انواع هورمون شادی

تا حالا به این فکر کردید که هورمون‌ها چه نقشی در بدن ما دارند و هرکدام چه وظیفه‌ای در بدن هر فرد ایفا می‌کنند؟ هورمون‌ها ترکیباتی هستند که توسط غدد درون‌ریز ترشح می‌شوند و توسط جریان خون وارد بافت‌های بدن هر فرد می‌شوند. در این مقاله تصمیم گرفتیم درباره  هورمون های شادی به شما معرفی کنیم. هورمون‌هایی که باعث احساسات خوب در افراد می‌شوند، تا زندگی شاد، با چشم‌انداز روشن و زیبایی را برای خود ایجاد نمایید.

هورمون های شادی
هورمون های شادی

هورمون های شادی دوپامین Dopamine

دوپامین یکی از آن هورمون های شادی است که  یک انتقال‌دهنده عصبی است. دوپامین به شما کمک می‌کند تا سیگنال‌ها به مغز شما ارسال شوند. هنگامی‌که توسط دیگران مورد تشویق و ستایش قرار می‌گیرید.
هورمون دوپامین به‌سرعت در بدن شما ترشح می‌شود و شما لبریز از احساس شادی، غرور می‌شوید و به وجود خود می‌بالید.
پیشنهاد ما به عزیزان، برای ترشح هرچه بیشتر هورمون دوپامین و تقویت آن در بدن خود این است که اهداف کوتاه‌مدت و منطقی برای خود در نظر بگیرید. در ابتدا از اهداف بسیار کوچک شروع نمایید. مانند تمیز کردن میز کار یا اتاق شخصی خود و به‌عنوان تشویق برای خود یک شاخه گل رز بخرید، یا خودتان را به نوشیدن یک فنجان قهوه دعوت نمایید. زمانی که اهداف شما عملی بشود مغز شما هورمون دوپامین را دریافت کرده و وجود شما سرشار از حس خوب زندگی و شادی می‌شود.
برای خودتان فعالیت‌های مفید و نتیجه بخش که توانایی دستیابی به آنها را دارید تدارک ببینید، تا تا دوپامین و اثرات مثبتش به سراغ شما بیایند.

هورمون های شادی ملاتونین Melatonin

ملاتونین به هورمون ساعت بدن معروف است. هورمون ملاتونین از غده پینه آل وارد بدن شما می شود. هورمون ملاتین میزان کیفیت خواب شما را تعیین و تنظیم میکند. اگر در خواب شبانه روز خود دچار مشکل هستید، این هورمون در بدن شما به میزان کمی موجود است.
سعی کنید از سبزیجات و غذاهای سرشار از پروتین استفاده کنید. خواب خوب و با کیفیت بر روی روحیه شما و سلامت ذهنتان بسیار تاثیرگذار است. خواب ناآرام باعث میشود ذهن و روح شما دچار نا آرامی شود و حال خوبتان از بین برود.

هورمون های آرامبخش اندروفین Endorphin

هورمون اندروفین Endorphin به‌عنوان یک آرام‌بخش طبیعی عمل می‌کند، درد، استرس و ناراحتی‌های روحی را از شما دور می‌کند. این هورمون از غدد مخاطی هیپوتالاموس تولید می‌شود و احساسات مثبتی را وارد زندگی شما می‌کند. فعالیت‌هایی مثل ورزش کردن، حمام بخار و سونا که باعث عرق کردن شما می‌شوند، این هورمون را در بدن شما آزاد می‌نماید. برای داشتن این هورمون شادی لازمه که تایم هایی را برای خود در نظر بگیرید و مراقبه کنید. مسیقی ملایم گوش دهید، کتاب مورد علاقه تان را بردارید و خود را به یک چای گرم دعوت کنید.

