تمرین ذهن یکی از مواردی است که نباید در روزمره زندگی شما نادیده گرفته شود. اگر شما به طور مرتب به  مغز و ذهن خودتان تمرین دهید، قدرت ذهنتان بالاتر می رود. امروزه با این سطح از دغدغه در زندگی روزمره ما تمرکز افراد به شدت کاهش پیدا کرده است. به همین جهت فکر کردم این مطلب برای شما ممکن است مفید باشد و  چهارده ورزش مغزی برای افزایش تمرکز روزمره را برایتان توضیح دادیم که امیدوارم مفید کاربردی باشد.

اگر میخواهید درباره هورمون ها شادی و هیجان اطلاعاتی داشته باشید این مطلب را بخوانید.

این ۱۴ تمرین ذهن چگونه کار می کنند

دادن تجربه های جدید به مغز که شامل حس های جسمی  یعنی بینایی ، بویایی ، لمس ، چشایی و شنوایی است ، ارتباطات بیشتری را بین مناطق مختلف ذهن تحریک می کند ، باعث می شود سلول های عصبی مواد ذهنی طبیعی تولید کنند که این موضوع به طور چشمگیری به تمرین ذهن و به حافظه کمک می کنند و باعث ایجاد سلول های قوی تر و مقاوم تر و افزایش تمرکز می شود.

 

تمرین ذهن ۱: دندان های خود را با دست غیر غالب مسواک بزنید

 

دندان های خود را با دست غیر غالب مسواک بزنید
دندان های خود را با دست غیر غالب مسواک بزنید

تحقیقات نشان داده است که استفاده از سمت مخالف ذهن در کارهای روزمره (مانند همین مسواک با دست مخالف) می تواند منجر به گسترش سریع و قابل توجه قسمتهای ذهن شود که اطلاعات لمسی را از دست شما کنترل و پردازش می کند.

تمرین ذهن : مسواک بزنید و فراموش نکنید که  خمیردندان را نیز به صورت معکوس بزنید.

 

تمرین ذهن ۲: با چشمان بسته دوش بگیرید.

با چشمان بسته دوش بگیرید
با چشمان بسته دوش بگیرید

دستان شما احتمالاً بافت های متنوعی از بدن خود را که نمی بینید مشاهده می کنند و پیام ها را به ذهن شما می فرستند.

ورزش ذهن : سعی کنید فقط از حس لمسی خود استفاده کنید، شیرها را فقط با حس کردن پیدا کنید و دما را تنظیم کنید. سپس با چشمان بسته بشویید ، آبکشی کند، وسایل را سر جای خود قرار دهیدو به همین ترتیب ادامه دهید.

 

ورزش سوم مغز : فعالیت های صبح خود را تغییر دهید

فعالیت های صبح خود را تغییر دهید
فعالیت های صبح خود را تغییر دهید

مطالعات تصویربرداری از مغز نشان می دهد که کارهای جدید مناطق وسیعی از مغز شما را تمرین می دهند ، که نشان دهنده افزایش فعالیت ذهن در چندین منطقه مشخص است. وقتی فعالیت های روزمره شما به صورت روتین و خودکار انجام می شود ، این تمرین ذهن کاهش می یابد.

ورزش مغزی : در مسیری جدید قدم بزنید یا تلویزیون یا ایستگاه خبری خود را عوض کنید. به عنوان مثال ، حتی تماشای یک برنامه کودک ، ممکن است ذهن را تحریک کند و متوجه شود که چه مقدار از آنچه شما به عنوان یک امر مسلم تصور می کنید ، توسط کودکان در عمق ذهنتان کاوش می شود.

 

تمرین ذهن ۴: اشیا روی میز کار یا آشنا را پشت رو کنید

"<yoastmark

وقتی اشا و لوازم آشنا را برعکس نگاه می کنید ، ذهن  کلامی شما به سرعت آن را برچسب زده و توجه شما را به جای دیگری معطوف می کند. وقتی آنها وارونه هستند ، شبکه های ذهنی سمت راست شما شروع به کار می کنند ، سعی می کنند اشکال ، رنگ ها و روابط یک تصویر گیج کننده را تفسیر کنند. که خود یک تمرین عالی برای ذهن است

ورزش برای ذهن : عکسهای خانواده ، ساعت میز کار یا یک تقویم روزمیزی را برعکس کنید.

