تمرکز ذهنی روی هر کاری و پروژه ای بهره وری در آن کار را بالا می برد، خیلی از افراد بلکه هوش و حافظه خوبی داشته باشند ولی دل به کار نمی دهند و به عبارتی پرش ذهنی دارند و روی کار اصلی شان متمرکز نمی شوند و به نتیجه ای هم نمی رسند. همه ما در زندگی روزانه این مشکل را داریم و برای اینکه از وقت و فرصت مان به نحو احسنت استفاده کنیم باید تمرکز خود را روی فعالیت های کاری تقویت کنیم و به عبارتی با راندمان بالاتری به پیش برویم و این یکی از رموز موفقیت است در نتیجه نیازمند افزایش تمرکز هستیم اما چطور؟

اگر به مطالب سبک زندگی علاقه مند هستید مطلب سبک زندگی سالم و خوب را اینجا مطالعه بفرمایید

افزایش تمرکز

افزایش تمرکز
افزایش تمرکز

برای بالا بردن تمرکز، راه‌های متعددی وجود دارد ولی در نهایت پایبندی به این روش‌ها هم عزم و اراده می‌خواهد و فقط دانستن این روش‌ها فایده‌ای ندارد بلکه باور داشتن، علاقه مندی و ذوق انجام کار هم عامل حرکت به سمت یک ذهن و حافظه پویا و متمرکز است. در هرحال، آموزش روش های کسب تمرکز ذهنی و بهره وری بیشتر، خیلی خوب و ضروری است و همه باید این موارد را بشناسیم. در اینجا به روش‌های بهبود کارایی ذهن می‌پردازیم:

۱٫اولویت بندی به اهداف کاری تان

اولویت بندی به اهداف کاری تان
اولویت بندی به اهداف کاری تان

شما در زندگی برای خود اهدافی دارید و اگر در یک لحضه به همه آنها فکر کنید چه بسا به این نتیجه برسید که وقت و فرصت کافی برای رسیدن به آنها را ندارید و سردرگم و کلافه می شوید. فکر کردن به همه کارها ولی انجام نشدن هیچ کاری از نتایج چنین تفکری است! برای اینکه از این پیچیدگی و ابهام خارج شوید بهتر است اهداف خود را اولویت بندی کنید و به آن هدفی را که ارجعیت دارد بپردازید. این کار باعث می شود که ذهن و حافظه شما بطور منظم به کار مربوطه مشغول و متمرکز شود و پیشرفت خوبی هم حاصل گردد.

۲- برای افزایش تمرکز و بهره وری بیشتر ، زمان بندی کنید

 

برای افزایش تمرکز و بهره وری بیشتر ، زمان بندی کنید
برای افزایش تمرکز و بهره وری بیشتر ، زمان بندی کنید

اگر برای انجام هر کاری زمان تعیین کنید بهتر می توانید آن کار را به اتمام برسانید و رضایت بخشی خوبی هم نصیب روح و روانتان می شود. این خود یکی از روش های افزایش تمرکز است. البته این زمانبندی نباید غیر واقعی باشد. برای تقویت و پایبندی به زمان بندی سعی کنید با مشتری یا رئیس تان این تعهد کاری را در یک زمان معقولی به انجام برسانید.این کار حتی به خوش قولی و رفتار متعهدانه شما هم تعبیر می شود و جدا از افزایش تمرکز و بهره وری، شایستگی تان  را در نزد دیگران هم بالا می برد.

تعیین زمانبندی برای اجرای عملیات یک پروژه در سازمان ها و صنایع بطور استاندارد وجود دارد و تعهد آور است و همه کارشناسان و مدیران پروژه ملزم به اجرای هر فعالیتی در مدت زمان تعیین شده هستند و انحراف از آن هم باید توجیه منطقی داشته باشد. حال اگر ما هم در زندگی خودمان هم این ضرب العجل و زمانبندی را داشته باشیم خیلی بهتر می توانیم به موفقیت برسیم.

البته می توانیم قانون دو دقیقه ای را هم به کار بگیریم که یک تمرینی برای افزایش تمرکز ذهنی است مثلاً دو دقیقه به خودتان فرصت بدهید تا ایمیل هایتان را کنترل کنید و یا دو دقیقه برای تمیز کردن میزتان وقت بگذارید و…

این کار باعث می شود تا فعالیتی که در مدت دو دقیقه انجام می شود تبدیل به فعالیتی نشود که زمان بزرگی برای انجام آن لازم باشد ، در واقع این قانون باعث می شود تا با تمرکز بیشتر سرعت کار بالا رود.

