در منزل، آشپزخانه مکانی است که آشپز خانم یا آقا باید بتواند به راحتی به تمام لوازم آن دسترسی داشته باشد، استانداردهای استقرار وسایل با توجه به حرارت و آلودگی محیط کار، رعایت شود و یک فضای زیبا و مفرحی هم ایجاد کند که باعث ایجاد انگیزه و هیجان قبل از هر کاری شود. درضمن شلوغی وسایل مانع از عملکرد خوب شما در آشپزخانه می‌شود و نمای ظاهری آن را بهم می‌زند. پس وقتی حرف از چیدمان آشپزخانه می‌زنیم، منظورمان شلوغ کردن آن نیست! بلکه بهتر و زیبا چیدن آن است.

مطلب چگونه یک خانه رنگی و شاد داشته باشیم را اینجا بخوانید

چیدمان آشپزخانه

چیدمان آشپزخانه
چیدمان آشپزخانه

آشپزخانه جایی است که مرکز تدارکات و تهیه غذای خانه است و یک بانوی خانه بیشترین وقت خود را در این محیط می‌گذراند، بنابراین طراحی بهترین شرایط استاندارد، متناسب و دکوراسیون آشپزخانه تأثیر مثبتی بر روحیه وی دارد تا احساس آرامش بیشتری بکند. مواردی که عنوان شد لزوم یک چیدمان مناسب را در آشپزخانه مطرح می‌کند که به اجمال درباره آنها توضیح خواهیم داد. پس ما را در این مقاله همراهی کنید.

مطلب ست کردن کوسن برای مبل سرمه‌ای را اینجا بخوانید

قاعده مثلث طلایی

معمولاً سه وسیله مهم آشپزخانه، سینگ ظرفشویی و اجاق گاز در یک طرف و یخچال هم در مقابل آنها قرار می‌گیرد که در مجموع یک مثلث را تشکیل می‌دهند. که این جانمایی برای سهولت دسترسی به وسایل یخچال، آب و وسایل پخت و پز است که البته محل ذخیره مواد غذایی خشک هم در کنار یخچال تعیین می‌شود که به راحتی از آن‌ها استفاده شود. این سبک از چیدمان، بیشتر برای آشپزخانه‌های معمول و نسبتاً بزرگ گزینه مناسبی است.

چیدمان آشپزخانه
سینگ ظرفشویی و اجاق گاز در یک طرف و یخچال در مقابل آنها یک مثلث را تشکیل می‌دهند

ترتیب چیدمان کلی در آشپزخانه

طرح ترتیب خطی: که در این نوع چیدمان آشپزخانه، آشپزخانه با یک دیوار، تمام وسایل در کنار دیوار و یخچال هم در کنار آنها قرار دارد.

چیدمان خطی آشپزخانه
در چیدمان خطی آشپزخانه معمولا یک دیوار به کار گرفته می‌شود

 

طرح U یا L شکل : که در این جانمایی از دو یا سه دیوار برای چیدمان وسایل استفاده می‌شود و این طرح بیشتر برای آشپزخانه‌های بزرگ است که حتی قسمت سرو غذا را می‌توان از خود آشپزخانه جدا کرد.
ایرانی‌ها بیشتر از این دو سبک در آشپزخانه‌های خود استفاده می‌کنند. در این طرح یک فضای سه گوش ایجاد می‌شود که طرح مثلثی استقرار سه وسیله اساسی آشپزخانه یعنی یخچال، سینک و اجاق گاز به خوبی در آن اجرا می‌گردد.

طرح U یا L شکل
در این چیدمان دو یا سه دیوار برای چیدمان وسایل استفاده می‌شود

 

طرح چیدمان جزیره ای: وقتی آشپزخانه‌ای فضای کافی و بزرگی داشته باشد می‌توان از کابینت جزیره‌ای در وسط آشپزخانه برای انجام کار و سرو غذا استفاده کرد. معمولا از این جزیره به عنوان میز ناهار خوردی نیز استفاده می‌شود.

طرح چیدمان جزیره ای
در این چیدمان از کابینت جزیره‌ای در وسط آشپزخانه برای انجام کار و سرو غذا استفاده کرد

 

طرح راهرویی: این چیدمان آشپزخانه، مرسوم خیلی از آشپزخانه‌ها است که در دو طرف، کابینت‌ها قرار دارند و وسیله‌ها در آن‌ها جای می‌گیرند و ترتیب استقرار اجاق گاز، سینک ظرفشویی و یخچال به صورت مثلثی است.

طرح راهرویی چیدمان آشپزخانه
در این چیدمان آشپزخانه، در دو طرف، کابینت‌ها قرار دارند

محل استقرار وسایل داخلی در نوع چیدن آشپزخانه

حال به استقرار وسایل آشپزخانه به جزئیات در داخل کابینت‌ها، محل آویزها، کشوها و روی کابینت‌ها اشاره می‌کنیم

لوازم برقی و غیر برقی آشپزخانه

بعضی‌ها به عادت، وسایل برقی را با سختی و زحمت در داخل کابینت جای می‌دهند در صورتیکه می‌توانیم آنها را روی کابینت یا حتی در زیر قفسه‌های جزیره، روی پیشخوان و اوپن قرار دهیم تا بتوانیم به راحتی از آنها استفاده کنیم و هر بار مجبور نشویم خم و راست شویم. پس برحسب اولویت کاربرد آنها، در جاهای دور و نزدیک قرار می‌دهیم.
فضاهای اضافه‌ای چون روی سطح کابینت و ماشین لباسشویی وجود دارد که می‌توانیم ماشین ظرفشویی کوچک یا وسایل برقی و غیر برقی سبک دیگری را روی آن بگذاریم. این چیدمان‌ علاوه بر سهولت دسترسی، زیبایی خاصی هم به آشپزخانه می‌دهد. البته می‌توانیم از قفسه‌های شیشه‌ای هم برای گذاشتن وسایل استفاده کنیم که در معرض دید قرار بگیرند. معمولا در این قفسه‌ها دکوریجات را قرار می‌دهیم.

