فواید قهوه بسیار زیاد و شگفت انگیز هستند، وقتی برای اولین بار آنها را می‌شنوید بسیار شما را تعجب خواهید کرد، چون قبلا همیشه به عنوان ک اعتیاد مضر ازش یاد می‌شد. اما الان از کاهش التهاب گرفته تا تقویت تمرکز ، متخصصان رژیم های غذایی و متخصصان تغذیه بر أساس موارد ثابت شده درباره مزایا و خوبی‌هاش کلی صحبت کردن.
در اینجا همه خبرهای خوب درباره فواید قهوه به ما می‌گه که در واقع داشتن عادت روزانه قهوه در واقع می‌تونه چیز خوبی باشد!
بله ، قهوه در اصل زمانی به بدی و مضر بودن شهرت داشت و حتی در یک زمانی در حدود ۲۰ سال پیش توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در مورد سرطانزا بودنش هم مورد مطالعه قرار گرفت. اما خوب الانه ۲۵ سال از اون زمان گذشته و یکی از متخصصان که در حال حاضر خیلی متمرکز تحقیقاتی روی فواید قهوه انجام می‌ده، به داده های با کیفیت بهتری رسیده که درک ما از تأثیر قهوه بر سلامتی رو تغییر داده است. و فواید قهوه را برای ما از هر زمانی مشهود‌تر کرده است.
یک نکته که باید در خاطر داشته باشید اینه که ما صرفاً در مورد خود قهوه صحبت می‌کنیم.
یکی از متخصصان که در حال تحقیقات در آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی هست می‌گه: “مزایا و فواید مورد مطالعه مختص خود قهوه خالی است. بنابراین ، اگر قهوه را با محصولات شکر یا کرم یا شیر بنوشید ، این ترکیبات ممکن است مزایای سلامتی را نفی کنند.
البته عادت های غذایی و ضرر و فایده اونا برای بدن مربوط به تعادل و اعتدال در مصرف آنهاست است. به طور مثال اگر فقط یک نوع شیرینی مثلا یه قاشق شکر به قهوه تان اضافه می کنید و به طور مثال این تنها منبع قند اضافه شده برای روز شماست ، ممکن است خوب باشد و مضر نباشد همه این موارد بستگی به میزان قندی که در رژیم غذایی شما باید بدنتان دریافت کند بستگی دارد.

حالا بریم باهم در ادامه، مزایا و فواید قهوه خوردن رو بخونیم.

 

اولین فواید قهوه سرشار از آنتی اکسیدان بودن.

یکی از متخصصان تغذیه که بر روی فواید قهوه مطالعات خیلی سطح بالایی داشته میگه که قهوه یکی از منابع بسیار زیاد و مداوم آنتی اکسیدان برای محافظت از سلول هاست .
در واقع در اکثر مطالعات از سال ۲۰۱۴ به بعد در مورد مواد آنتی اکسیدان ، قهوه به یکی از منابع اصلی در رژیم غذایی آنتی اکسیدانی تبدیل شد.
اما این فایده در مورد قهوه بدون کافئین هم صدق می‌کنه؟! باید بگم که بله. هنگامی که صحبت از آنتی اکسیدان ها می شه هم قهوه معمولی و هم بدون کافئین مقادیر مشابهی دارند. با اینکه، به نظر می رسه که فرآیند استخراج کافئین ممکن است مقداری از اسیدهای فنولیک و ظرفیت آنتی اکسیدان موجود در قهوه را کاهش بده، اما به طور خلاصه بخوایم بگیم: قهوه معمولی ممکن است فواید سلامتی بیشتری نسبت به بدون کافئین داشته باشد ، اما قهوه بی کافئین هم باز کلی فواید داره برامون.

 

اولین فواید قهوه سرشار از آنتی اکسیدان بودن.
اولین فواید قهوه سرشار از آنتی اکسیدان بودن.

