همانطوریکه برای سلامتی، زیبایی و پر پشت شدن مو، پوست سر و صورت تان مراقبت می کنید لازم است به زیبایی و بهداشت ناخن های دست و پای خودتان هم توجه کافی داشته باشید. خیلی از کارهای معمولی که مردم بخصوص خانم ها در منزل و یا آرایشگاه‌ها انجام
می دهند از نظر پزشکی مورد تأیید نیست و در قبال زیبایی ظاهری که ایجاد می شود ضرر و زیان زیادی به ناخن وارد می کند. حفظ و سلامت ناخن مانند مراقبت از پوست و مو  در ظاهر افراد اثربخش است ولی رو آوردن به توصیه های غیر کارشناسی برای داشتن ناخن زیبا اصلاً خوب نیست.

اگر به موضوعات استایل و مد علاقه مند هستید می توانید  مطلب اصول مد    را اینجا بخوانید

ناخن زیبا

ناخن زیبا
ناخن زیبا

در اینجا سعی می کنیم از تجویز و پیشنهاد متخصصین پوست برای داشتن ناخن های مرتب، آراسته و زیبا بیان کنیم:

۱. مراقبت جدی از کوتیکول برای سلامتی و داشتن ناخن زیبا

کوتیکول که همان پوسته اضافی کناره های پایینی ناخن است را نبرید هر چند که به زیبایی ناخن کمک می کند ولی این قسمت از ناخن یک محافظ طبیعی در مقابل انواع باکتری‌ها و قارج است که به ناخن سالم کمک می‌کند. بریدن و تخریب کوتیکول باعث التهاب، قرمزی و متورم شدن می شود و در ادامه عفونت و صدمه دائمی به بستر ناخن وارد می کند. در کل بریدن کوتیکول و حتی فشرده سازی آن برای ناخن ضرر دارد.

۲. مرطوب کردن بستر ناخن و کوتیکول

مرطوب کردن بستر ناخن و کوتیکول
مرطوب کردن بستر ناخن و کوتیکول

شکستن ناخن به دلیل خشکی آن است و مرطوب کردن ناخن با مالیدن روغن در اطراف کوتیکول باعث کاهش ترک، لب پر شدن و شکاف کوتیکول می شود و در نتیجه به سلامتی و زیبایی ناخن بهبود می دهد.

۳. مصرف بیوتین برای رشد و سلامتی ناخن زیبا مفید است

بیوتین یکی از ویتامین های خانواده ویتامین B است که برای افزایش ضخامت ناخن و کاهش شکاف و شکستکی آن تأثیر بسزایی دارد. تحقیقات متخصصین نشان داده که مصرف ۲٫۵ میلی گرم بیوتین در روز و طی چند ماه برای سلامتی ناخن ها سودمند است.

۴. مصرف موادهای سیلیکون(سیلیسیم) و ترکیب MSM برای رشد و نمو ناخن زیبا اثر بخش هستند

این مواد هم برای سلامتی ناخن ها مفید هستند هم یک سولفور طبیعی است که در غذای روزانه هم وجود دارد.

۵. موادهایی که برای سلامتی ناخن فایده ای ندارند

موادهایی که برای سلامتی ناخن فایده ای ندارند
موادهایی که برای سلامتی ناخن فایده ای ندارند

در ذهن بعضی از افراد و حتی توسط بعضی از افراد نا آگاه در آرایشگاه‌ ها این باور غلط تبلیغ می شود که خیساندن ناخن های دست در ژلاتین و یا مصرف خوراکی آن اثر بخش است در صورتیکه هیچ تأثیر مفیدی بر ناخن ندارد و باعث سستی ناخن ها شده و ناخن سالم را خراب می‌کند. در ضمن، هیچ شواهد علمی دیده نشده که مصرف مکمل و استعمال محصولاتی چون ترکیبات کلسیم، مخمرها و فلوراید اثر قابل توجهی بر سلامتی ناخن ها دارند و استعمال این موادها را بی فایده می دانند.

۶. سفت کننده ناخن مصرف نکنید

استعمال زیاد این موادها باعث خشک شدن بیش از حد ناخن می شوند و در نتیجه به بستر ناخن آسیب جدی وارد می کنند. این مواد برای ناخن هایی توصیه می شود که خیلی سست و شکننده هستند.

۷. حدالامکان از مانیکور و پدیکور پرهیز کنید

ناخن زیبا
ناخن زیبا

خیلی از خانم ها نمی توانند به راحتی از یک سری مسائل ناخن زیبا که حتی به ضررشان باشد دل بکنند، ولی تشخیص پزشکی گواهی می دهد، حداقل کمی مقاومت داشته باشند و از تکرار زیاد این اقدامات خودداری کنند. مانیکور و پدیکور هم یکی از مواردی است که کمتر آن خیلی بهتر است! هر چند که یک مورد آن هم برای سلامتی ناخن مضر است! خانم هایی که بطور مداوم دست به این کارها می زنند به علت استفاده از مواد شیمیایی و موادهای خشن، باعث خشکی و شکستن ناخن هایشان می شوند.