قفسه و شلف در آشپزخانه
می‌توانیم از قفسه‌ها برای گذاشتن وسایل استفاده کنیم

 

در ضمن برای وسایل برقی، لازم است بیشتر جاهایی را درنظر بگیریم که پریز برق در نزدیکی آنها باشد. و یا قفسه‌های کابینت‌ها را تقسیم بندی می‌کنند تا وسایل به تفکیک چون بشقاب، دیس و پیش دستی و… در آنها قرار گیرند.
در نزدیکی سینک و در داخل فضای خالی بعضی از کابینت‌ها جاهای آویزی برای چاقوها  و یا وسایل دیگر تعبیه می‌شود و در بعضی موارد روی کابینت‌ها هم شکاف‌هایی برای قرارگیری چاقوها و کارد آشپزخانه در نظر گرفته می‌شود که باعث می‌گردد تا موارد ایمنی و دسترسی به آنها به راحتی میسر شود. کشوی کابینت‌ها  با تقسیم بندی انجام شده هم دسترسی به وسایلی چون چاقو و غیره  را تسهیل می‌کند.

تخته سبزیجات و گوشت
تخته سبزیجات و گوشت در جای نزدیک در دسترس باشند

برای برش سبزیجات و گوشت نیاز به تخته برش است که معمولاً در سطح زیر کابینت‌ها و به صورت توکار تعبیه می‌شوند تا در موقع لزوم از آنها استفاده شود. در قلب آشپزخانه جدا از سه وسیله مهم که یک مثلث را تشکیل می‌دهند، هود نقش مهمی در تخلیه بخارات و آلودگی آشپزخانه دارد و باعث می‌شود که وسایل مجاور کمتر آلوده شوند و برای همین، بطور مستقیم روی اجاق گاز نصب می‌گردد.

در آشپزخانه‌های کوچک که جای زیادی برای گذاشتن وسایل وجود ندارد، سعی می‌شود به جای پیشخوان و اوپن از میزهای تا شو برای جدا سازی محیط آشپزخانه و نشیمن استفاده کنند. بابت داشتن یک آشپزخانه کوچک اصلا نگران نباشید زیرا باز هم می‌توان طرح و نوع چیدن آشپزخانه را تعیین کرد که چیدمان خوبی در آن انجام شود.
روشنی فضای آشپزخانه از رنگ کابینت‌ها گرفته تا رنگ دیوارها و نور کافی برای آشپزی مسئله بسیار مهمی است.برای زیبایی فضای آشپزخانه می‌توانیم در جاهای کناری و اضافه، گلدان‌های گل و یا در گوشه‌ای، کتاب‌های آشپزی برای مطالعه قرار دهیم.

مطلب دیزاین خانه با مبل رنگی را اینجا بخوانید

پوشش کف آشپزخانه

اهمیت پوشش کف
اهمیت پوشش کف

معمولاً در آشپزخانه‌های ایرانی کف آشپزخانه را فرش یا گلیم ایرانی قرار می‌دهند یا از سرامیک‌های سنتی برای کف آشپزخانه استفاده می‌کنند که زیبایی خوبی به محیط می‌بخشد.

موزیک ملایم و نشاط بخش

موزیک ملایم و آرامبخش
موزیک ملایم و آرامبخش

معمولاً در فضای آشپزخانه، شنیدن یک موزیک خوب و مورد علاقه خیلی بر روحیه یک آشپز اثربخش است و باعث انگیزه و شادی او می‌شود. بطوریکه امروز خیلی از هودهای آشپزخانه به دستگاه‌های ویدئویی و تصویری مجهز است. اگر برای آشپزخانه خود محدودیت هزینه‌ای ندارید، حتما هودی بخرید که این امکان را داشته باشد در غیراینصورت خودتان یک موزیک لایت در آشپزخانه پخش کنید.

نوع چیدن آشپزخانه

خلوتی و تمیزی کابینت‌ها
خلوتی و تمیزی کابینت‌ها

فضای شلوغ و نامرتب آشپزخانه برای هر شخصی که در آن کار می‌کند، رنجش آور و پر زحمت است. بنابراین طراحی کابینت‌ها، قفسه‌ها و کشوها و چیدمان وسایل آشپزخانه در آنها به روش‌های متنوع و مختلفی انجام می‌شود تا به یک محیط پویا، مفرح و نشاط آور کاری تبدیل شود. به قول معروف آشپزخانه قلب هر خانه است پس بر ما ضروری است تا با یک چیدمان آشپزخانه استاندارد و جذاب آن را مزین و عالی جلوه دهیم.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چیدمان کمد لباس منظم و آراسته با این پنج روش راحت

نکاتی برای انتخاب رنگ خانه با یک سبک و طرح خاص

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

هفتاد ایده برای دکوراسیون آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.