مورد دوم فواید قهوه : ممکن است به کاهش التهاب کمک کند

ما گفتیم قهوه یک آنتی اکسدان درجه یک هست، حالا  مهمترین مزیت در مصرف روزانه آنتی اکسیدان ها کاهش التهابات بدنه. یعنی وقتی شما به طور روزانه قهوه مصرف می‌کنید، انجام این کار ممکن است به کاهش التهاب کمک کند.
بیشترین موردی که از فواید قهوه گفته شده دراصل همین خاصیت ضد التهاب و آنتی اکسیدان بودن اون هست. که با گذشت زمان التهاب بدنتون رو کاهش می ده و در نهایت ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن را رو از سرتون بگذرونه!
در یک مطالعه در بررسی سالانه تغذیه سال ۲۰۱۷ ،  هم این مورد رو بررسی کردن که نشان داد که مصرف قهوه به خاطر این ضدالتهاب بودنش باعث میشه که شما با خطر کمتری از خیلی از بیماری ها از جمله دیابت نوع ۲ و بیماری پارکینسون همراه باشید.

 

مورد دوم فواید قهوه : ممکن است به کاهش التهاب کمک کند
مورد دوم فواید قهوه : ممکن است به کاهش التهاب کمک کند

کمک به جلوگیری از سرطان فایده سوم قهوه

یک متخصص که یک تحقیق خیلی گسترده به روی فواید قهوه انجام داده در این مورد گفته با توجه به بررسی سالیانه مطالعه تغذیه: تحقیقات به روی فواید قهوه نشون داده که مصرف قهوه با كاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان ، كولوركتال ، روده بزرگ ، آندومتر و پروستات مرتبط است و البته نوشیدن  بیش از حد قهوه هم مضر هست و در روز از یه اندازه ای بیشتر با خطر ابتلا به برخی از سرطانها همراه است. پس تعادل رو رعایت کنید و نه کم نه زیاد!
البته در ادامه م گفته که این داده ها ماهیت مشاهده ای دارن و ما نمی تونیم رابطه علت و معلولی را فرض کنیم.

کمک به جلوگیری از سرطان فایده سوم
کمک به جلوگیری از سرطان فایده سوم

 

فواید چهارم قهوه جلوگیری از افسردگی و غصه

بله ، برخی تحقیقات نشان دادن که نوشیدن قهوه با خطر کمتری از این اختلال خلقی مرتبط است. خانم جنی هالیفیلد که یکی از محققان این مورد هست توی یک مقاله اشاره کرده که : یک مطالعه طولانی  و گسترده  روی ۵۰۰۰۰ زن داشته که در نتیجه متوجه شده که زنانی که نوشیدن مقادیر متوسط ​​قهوه را در روز دارن، خطر ابتلا به افسردگی شون خیلی کمتر بوده. خانم جنی در این تحقیق به این نتیجه رسیده که زنانی که روزانه یک الی دو فنجان قهوه می نوشند در مقایسه با زنانی که یک فنجان یا کمتر در هفته قهوه می نوشند ، خطر افسردگی کمتری دارند.
جالب نیست!؟

جلوگیری از افسردگی و غصه
جلوگیری از افسردگی و غصه

پنجمین فواید قهوه اینکه ممکن است به سلامت قلبتان کمک کند

این فایده آخر قهوه برای هرکسی که سابقه خانوادگی از مشکلات سلامت قلب را دارد خبر خوبی محسوب میشه: داشتن عادت قهوه ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. یک مطالعه مروری در گردش خون نشان داد که بیشترین فایده برای داشتن دو تا سه فنجون قهوه در روز است. نوشیدن قهوه ممکن است به کاهش خطر سایر انواع مشکلات قلبی نیز کمک کند.
حتی انجمن قلب آمریكا در نتیجه یکی از تحقیقاتش اعلام کرده كه نوشیدن قهوه با كاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی هفت درصدی و سكته مغزی هشت درصدی همراهه.
خلاصه ، نوشیدن قهوه ممکن است به کاهش خطر ابتلا به عوارض دهلیزی کمک کند ، که به گفته انجمن قلب آمریکا ممکن است منجر به سکته مغزی شود.
همینطور طبق یک مطالعه سال ۲۰۱۸ در امریکا، به طور منظم مصرف روزانه ۳۰۰ میلی گرم کافئین ممکن است در برابر اختلالات ریتم قلب ازتون محافظت کند.

