نگهداری سبزیجات و میوه‌ها یکی از معضلات اکثر خانم‌ها و خانه‌هاست. اینکه ما چگونه می توانیم از میوه و سبزیجات نگهداری کنیم تا در مدت زمان بیشتر، بادوام‌تر و تازه‌تر بتوانیم آنها را داشته باشیم.
این چالش برای خود من هم صادق بود و به همین دلیل به این نتیجه رسیدم که در این مورد مطالعه کنم و یک مطلب برایتان آماده کنم و در آن راجع به اینکه چگونه مواد غذایی مختلف را برای مدت طولانی‌تر بتوانید نگهدارید بنویسم.
راستش غیر از اینکه چگونه سبزیجات و میوه‌ها را بهتر مراقبت کنیم چالش عدم استفاده از پلاستیک هم برای من موجود بود. که چگونه یک آشپزخانه و یک یخچال با حداقل پلاستیک را داشته باشیم! تا بتوانیم به محیط زیست هم کمک کرده باشیم.
مخصوصا که ما به دو فصل گرم‌تر سال یعنی تابستان و بهار نزدیک می‌شویم و در این فصل‌ها مواد غذایی زودتر خراب می شوند. و میوه و سبزیجات متنوع و خوشمزه ای دارد، اما تازه نگه‌داشتن آنها یک چالش اساسی است. اکثر ما وقت نداریم که روزانه میوه و سبزیجات تازه ای خریداری کنیم، و به جای آن، همه خریدهای خود را در یک زمان انجام می دهیم. اما چگونه امکان نگهداری میوه و سبزیجات را فراهم کنیم؟

نگهداری سبزیجات و میوه ها

با شیوه و روش هایی که وجود دارد می‌توانید تا حدودی از خرابی و فاسد شدن میوه ها جلوگیری کنید و نگهداری سبزیجات و میوه‌ها را بهترین نحو ممکن انجام دهید. شما می توانید از روش های زیر برای بهتر نگه داشتن میوه و سبزیجات خود استفاده کنید.

۱- نگهداری از توت و توت‌فرنگی و هم‌خانواده‌های آنها از طریق شستشوی صحیح‌تر

 

طریقه شستشوی توت فرنگی
طریقه شستشوی توت فرنگی

در نگهداری سبزیجات و میوه‌ها یکی از مواد غذایی که در بهار و تابستان می‌آید و بسیار هم زود خراب می‌شوند، خانواده توت‌ها و تو‌ت فرنگی‌ها هستند. جالب است بدانید که یکی از راه‌های نگهداری طولانی مدت از آنها نحوه شستشوی آنهاست.
من در ادامه دو طریقه شستشوی آنها را که به بهتر نگهداشتن‌شان کمک می‌کند نوشته‌آم.
راه اول : آب گرم
با گرم شدن هوا، اغلب ما توت‌فرنگی و توت را به سبد خرید خودمان اضافه می کنیم و نگهداری سبزیجات و میوه‌هایی این دسته‌ها برای جلوگیری از خراب شدن شان بسیار مهم است. اکثر ما از مواد ضدعفونی کننده برای شستشو و ضدعفونی و جلوگیری از خرابی یا تیرگی سبزیجات استفاده می‌کنیم که راه مناسبی نیست!
شما می توانید آنها را با آب گرم شستشو دهید. این فرآیند ترموتراپی نامیده می شود. فرآیند ترموتراپی به سادگی فرو بردن، غوطه ور شدن و شستشو سبزیجات در سبدهای پلاستیکی و یا در یک قابلمه آب گرم است. آب گرم قارچ های کپکی را از بین می برد و برای مدتی طولانی‌تری میوه و سبزیجات را تازه تر نگه می دارد. بعضی از میوه ها همانند توت فرنگی، توت و شاتوت و این دسته میوه ها که حساس‌تر هستند بهتر است در  دمای ۶۰درجه سانتی‌گراد به مدت ۳۰ ثانیه در آب قرار داده شوند. بعد از شستشوی توت فرنگی، آنها را بر روی یک حوله یا دستمال بریزید و اجازه دهید تا در معرض هوا قرار گیرند و سپس بسته بندی کنید.
راه دوم : سرکه
خوب راه دوم برای شستشو و نگهداری میوه و سبزیجات این چنینی این است که توت فرنگی، تمشک یا سایر انواع توت ها را با ترکیبی از سرکه و آب بشویید (به نسبت ۱به ۳ در نظر بگیرید) و چند دقیقه صبر کنید تا در این ترکیب بماند و سپس با آب ولرم مجددا آبکشی کنید.
این مدل از ضد عفونی هم خیال شما را از بابت عافت‌ها راحت می‌کند و هم می تواند عمر مفید را به مدت چند هفته طولانی کند. در آخر با آب ولرم بشویید و کاملاً خشک کنید.

