چگونه زندگی شاد و موفق تری داشته باشیم؟
زندگی شاد یکی از خواسته‎های  مطلوب اغلب مردم است اما چطور باید به این هدف دست یافت؟ انسان شاد چه ویژگی‎ها یا عادت‎هایی در زندگی دارد؟ سبک زندگی و سطح زندگی شاد و موفق آنها چگونه است؟ آیا همگی افراد موفقی هستند؟ آیا برای اینکه زندگی شاد‎تری داشته باشیم به صرف انرژی، پول و تلاش زیادی نیاز داریم؟ نه! لازم نیست صبر کنید یا تلاش زیادی بکنید تا خوشحالی به زندگی شما وارد شود. شادی بیشتر یک امر درونی است و برای یک زندگی شاد نیازی به دیگران یا تغییرات بزرگ در دنیای بیرون ندارید. کارهای ساده‎ای هستند که می‎توان با انجام آن زندگی شادتری را تجربه کرد. ما برای داشتن زندگی شاد و موفق فقط نیاز به رعایت اصول ساده داریم.  همانطور که مارکوس اورلیوس گفته “برای ایجاد زندگی شاد کار بسیار کمی لازم است. همه آنچه نیاز است در درون خودتان است، این به طرز تفکر شما بستگی دارد.” اما این کارهای کمی که برای تغییر طرز تفکر و روش برخوردمان با زندگی نیاز داریم چیست؟ برای معنی بخشیدن به زندگی چه می‎توانیم بکنیم؟

در متن زیر یازده مورد از کارهای نسبتاً ساده‎ و سهل الوصولی که برای یک زندگی شادتر می‎توان انجام داد به این شرح است:

 

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شادی

۱- برای داشتن یک زندگی شاد و موفق خودتان باشید:

اگر همیشه سعی کنید مطابق میل و خواسته دیگران زندگی کنید و یا در تلاش باشید از دیگران تقلید کنید یا خودتان را با دیگران مقایسه کنید، زندگیتان بسیار محدود و ناخواستنی خواهد شد. برای رضایت از زندگی سعی کنید همیشه خود واقعیتان را زندگی کنید نه چیزی که دیگران دوست دارند باشید. سعی کنید از قضاوت کردن مداوم دیگران دست بردارید و با مردمی مثبت اندیش که عادت به ایراد گرفتن و قضاوت کردن شما ندارند بیشتر معاشرت داشته باشید. با کسانی بیشتر وقت صرف کنید که از افکار، رویاها و خواسته‎های شما حمایت بهتری می‎کنند. با مطالعه کتاب، دیدن فیلم و یا حضور در سخنرانی و گردهمایی‎های مختلف از خود و رویاهایتان حمایت کنید و با افراد مثبت اندیش و پر انرژی آشنا شوید.

چگونه زندگی شادتری داشته باشیم
زندگی شاد

۲-برای چیزهایی که به شما حس زندگی می‎دهد وقت بگذارید:

زندگی شاد لزوماً با صرف پول و انرژِی زیاد بدست نمی‎آید. گاهی بهانه‎های کوچک هم برای شادمانی کفایت می‎کنند. یک تغییر کوچک در چیدمان اطاقتان، خوردن یک بستنی، خرید چیزهایی که دوستشان دارید اما مدت‎هاست که خریدشان را به تعویق انداخته‎اید. دیدن یک دوست، در آغوش گرفتن والدین یا فرزندانتان، همه و همه بهانه‎های کوچکی هستند برای لبریز شدن از حس خوب زندگی. برای بهانه‎های زیبای زندگی وقت بگذارید و انرژی صرف کنید. مطمئن باشید پس از گذشت سال‎ها همین لحظات جزء ارزشمندترین داشته‎های شما خواهند بود پس از این ثروت عظیم خدادادی نهایت استفاده را ببرید تا هم، اکنون و هم، در آینده انرژی و شادی بیشتری برایتان به ارمغان بیاورند. به موسیقی گوش دهید. با عزیزی یک استکان چای بنوشید. به گلدان‎های کنار پنجره آب بدهید، برای گنجشک‎ها دانه بریزید، … شادمانی را جرعه جرعه زندگی کنید.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
زندگی شاد

