شخصیت افراد در بسیاری از ویژگی‌ های آن ها بخصوص نوع لباس پوشیدن تجلی می کند و دنیایی برای خودش دارد. به قول یک روانشناس؛ اگر کسی بد لباس بپوشد دیگران او را از لباسش قضاوت می کنند ولی اگر او خوب و بی نقص لباس بپوشد باز هم دیگران او را با لباسش می شناسند. بنابراین هر کسی میل دارد در نوع پوششی که استفاده می کند خود را به دیگران بشناساند و انتخاب هر لباسی از طرف هر شخصی سر و راز درونی وی را منعکس می کند. پس اینگونه می توان گفت که تاثیر لباس در شخصیت بسزاست.
اگر به موضوعات استایل و مد علاقه مند هستید می توانید  مطلب اصول مد    را اینجا بخوانید

تاثیر لباس در شخصیت

تاثیر لباس در شخصیت
تاثیر لباس در شخصیت

همه انسان ها دوست دارند به ظاهر خود برسند و این چیزی است که از دوران کودکی تا بزرگسالی همواره مورد علاقه بوده و تعیین شخصیت افراد  با آن رقم می‌ خورد. صحیح است که نوع پوشش، نمودار شخصیت و تمایلات درونی هر کسی است ولی یک رابطه متقابل دارد. مثلاً یک رنگ شاد  از یک جنبه شخصیت پر انرژی و خوشحال شخص را نشان می دهد و از جنبه دیگر باعث تقویت نشاط او و حتی دیگرانی می شود که او را می بینند.

بعضی از افراد برونگرا هستند و لباس هایی می پوشند که شخصیت آنها را بیشتر در جمع بروز دهد یا افرادی که درونگرا هستند برای نمونه؛ لباس های یکدست، ساده و با رنگ تیره می پوشند تا خودشان را در ملاء عام بیشتر پنهان کنند. اشخاصی هستند که شلخته لباس
می پوشند و نوع پوشش برایشان اهمیتی ندارد و همیشه لباس های  متفاوت، نا هماهنگ و چروکیده به تن می کنند و کسی هم به آنها اعتماد نمی کند. افرادی هم هستند که مایلند لباس های براق بپوشند، با این کار بیشتر می خواهند در جمع خود را نشان بدهند.
افرادی که یک احساس مختلط و چند جانبه دارند، لباس های خاص خودشان را می پوشند.
در اینجا سعی می کنیم از پوشش هایی با رنگ ها و طرح های مختلف که هرکدام تداعی کننده نوعی شخصیت برای اشخاص است به اختصار نام ببریم و تاثیر لباس در شخصیت انسان را تشریح کنیم.

رنگ های لباس

پوشش با رنگ سبز؛ لباس سبز نشان دهنده این است که فرد اعتماد به نفس بالایی دارد و دارای عزم و اراده ای محکم و تصمیم گیر است و در کار خود غرور دارد و به عبارتی از یک شخصیتی قوی برخوردار و در کمک به دیگران هم پیش قدم است.

پوشش با رنگ آبی؛ افرادی که از این رنگ استفاده می کنند دارای احساسی لطیف و شفاف هستند و به آسانی اندیشه و افکارشان را به دیگران انتقال و شجاعت خاصی از خود بروزمی دهند و مثبت نگر هستند.

پوشش با رنگ خاکستری؛ این نو رنگ در پوشش اشخاص، اعتماد به نفس و آرامش را تداعی می کند هر چند که روانشناسان معتقدند این افراد بیشتر عصبی و سخت و سنگین دل هستند که نفوذ در آن به راحتی میسر نیست.

پوشش با رنگ تیره؛ افرادی که از این نوع رنگ می پوشند خودخواه بوده و به ندرت عصبانی می شوند و سلیقه خوبی هم در انتخاب لباس دارند.

پوشش با رنگ سفید؛ این رنگ علامت خوش قلبی افراد است که دوستی با دیگران برای آنها ارزشمند است و بطور مداوم در پی استفاده از فرصت ها و بالا رفتن از نردبان ترقی هستند.