هورمون های شادی سروتونین Serotonin

هورمون سروتونین به هورمون ضدافسردگی معروف است. که یکی از اصلی ترین هورمون های شادی به حساب میآید.  این هورمون در مغز، روده و پلاکت‌های خون تولید می‌شود. یکی از روش‌های مؤثر در تولید هورمون سروتونین انجام ورزش، پیاده‌روی و فعالیت‌های روزانه است. ماساژ، یوگا، مدیتیشن، مصرف ویتامین B, C, D, Magnesium، کاهش مصرف شکر و قند و … تمامی این موارد باعث می‌شود که هورمون سروتونین در بدن شما به‌راحتی ترشح بشود. که از ترشح آن احساس سرخوشی و شادابی بیشتری در شما رخ بدهد.
یکی از عوامل افزایش هورمون سروتونین استفاده از کربوهیدرات‌ها هست!
حتماً برایتان پیش‌آمده که به‌یک‌باره هوس خوراکی‌های شیرین و نشاسته‌ای کرده‌اید!  بله این نشانگر پایین بودن هورمون سروتونین در بدن شما است که با این علامت از شما طلب نیاز می‌نماید.

 هورمون عشق اُکسی‌توسین Oxytocin

یکی از جالب ترین هورمون های شادی هورمون اُکسی‌توسین است. این هورمون توسط غده هیپوتالاموس ترشحی می‌شود به هورمون عشق معروف است. طبق تحقیقات دانشگاه کلارمونت کالیفرنیا این هورمون بر روی فیزیولوژی و احساسات زنان نسبت به مردان نقش به سزایی دارد. وقت گذاران با خانواده، شیر دادن مادر به فرزند خود، روابط جنسی، نوازش شریک زندگی‌، پدر و مادر و فرزندان، بخشش، راز نیاز باخدای خویش و حس آرامش بدن باعث افزایش میزان ترشح هورمون عشق می‌شود.

هورمون زنانه استروژن  Estrogen

هورمون استروژن یک هورمون زنانه تلقی می‌شود. هورمون استروژن تأثیر مستقیمی بر روی زیبایی زنان دارد. این هورمون در برابر تحریک‌پذیری و استرس از شما محافظت می‌نماید.
افرادی که دچار استرس و اضطراب زیادی در بدن خود هستند.
کاملاً مشخص است از فقر این هورمون در بدن خود رنج می‌برند!  بخصوص در دوران یائسگی ترشح هورمون استروژن به‌ شدت کاهش پیدا می‌کند و اثرات منفی بر روی خلق خوی او می‌گذارد.
سعی کنید با انجام فعالیت‌هایی که استرس شمارا کاهش می‌دهد و هورمون استروژن را افزایش می‌دهد، آرامش را به خود هدیه بدهید.

هورمون مردانه پروژسترون  Progesterone

هورمون پروژسترون در کودکان، زنان و مردان به میزان ساختار بدنشان و حفظ سلامتشان تولید می‌شود.
تولید این هورمون در میزان و کیفیت خواب شما تأثیر بسزایی دارد، پس همیشه سعی نمایید به‌موقع و کامل بخوابید.
هورمون پروژسترون نقش مهمی در چرخه قاعدگی و باروری زنان دارد. پایین بودن این هورمون در زنان باعث عدم باوری در آن‌ها می‌شود. همچنین فقر این هورمون هم در آقایان باعث به خطر افتادن سلامت جسمی و تداخل در عملکرد جنسی آن‌ها دارد. پروژسترون و استروژن هورمون های مکمل یکدیگرند. زمانی که پروژسترون کافی نباشد در بدن شما هورمون استروژن بر بدن شما غالب می‌شود.

 

 

One thought on “هورمون های شادی در وجود انسان

  1. آرمان میگوید:

    عالیه.میزان آرامش و شادابی در زندگی ,هیچ ربطی به باورهای عامیانه مردم نداره,بلکه بیشتر به ورزش مهربانی و روابط صمیمانه بستگی داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.