۳- تاثیر تقسیم بندی وظایف بر افزایش تمرکز

تقسیم وظایف
تقسیم وظایف

همانطوری که یک وعده غذای روزانه را در یک لقمه یا قاشق نمی توانید بخورید سعی کنید هریک از فعالیت های کاری تان را هم مدیریت کنید و انجام دهید ،داستان ضرب المثل ،”با یک دست نمی توانیم چند تا هندوانه بلند کنیم” است. هول و هراس داشتن در هر کاری تضمین کننده موفقیت نیست، استرس زیادی باعث تخریب هر کاری می شود و استرس کم هم ضروری و ایجاد مسئولیت و تعهد می کند. بنابراین آرامش و اقدام به موقع با تقسیم فعالیت ها و مدیریت آنها به سرانجام خوبی منتهی می شود و روی بهبود کارایی ذهن اثرگذار است.

۴- استراحت ذهنی

استراحت ذهنی
استراحت ذهنی

زمانی شما در کاری خیلی تلاش و فعالیت می کنید و پیش می روید ولی جایی خسته می شوید و ذهنتان هم قفل می شود، این پایان کار نیست بلکه به استراحت نیاز دارید تا بتوانید مجدداً شروع کنید. خلاق و نوآور بودن صرفاً یک موضوع ذاتی نیست بلکه بیشترآن اکتسابی و تجربه هم هست، انجام هر کاری، انسان را به سمت و سویی بهتر هدایت می کند که بلکه خودش هم باورش نشود! با یک استراحت و رفع خستگی ذهنی، قدم های بعدی پویاتر خواهد شد. لازم به ذکر است که این استراحت ذهنی حتماً خوابیدن نیست بلکه پرداختن به اموری سبک تر و کارهای شخصی هم است.

۵- ورزش و تفریح

ورزش و تفریح
ورزش و تفریح

فعالیت های ورزشی و تفریحی هم به جسم ما سلامتی و نشاط می دهد و هم به روح و روان ما که در مجموع فکر و اراده کار کردن را تقویت می کند و بهره وری را ارتقاء می دهد. فرصتی از روز و هفته را به ورزش و تفریح اختصاص بدهیم، از پیاده روی روزانه تا تمرینات بدنی در منزل و یا باشگاه ها و مسافرت به دشت، کوه و جاهای دیدنی و مناظر باعث تمدد اعصاب و تقویت اندیشه و بهبود کارایی ذهن انسان می شود و قدم های بعدی کار را قوی تر می کند.

در کل جسم و فکر خمود، اراده و عزم انجام هیچ فعالیتی را ندارد چه برسد به اینکه  تمرکز در فعالیتی داشته باشد. چه خوب گفتند فکر و ذهن سالم در جسم سالم! البته در این شرایط کرونایی بهتر است خیلی از فعالیت های ورزشی را در منزل داشته باشیم و حدالامکان از بیرون رفتن خودداری کنیم چون سلامتی ما به خطر می افتد.

۶- نظم و پاکیزیگی محیط کار و تاثیر آن بر افزایش تمرکز

نظم میز کار
نظم میز کار

وقتی محیط کارتان در هم ریخته و کثیف باشد بطور مطمئن روی ذهن و فکر شما هم تأثیر منفی می گذارد. تمیزی و مرتب بودن فضای پیرامونی به انسان روحیه می دهد تا هماهنگ با این محیط، کارها هم با نظم و تمرکز انجام شود. حتی در زندگی شخصی هم اگر چیدمان وسایل و دکور منزل خوب انجام نشود و یا کمدهای لباس و وسایل، آشفته و بی نظم باشد حتماً احساس بدی خواهید داشت و روی ذهن و اندیشه شما هم تأثیر منفی خواهد گذاشت.

جمع بندی نهایی

علاوه بر روش هایی که در بالا مطرح شد روش های دیگری مانند استفاده متعادل از تلفن همراه و حداقل ۵ ساعت در روز ، تمرینات یوگا و مدیتیشن و… هم وجود دارند که تمرکزذهنی، افزایش تمرکز و بهره وری را افزایش می دهند.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

ذهن مثبت چگونه به دست می‌آید

تمرین ذهن آسان که به تمرکز شما کمک می کند.

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
راههای افزایش تمرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.