عبارتی افراط و تفریطی در نظافت و پاکیزگی شخصی صورت نگیرد.
طبق محاسباتی که در مصرف آب خانوار انجام شده بیشترین آب برای استحمام مصرف می شود که نیاز دارد برای سلامتی خودمان هم که شده، زمان و دفعات کمتری را در حد متعادل برای دوش گرفتن صرف کنیم.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چگونه در تابستان امسال مشکل عرق کردن را کمتر کنیم

درمان کبودی و علل آن

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
مراحل اصولی حمام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.