کیسه های نگهدارنده مواد غذایی خوشحالیجات را اینجا ببینید

۲- نگهداری گوجه فرنگی در بیرون از یخچال

 

طریقه نگهداشت گوجه فرنگی
گوجه فرنگی

گوجه فرنگی یکی از مواد اصلی برای مصرف در تمام سال است، اما نگهداری گوجه فرنگی و جلوگیری از خراب و پلاسیده شدن آن کار دشواری است، . شاید به نظر برسد که قرار دادن گوجه فرنگی در یخچال ممکن است یک روش مطمئن برای تازه تر و طولانی‌تر نگه داشتن باشد. اما یکی از رایج ترین اشتباهات نگهداری میوه و سبزیجات،  نگهداری گوجه فرنگی در یخچال است.
در واقع هنگامی که آنها را در دمای سرد و پایین یخچال نگهداری می کنید، طعم و عطر خودشان را از دست می دهند و بافت شان در عرض چند روز تغییر می کند. در عوض آنها را داخل یک ظرف قرار دهید و حوله یا دستمال کاغذی در بالای ساقه شان بگذارید. بخش خیلی حساس میوه به طور مستقیم در اطراف ساقه آن است، به احتمال خیلی زیاد ترکیب این قسمت منجر به کبودی و در نهایت خرابی میوه می شود. دما یکی از فاکتورهای مهم هنگام نگهداری گوجه است و ترجیحا در دمای اتاق و به دور از منابع گرمایی و نور مستقیم خورشید نگهداری شود.
زمان حداکثر برای نگه داشتن گوجه فرنگی یک هفته است و بهتر است که در طول یک هفته گوجه فرنگی خریداری شده را مصرف کنید.

۳- نگهداری میوه و سبزیجات برگ‌دار از طریق بسته بندی

 

نگهداری از سبزیجات
نگهداری از سبزیجات برگ‌دار

سبزیجات برگ دار بهتراست که یک الی دو روز پس از خرید، مصرف شوند، برای اطمینان از طراوت و تازگی شان و هم اینکه تمام مواد مغذی شان را دریافت کنید. بهترین راه برای نگهداری سبزیجات و میوه‌های برگ‌دار این است که برگ ها را بدون شستشو در یک حوله کاغذی (دستمال)، یا کیسه های مخصوص نگهداری سبزیجات بگذارید به طوریکه حوله بتواند رطوبت اضافی را جذب کند، برگ ها را بسته بندی کنید. اگر برگ ها رطوبت زیادی داشته باشند، آنها به سرعت خراب و پلاسیده می شوند. در نتیجه بهتر است که کاملا برطوبت آنا را بگیرید و همچنین برای گذاشتن سبزی ها داخل یخچال بهتر است که آنها را داخل حوله قرار دهید. دقت کنید که پیش از بسته بندی، برگ های فاسد و خراب را جدا کنید، چون باعث خراب شدن باقی سبزیجات می‌شوند. همچنین هر نوع سبزی را در کیسه های جدا نگهدارید.