 

تمرین شماره ۵ : صندلی های میز را عوض کنید

صندلی های میز را عوض کنید
صندلی های میز را عوض کنید

در بیشتر خانواده ها ، هرکسی صندلی خودش را دارد، و حتی در سر میز شام هر کسی روی یک صندلی مشخص می نشیند اغلب ، اما ذهن شما از تجربیات جدید سود می برد.

ورزش ذهن: صندلی ها را عوض کنید تا موقعیتی را که در آن هستید و دیدگاه خود را از اتاق و حتی نحوه دستیابی به نمک و فلفل تغییر دهید.

 

تمرین ذهن ششم: با بینی خود ارتباط جدیدی برقرار کنید!

 با بینی خود ارتباط جدیدی برقرار کنید!
با بینی خود ارتباط جدیدی برقرار کنید!

احتمالاً یادتان نیست که چه موقع  یاد گرفتید بوی قهوه را با شروع یک روز خوب مرتبط کنید! با این حال ، با اتصال یک بوی جدید  مثلاً وانیل ، مرکبات یا نعناع فلفلی  با یک فعالیت ، مسیرهای عصبی جدید را هشدار می دهید.

تمرین ذهن: عصاره ای از رایحه مورد علاقه خود را به مدت یک هفته نزدیک تخت خواب خود نگه دارید. آن را باز کرده و هنگام بیدار شدن از خواب استنشاق کنید و سپس هنگام استحمام و لباس پوشیدن دوباره آن را استنشاق کنید.

 

تمرین ذهن ۷: پنجره ماشین را باز کنید

 

تمرین ذهن ۷: پنجره ماشین را باز کنید
تمرین ذهن ۷: پنجره ماشین را باز کنید

هیپوکامپ ، ناحیه ای از ذهن شماست که کارش پردازش خاطرات است، به ویژه در ارتباط صدا و مناظر برای ساختن نقشه های ذهنی نقش دارد. پنجره ماشین را باز کنید و اجازه دهید تاویر جدید که سریع از جلوی چشمتان می گذرند در ذهنتان ثبت شوند

تمرین ذهن : سعی کنید بوها و صداهای جدید را در مسیر خود شناسایی کنید. باز شدن پنجره ها مواد اولیه بیشتری را برای این مدارها فراهم می کند.

 

ورزش مغز هشتم : با اشیا بازی کنید و حدس بزنید!

 

با اشیا بازی کنید و حدس بزنید!
با اشیا بازی کنید و حدس بزنید!

از آنجا که ذهن ما برای تشخیص بین اشیا به طور منظم به نشانه های بصری اعتماد می کند ، استفاده از لمس برای شناسایی چیزهای کاملاً متفاوت باعث افزایش فعالیت در مناطق مختلف ذهن می شود که اطلاعات لمسی را پردازش می کند و منجر به یکه تمرین ذهن قوی به طور ناخودآگاه می شود. (به طور مثال ، کسانی که بینایی خود را از دست می دهند تشخیص می دهند حروف بریل را چگونه شناسایی کنند زیرا ذهن آنها مسیرهای بیشتری را برای پردازش لمس تشخیص می دهد.)

تمرین ذهن : می توانید سکه هایی را در جیب خود بگذارید ، و هر از گاهی آنها را شناسایی کنید که هر کدام چه سکه ای هستند.

 

تمرین ذهن ۹ : بازی “۱۰ چیز”

بازی "۱۰ چیز"
بازی “۱۰ چیز”

این یک بازی مخصوص مغز و بهبود و ارتقا آن است اگر در گوگل سرچ کنید کامل توضیح داده به شما کمک می کند ذهن و مغزتان را وادار کنید به فکر کردن وبه تقویت آن کمک می کند.

تمرین ذهن: هم بازی شما یک وسیله معمولی را به شما تحویل می دهد و شما باید ۱۰ چیز مختلف را که ممکن است آن باشد نام ببرید . به عنوان مثال: یک مگس پران ممکن است یک راکت تنیس ، یک پلاکارد ، یک فن ، یک باتوم ، یک چوب طبل ، یک گیتار ، یک بیل ، یک میکروفن ، یک چوب بیس بال یا یک پارو کانو باشد.