۳-ورزش کنید و غذای سالم بخورید تا زندگی زیباتر و شادتری را تجربه کنید:

انجام حرکات نرمشی سبک هم در افزایش انرژی و احساس تندرستی موثر است و هم در ایجاد نشاد و شادمانی. همچنان که بزرگان گفته‎اند “عقل سالم در بدن سالم است” پس به سلامت جسم خود اهمیت دهید غذاهای سالم‎تر بخورید و مداوم ورزش کنید. حتی اگر انجام ورزش حرفه‎ای برایتان مقدور نیست، به انجام تمرینات سبک و نرمش منظم روزانه بها بدهید.

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شاد

۴-به طبیعت بروید و به زندگی خود شادی و آرامش بیاورید:

رفتن به دشت و دریا و مشاهده مناظر بکر و زیبای طبیعت از جمله نعمت‎های بزرگی است که خداوند برای ما آفریده تا زندگی شادی داشته باشیم و از لطف پروردگار غافل نشویم. به قول سعدی: “ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری”. بررسی‎های روانشناسان نشان می‎دهد گشت و گذار در دل طبیعت حتی در درمان بیماران افسرده هم موثر است. پس هرگز از این ابزار قدرتمند شادی آفرینی غافل نشوید. هر از گاهی به طبیعت بروید. حتی اگر این کار برایتان مقدور نیست، سعی کنید طبیعت را به محیط زندگی‎تان بیاورید. در منزل یا محل کار، گل و گیاه یا حتی چند گلدان کوچک نگهداری کنید. مراقبت از گیاهان و سپری کردن دقایقی از روز را با این موجودات لطیف باعث افزایش آرامش و شادی زندگی خواهد بود.

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شاد

 

۵-کار کنید و روز خود را بسازید:

کار کردن در سلامت روح و افزایش رضایتمندی از زندگی موثر است. البته اگر کاری را انجام دهید که دوستش دارید. مهم نیست چه نوع کاری باشد. شاید حرفه و تخصص خود را عاشقانه دوست بدارید و از آن لذت ببرید. شاید شما به نویسندگی یا شعر علاقه داشته باشید، شاید هنرهای تجسمی را دوست داشته باشید یا از درست کردن کارهای دستی لذت ببرید. برای انجام کارهایی که واقعاً مورد علاقه شما باشد وقت صرف کنید. با کارتان زندگی کنید و از زندگیتان لذت ببرید.

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شاد

۶-مثبت اندیش باشید:

زندگی شاد در سختی‎ها هم امکان پذیر است اگر، با دید خوشبینانه به شرایط بنگرید. در پی یافتن نکات مثبت اوضاع و رخدادهای سخت باشید. برای این کار باید کمی تمرین کنید. هر روز از خودتان سوالات مثبت بپرسید. ببینید از شرایط و رخدادهای هر روزتان چه نکات تازه‎تری آموخته‎اید چه مهارت‎ها یا تجربیات جدیدی به دست آورده‎اید. با افراد خوشبین و حمایت‎گر معاشرت کنید و از خلق و خو و عادات مثبت آنها بیاموزید. هر روزتان را با انرژی آغاز کنید و در ابتدای صبح یک کار کوچک انرژی بخش که از انجامش لذت می‎برید، انجام دهید تا انرژی بیشتری برای بقیه روز داشته باشید.

چگونه زدگی شادی دشته باشیم
زندگی شاد

۷-به یاد داشته باشید نیازی نیست همیشه کامل باشید:

کمال گرایی گاهی آنقدر فشار و استرس ایجاد می‎کند که قدرت دیدن و لذت بردن از داشته‎هایمان را از ما سلب می‎کند. هزینه‎های گزافی را که تا کنون برای کمال گرایی پرداخته‎اید به یاد آورید و به خودتان اجازه کمی نقصان بدهید. بد نیست گاهی کمی بی‎خیال باشیم و زندگی را برای خودمان سهل بگیریم که حضرت حافظ فرموده است:

” گفت آسانگیر بر خود کارها کز روی طبع     سخت می‎گیرد جهان بر مردمان سختکوش”.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم
زندکی شاد

۸-با شکست‎ها قوی‎تر شوید:

اگر شکست خوردید به یاد داشته باشید چیزی که ممکن است مانع شادی شما شود خدشه‎دار شدن انگیزه و اعتماد به نفس شماست. پس اجازه ندهید شکست به اعتماد به نفس شما صدمه وارد کند. مراقب منتقدان درونی و بیرونی باشید. مهم است که اشتباهات را شناسایی کرده، از تکرار آن جلوگیری کنیم اما باید مراقب بود نیروی انتقادگر آنچنان قوی نشود که به عزت نفس شما صدمه بزند. پس هر زمان تجربه ناموفقی داشتید، سعی کنید نیروهای منفی و انتقادگر را خاموش کنید. اگر از شکست مجدد ترسیدید سعی کنید با رسیدن به اهداف کوچکتر و موفقیت‎های کوچک اما متوالی اعتماد به نفس خود را برای تلاش‎ها و موفقیت‎های بزرگ تقویت کنید.

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شاد

۹- برای زندگی شادنه گفتن را یاد بگیرید:

اگر از جمله افرادی هستید که برای کسب رضایت دیگران بیش از حد وقت و انرژی صرف می‎کنید به یاد بیاورید که بعد از گذشت سالیان، شما جوانی و فرصت‎های خوب زندگی را که برای ساخت یک زندگی خوب و رضایت‎بخش برای خودتان داشتید از دست داده و جز حسرت نصیب دیگری نخواهید برد. پس بجای غم و اندوه آینده، هم اکنون نه گفتن را تمرین کنید تا بتوانید زمان بیشتری برای زندگی، خواسته‎ها و علایق خوددتان صرف کنید. باور داشته باشید اطرافیانتان هم از مصاحبت با فردی شاد بیشتر لذت می‎برند تا فرد افسرده‎ای که از روی عجز یا نیاز به تأیید، خواسته‎هایشان را انجام می‎دهد. گاهی به خود، خواسته‎ها و نیازهایتان هم بیاندیشید. گاهی لازم است کمی برای خودتان باشید.

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شاد

۱۰- برای زندگی شاد باید ببخشایید:

بخشدون کسانی که در حق شما بدی کرده‎اند همیشه ساده نیست اما بدانید که زندگی با رنجش و عذاب خاطره آن بدی‎ها به مراتب سخت‎تر است. پس، برای شادی خودتان ببخشید و از خطای دیگران چشم‎پوشی کنید. با رها کردن خاطرات ناخوش‎آیند گذشته، به خودتان فرصت دهید تا آینده‎ای شادتر را تجربه کنید. به یاد بیاورید چه فرصت‎هایی را برای شادتر بودن از دست داده‎اید تا بتوانید با غم و اندوه دردهای گذشته زندگی کنید. در این صورت رها کردن تلخی‎ها ساده‎تر خواهد شد.

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شاد

 

۱۱- برای زندگی شاد شادی ببخشید تا شادی هدیه بگیرید:

با شاد کردن دیگران هم، می‎توان حس خوب رضایت و شادمانی بیشتری را تجربه کرد. اگر می‎توانید، باعث شادی اطرافیانتان شوید. گرهی از مشکلی بگشایید یا دردی از دردمندی درمان کنید. اگر نمی‎توانید، با همراهی و توجه به دیگران، ابراز محبت یا حتی با دادن یک هدیه کوچک توجه و احترام خود را به دیگران نشان دهید. وقتی در مجاورت خود شادمانی گسترش دهید، متقابلاً حس شادمانی و رضایت از مفید و موثر بودن در زندگی خواهید کرد.

چگونه زندگی شاد داشته باشیم
زندگی شاد

ما در خوشحالیجات حتی سعی داریم محصولاتی را طراحی و تولید کنیم که حس شادی و خوشحالی توی استفاده از اونها باشه. و برای بیشتر آشنا شدن با تیم خوشحالیجات میتونید توی صفحه درباره ما راجع به تیم ما بخونید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.