کیسه های نگهدارنده خوشحالیجات را اینجا ببینید

۴- تازه و با طراوت کردن کاهو و گیاهان با حمام یخ

 

نگهداری کاهو
نگهداری از کاهو

شما برای نگهداری از سبزیجاتی مثل کاهو می توانید از روش بالا استفاده کنید و آنها در کیسه های نگهداری مخصوص یا یک حوله بپیچید که رطوبت آن را بگیرد. اما اگر سبزیجات به دلیل پایین بودن دمای سرد یخچال تان پلاسیده و فاسد شده اند، یا اینکه مدت زمان طولانی آنها را در یخچال نگه داشته اید، به راحتی می توانید آنها را با قرار دادن در حمام یخ، تازه و شاداب کنید. به سادگی برگ های کاهو و یا گیاهان را در یک کاسه بزرگ آب و یخ قرار دهید و به آرامی سبزیجات را تکان دهید تا تازه و شاداب شوند. پس از یک الی دو دقیقه آنها را از آب درآورید، حال سبزی ها تازه و باطراوت شده اند.

کیسه های نگهدارنده خوشحالیجات را اینجا ببینید

۵- فریز کردن به منظور نگهداری سبزیجات و میوه‌ها

نگهداری از سبزیجات
فریز کردن سبزیجات

 

اگر میزان مصرف یا خرید میوه و سبزیجات تان زیاد است، باید مراقب باشید که پیش از مصرف، خراب یا فاسد نشوند. میوه های رسیده و سبزی ها را ریز ریز کرده و آنها را برای استفاده در زمان های بعدی فریز کنید. شما می توانید موادی همچون فلفل دلمه ای، لوبیا سبز، کلم بروکلی، کلم، کرفس، خیار، پیاز، بادمجان، قارچ، توت فرنگی، زغال لخته، موز و…  را فریز کنید. قبل از فریز کردن آنها در دمای سرد، فقط با آب گرم شستشو دهید. این نیز روش دیگری در نگهداری سبزیجات است.

۶- نگهداری از آواکادو!

 

آووکادو
آووکادو

شاید اینکه من در این مطلب طریقه نگهداری از آووکادو را نوشتم برای شما جالب باشد و با خود بگویید برای ما کاربردی ندارد! اما علت این است که آووکادو نسبتا میوه گرانی محسوب می‌شود و بهمین دلیل بهتر نگه داشتن و خراب نشدن آن برای خود من حائز اهمیت است.
در مورد آووکادو باید بگویم که این میوه حاوی آنزیم هایی است که هنگام قرار گرفتن در معرض اکسیژن رنگدانه قهوه ای ایجاد می کند، به همین دلیل است که اکثرا بعد از خرید آن شاهد لکه های قه،ه ای روی پوست آن می‌شویم.
حالا من پیشنهاد می‌کنم که برای جلوگیری از این اتفاق، آن را با آب لیمو یا لیموترش خرد کنید. اسید سیتریک حداقل یک روز در جلوگیری از قهوه ای شدن کمک می کند. و همچنین می توانید برش های آووکادو را با تکه های بزرگ پیاز ذخیره کنید. همان گازهایی که هنگام خورد کردن پیاز می‌شود چشمهای شما بسودند و اشک بیاید، از اکسیداسیون در آووکادو شما جلوگیری می کنند. تا زمانی که پیاز فقط پوست آووکادو را لمس کند ، در طعم آن تغییری نخواهد داشت.

روش‌‌های نگهداری از نان برای بیشتر تازه ماند را اینجا بخوانید

در خوشحالیجات می‌توانید دستورالعمل‌های جالبی که شاید تا به حال نمی‌دانستید، دریافت کنید. خوشحال می‌شویم نظرات شما را نیز در این موضوع بشنویم.

در ادامه اگر دنبال مطالب بیشتر در این حوزه هستید و زبان انگلیسی شما خوب است می توانید به این وبسایت مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.