 

تمرین ذهن ۱۰ : وسایل موجود در سوپرمارکت را اسکن کنید

تمرین ذهن ۱۰ : وسایل موجود در سوپرمارکت را اسکن کنید
تمرین ذهن ۱۰ : وسایل موجود در سوپرمارکت را اسکن کنید

فروشگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که سودآورترین وسایل را در جلوی چشم دارند و هنگام خرید ، همه چیز را در آنجا نمی بینید. اما شما باید به جزییات دقت کنید.

تمرین ذهن : در هر راهرو توقف کرده و از بالا به پایین به قفسه ها نگاه کنید. اگر چیزی است که قبلاً هرگز ندیده اید یا مورد نیازتان نیست ، آن را بردارید ، مواد تشکیل دهنده محصول را بخوانید و درباره آن فکر کنید.. شما روال خود را شکسته اید و چیز جدیدی را تجربه کرده اید.

 

ورزش مغزی یازدهم : یک پروژه هنری را به صورت گروهی انجام دهید

یک پروژه هنری را به صورت گروهی انجام دهید
یک پروژه هنری را به صورت گروهی انجام دهید

هنر قسمتهای غیرکلامی و احساسی مغز را فعال می کند. هنگام خلق هنر ، قسمت هایی از ذهن خود را که به فرم ها ، رنگ ها و بافت ها علاقه مند هستند و همچنین فرایندهای فکری بسیار متفاوت از تفکر منطقی و خطی که بیشتر روز شما را به خود مشغول می کند ، جذب می کنید.

تمرین ذهن : از هر شخص بخواهید که چیزی مرتبط با یک موضوع خاص مانند یک فصل ، یک احساس یا یک رویداد جاری را برایتان ترسیم کند.

 

تمرین ذهن ۱۲ : در طول روز ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنید

تمرین ذهن ۱۲ : در طول روز ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنید
تمرین ذهن ۱۲ : در طول روز ارتباطات اجتماعی بیشتری برقرار کنید

 

تحقیقات علمی بارها ثابت کرده است که محرومیت اجتماعی تأثیرات منفی شدیدی بر تواناییهای شناختی کلی دارد. پس در فکر افزایش فعالیت های اجتماعی باشید.

تمرین ذهن : هنگام خرید روزانه با فروشنده تعامل برقرار کنید. موقع بنزین زدن به جای اینکه فقط کارت اعتباری خود را روی پمپ بکشید ، با کارمند صحبت کنید و تعامل برقرار کنید.

 

تمرین ذهن سیزدهم : جور دیگری مطالعه کنید.

تمرین ذهن سیزدهم : جور دیگری مطالعه کنید.
تمرین ذهن سیزدهم : جور دیگری مطالعه کنید.

وقتی با صدای بلند می خوانیم یا به خواندن گوش می دهیم ، از مدارهای ذهنی بسیار متفاوتی نسبت به وقتی که برای خودمان بی صدا می خوانیم استفاده می کنیم

تمرین ذهن : یا دوست خود با صدای بلند بخوانید ، نقش خواننده و شنونده را به تناوب تغییر دهید. ممکن است گذر از یک کتاب کند باشد ، اما به بهبود مغزتان کمک می کند.

 

ورزش مغز آخر: غذاهای نا آشنا بخورید.

غذاهای نا آشنا بخورید.
غذاهای نا آشنا بخورید.

سیستم بویایی شما می تواند با فعال کردن ترکیبات منحصر به فرد گیرنده ها در بینی ، میلیون ها بو را از بین ببرد. یک ارتباط مستقیم با مرکز احساسی ذهن شما وجود دارد ، بنابراین بوهای جدید ممکن است احساسات و ارتباطات غیر منتظره ای را ایجاد کنند.

تمرین ذهن : آشپزی ناآشنا برای خود انتخاب کنید و انواع سبزیجات جدید ، ادویه ها و کالاهای بسته بندی شده را تست کنید.

 

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

ذهن مثبت چگونه به دست می‌آید

۱۵ غذای عالی برای تقویت سوخت و ساز بدن

 

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
راههای تمرین و تقویت ذهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.