پوشش با رنگ قهوه ای؛ چه بسا این رنگ از نظر شخصیت بیرونی خیلی معروف باشد چون افراد علاقه مند به این رنگ ، مهربان ،خونسرد و با محبت هستند و هر چه را که به دنبالش باشند می رسند و از عهده تصمیم گیری در شرایط سخت زندگی و کاری بر می آیند.و هرچه این رنگ به تیرگی بکشد صفات ذکر شده بیشتر نمایان می شود.

پوشش با رنگ های روشن؛ این رنگ ها نشان دهنده انرژی مثبت در افراد است و معاشرت با این افراد جذاب و انرژی دهنده است با وجود اینکه بلکه افرادی سرسخت و نا خوشایند باشند. این افراد مهربان ،فداکار ، صادق و شوخ طبعند.

پوشش با رنگ مشکی؛ این رنگ بیشتر مختص افرادی است که دوست دارند یک حالت رؤیایی و شاعرانه داشته باشند، این افراد بسیار اجتماعی و ساده پسند هستند و برای کمک به دیگران هم خیلی علاقه مندند. این رنگ رسمی و جدی است.

تنگی یا آزاد بودن لباس ها

سایز تنگی و گشادی
سایز تنگی و گشادی

پوشش تنگ ؛ معمولاً افرادی که از این نوع لباس ها استفاده می کنند مغرور و خودخواه ولی شایسته و معقول هستند. این افراد ایمنی روانی ندارند و همه توجه شان به بدنشان است. و تاثیر لباس در شخصیت  اینگونه ظاهر می شود.
پوشش آزاد؛ اشخاصی که لباس های آزاد به تن می کنند خیرخواه، بخشنده، ایثارگر و صادق هستند و به کسی حسادت نمی کنند.

نوع پارچه لباس

نوع پارچه
نوع پارچه

پارچه های لطیف و نرم ؛افرادی که از این نوع پوشش استفاده می کنند، دارای روحی لطیف ، ظریف ، نازک بین ، زنانه و مهربان هستند.

پارچه های زبر و شق و رق؛ اشخاص ملبس به این نوع پوشش بیشتر از تیپ ورزشکاران، افراد قوی هیکل، محکم و استوار هستند.

پارچه های متفاوت و غیر عادی ؛ افراد با  این نوع پوشش یک شخصیتی نا معلوم و جسور دارند و خیلی از کارهای معمول و نا معمول را انجام می دهند.

پارچه های راحتی ؛ اشخاص با این نوع لباس ها یک شخصیتی خوشحال، راحت، آسوده، بی خیال و پر انرژی دارند.

نوع طرح روی پارچه ها

طرح های کوچک ؛ مربوط به افرادی است که شخصیت ظریف و حساسی دارند.

طرح های شاد؛ مربوط به اشخاصی است که مسرور و خیلی خوشحالند.

طرح های ساده؛ مربوط به افرادی است که محتاط و موقرند و  دوست ندارند خیلی در نظر مردم به چشم بیایند (افراد درونگرا).

طرح های غیر عادی؛ اشخاصی این طرح ها را می پسندند که یک شخصیت نمایشی دارند و دوست دارند مورد جلب توجه عموم قرار گیرند.

تعیین شخصیت افراد

نوع پوشش هر فردی می تواند نوع تاثیر لباس در شخصیت را نشان دهد. در انتخاب یک پوشش خیلی از پارامترهای رنگ، آزاد و تنگ بودن، نوع پارچه و… مد نظر قرار می گیرد؛ بنابراین باید انتظار داشته باشیم که شخصیت یک فرد ترکیبی از اخلاق و رفتارهای متنوع و حتی متفاوتی باشد.
مثلاً کسی دوست دارد از پوششی با یک رنگ روشن، طرحی کوچک، پارچه ای زبر و تنگ استفاده کند باید ببینیم چه ملقمه ای از شخصیت او نشان داده می شود. برای همین است که می گویند انسان ها روح و روان پیچیده ای دارند و شناخت آنها به راحتی امکان پذیر نیست و هنوز روانشناسان از پس این موضوع به راحتی بر نیامدند.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

۱۰ راه ساده که به ما می‌گوید چگونه باکلاس باشیم ؟

رنگ لباس نشانه چیست؟

ما در نوشتن این مطلب از منابع زیر هم استفاده کردیم:
شخصیت از روی پوشاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.