می‌توانید مطلب ۱۲ غذا برای بهبود گردش خون را اینجا بخوانید

 

پنجمین فواید قهوه اینکه ممکن است به سلامت قلبتان کمک کند
پنجمین فواید قهوه اینکه ممکن است به سلامت قلبتان کمک کند

قهوه ممکن است تمرکز شما را تقویت کند

کافئین عملکرد شما را در کارهای ساده و پیچیده و همچنین هوشیاری شما را بهبود می‌بخشد. یک مطالعه کوچک در اوایل بهار امسال که در مورد آگاهی و شناخت بود نشان داد که نوشیدن قهوه ممکن است تمرکز سنگین شما را بهتر کند. در این تحقیق ، محققان قرص کافئین ۲۰۰ میلی گرم که معادل همون یه فنجون قهوه خودمونه تقریبا، به یک گروه کوچک ۸۰ نفری دادند. محققان پس از بررسی تأثیر کافئین در موارد حل مسئله ، ایجاد ایده ، تمرکز روی کار ، به این جمع بندی رسیدند که اون کافئین باعث افزایش تواناییهای حل مسئله شده. و ما هم  این مورد رو جز فواید قهوه می‌آریم. البته این تأثیرات باید در جمعیت های بیشتری آزمایش بشه.

 

قهوه ممکن است تمرکز شما را تقویت کند
قهوه ممکن است تمرکز شما را تقویت کند

قهوه ممکن است به شما کمک کند ورزشکار بهتری باشید

بله،  باید خدمتتون بگم که قهوه می تونه به شما در پیروزی تو مسابقه کمک کند. در اصل از فواید قهوه و کافئین قدرت تقویت عملکرد ورزشی و کمک به تمرین و عضلات هست.
قهوه انتخاب خوبی برای دوزهای بی خطر کافئین است ، چون اکثر مکمل ها حاوی محرک به درستی تنظیم نشده اند و اغلب عوارض دارن و راههای طبیعی غالبا جایگزین بهتری هستن.

 

به شما کمک می کند ورزشکار بهتری باشید
به شما کمک می کند ورزشکار بهتری باشید

چه مقدار قهوه توی روز بخوریم؟

الان که کلی از فواید قهوه گفتیم و شما هم کاملا کیف کردید ، جالب میشه که تا بدونیم که چه مقدار باید در روز قهه بنوشیم که مناسب باشه. سازمان  جهانی غذا و دارو توصیه می کند که مصرف ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز برای ما بلامانع هست ، که به طور معمول معادل سه تا الی فنجان است.
البته اگر شما باردار هستید مصرفتون رو تا ۲۰۰میلی گرم در روز را محدود کنند.
دقت کنید که قهوه  بعضی از کافه ها و رستورانا حاوی کافئین بیشتری نسبت به لیوان معمولی هستند. زیادیه کافئین می تواند باعث مشکلات دیگه‌ای بشه و کلا افراط و تفریط تو همه چی بده. أصلا یه سری از تحقیقات نشان داده که بیش از پنج فنجان قهوه در روز به دلیل مصرف بیش از اندازه کافئین مشکلاتی رو ممکنه ایجاد کنه براتون. مصرف زیاد کافئین می تواند منجر به اضطراب ، ضربان قلب سریع ، ناراحتی معده و حتی فشار خون بالا شود. کافئین بسته به نوع ژنتیکی شما و اینکه بدن شما چگونه کافئین را متابولیزه می کند ، بر همه افراد متفاوت تأثیر میذاره.البته ، اگر شما در حال حاضر قهوه خور  نیستید مثل ما به قهوه اعتیاد ندارید ، لازم نیست که عادت قهوه خوردن رو شروع کنید. شما می تونید فواید قهوه رو جور دیگه ای تامین کنید و به بدنتون برسونید.مثلا از چای یا غذاهای دیگری مانند میوه و سبزیجات آنتی اکسیدان تهیه کنید.
به طور کلی خوردن یک رژیم غذایی حاوی غذاهای کامل بویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها بسیار مهم است. سلامتی از همین نکته های کچیک کوچیک شروع میشه.
می‌توانید مطلب ویتامین‌های ضروری برای سلامت بدن را اینجا بخوانید

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چای سبز و خواص بی‌شمار

دمنوش های پرطرفدار

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
مزایای شگفت انگیز قهوه.

منبع عکس ها وبسایت:‌ unsplash

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.