حتی خانم ها با تکرار مداوم این کارها از عفونت مزمن ناخن ناشی از التهاب و قرمزی اطراف ناخن درد می کشند. آیا ارزش دارد که سلامتی فدای زیبایی شود؟! ناخن زیبا و سالم یک مزیت است. کناره های انگشتان باید صاف باشد و پف و ورم کردن این بخش از ناخن نشانه بروز عفونت است که از نتایج اقدامات غلط روی ناخن است.

حال اگر خانم ها می خواهند مانیکور را انجام دهند از مواد و وسایل شخصی که خودشان تهیه کرده اند در آرایشگاه استفاده کنند تا یک اندازه ای از صدمات وارده به ناخن های دست کاهش یابد.

۸. از استون برای پاک کردن استفاده نکنید

خیلی از خانم ها به استفاده از استون برای پاک کردن ناخن ها عادت دارند در صورتیکه استعمال استون باعث خشکی ناخن و شکنندگی آن می شود.

۹. از ناخن های زیبا پا هم مراقبت کنید

ناخن زیبا
ناخن زیبا

چون ناخن های پا به مدت طولانی در جوراب و محیط کفش قرار دارند احتمال ابتلاء به بیماری های قارچی و باکتریایی برای ناخن ها زیاد است. ناخن ها را صاف کوتاه کنید و از بریدن کوتیکول خودداری نمایید و این کار باعث می شود تا ناخن ها در مراحل بعدی رشد در گوشت پا فرو نروند که خیلی دردناک، رنج آور و باعث عفونت است. تکرار پدیکور هم که مخصوص پا است خیلی توصیه نمی شود و به سلامت ناخن ها صدمه وارد می کند ولی چاره ای نیست! خانم ها سعی کنند از وسایل شخصی پدیکور در آرایشگاهها استفاده نمایند تا زیان کمتری به ناخن های آنها وارد شود.

۱۰. برای انتخاب صابون و شامپوی سر به شرایط ناخن های خود هم توجه کنید

در بعضی موارد اشخاص دنبال شامپویی می روند که باعث کاهش چربی پوست و موی سرشان شود، در صورتیکه ناخن های دست آنها خشک و شکننده است. این شامپوها باعث می شوند که خشکی ناخن بدتر شود. در مورد صابون همینطور است، اگر صابون یا ترکیبات دیگر جاذب چربی باشند ممکن است به بستر ناخن شما آسیب بزند.

۱۱. از سوهان نرم استفاده کنید و از شستن زیادی دست و پا با مواد شوینده خودداری کنید

از سوهان نرم استفاده کنید و از شستن زیادی دست و پا با مواد شوینده خودداری کنید
از سوهان نرم استفاده کنید و از شستن زیادی دست و پا با مواد شوینده خودداری کنید

برای صاف کردن انتهای ناخن و کناره های آن از سوهان زبر استفاده نکنید تا به ناخن و کوتیکول صدمه وارد نشود و سوهان نرم و لطیف را به کار ببرید. شستن زیادی دست و پا هم با موادهای شوینده و صابون باعث خشکی دست و ناخن ها می شود و اگر هم بعضی از اشخاص به علت نوع کارشان مجبورند بطور مداوم دست خود را بشویند باید بعد از شستن و خشک کردن، به دست و ناخن کرم بمالند تا مرطوب شود.

در ضمن برای استفاده از موادهای شیمایی در تمیز کردن ظرفشویی و… تا آنجا که امکان دارد از تماس دست با این موادها خودداری شود. چون اثرات مخربی روی پوست دست و ناخن ها می گذارند و دیگر ناخن سالم نخواهید داشت.

نتیجه یک ناخن سالم

خیلی از بایدها و نبایدهای دیگر به توصیه پزشکان و متخصصین بهداشت وجود دارد که توجه به هر کدام از آنها روی زیبایی و سلامتی ناخن ها اثربخش است. مثلاً کاشت ناخن به ناخن صدمات جدی وارد می کند و توصیه می شود که به جای کاشت ناخن از ناخن مصنوعی استفاده کنید که تا حد زیادی آسیب را تقلیل می دهد. چون موادهایی که برای این کار استفاده می شود می تواند خطرناک باشد مانند میتیل متا اکریلیت (MMA) که به علت ارزانی در خیلی از آرایشگاهها برای کاشت ناخن به کار می برند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

درمان موهای خشک و آسیب دیده در خانه

نکات طبیعی و آسان برای رفع پوست خشک و سلامت پوست

 

ما در نوشتن این مطلب از منابع زیر هم استفاده کردیم:

چگونه ناخن سالم داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.