این روزها زیاد با واژه سبک زندگی با LifeStyle در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بخصوص اینستاگرام مواجه می‌شویم. اما واقعا این سبک زندگی چیست و در آن به چه مواردی پرداخته می‌شود؟ این عبارت به علوم اجتماعی و ارتباطات اجتماعی انسان‌ها برمی‌گردد که انسان‌ها سعی در مدیریت و نمایش آن به سایر افراد دارند. حال آنکه وظیفه سنگینی بر دوش افرادی است که می‌خواهند درباره سبک زندگی صحبت کنند. چرا؟ چون باید اطلاعات سازنده و درستی را در اختیار ملت‌ها قرار دهند. در این مقاله قصد داریم بطور کامل مفهوم LifeStyle را تعریف کرده و به روش و عوامل موثر در آن بپردازیم. با ما همراه باشید…

می توانید سایر مطالب مرتبط با سبک زندگی سالم را در این دسته بندی مطالعه کنید

سبک زندگی چیست؟

سبک زندگی چیست؟
سبک زندگی چیست؟

خیلی ساده و مشخص، سبک زندگی یعنی شیوه و روش زندگی یک فرد یا افرادی در جامعه که شامل علایق، ارزش‌ها، روش و منش‌ها و … می‌شود. اگر بخواهیم در همین ابتدا مثال‌هایی را برای شما بزنیم، پیشنهاد می‌کنیم سری به اینستاگرام بزنید و سبک و روش زندگی افراد را مشاهده کنید. بسیاری در تلاش هستند تا هر جایی که می‌روند، هر کاری که می‌کنند، هر هنری که انجام می‌دهند، هر لباسی که می‌پوشند و … را با سایر افراد به اشتراک بگذارند. مسئله مهم اینجاست که این موارد واقعا عوامل موثر در زندگی انسان‌ها باشند، آن هم از نوع مثبت!

آیا رفتار و سبک روش انسان ها همیشه مثبت است؟

مسلما خیر! برخی ترجیحاتی را برای نمایش دادن دارند که ممکن است مخرب باشد و تاثیرات بدی بر جامعه و افراد آن بگذارد. بنابراین در انتخاب مشاهده و بررسی سبک زندگی افراد باید دقت کنیم و از روش‌های مثبت و آموزنده پیروی کنیم. برای این منظور باید با انواع سبک زندگی آشنا شویم…

طبق تحقیقات ارزشمندی که انجام شده ۴ روش مشخص برای سبک زندگی تعیین شد که افراد برای حل مشکلاتی از قبیل عشق، ازدواج، شغل و ارتباط، آن‌ها را انتخاب می‌کنند و بسته به انتخاب شما از این چهار حالت سبک زندگی تان مسیر می گیرد:

چهار دسته بندی مختلف:

چهار دسته بندی برای زندگی
چهار دسته بندی برای زندگی

حاکمیت و سلطه‌ گری: برخی افراد در ارائه سبک زندگی، به دنبال سلطه جویی هستند و میزان پذیرش کمی دارند. همیشه به دنبال حمله کردن هستند و دوست ندارد آموزنده باشند یا بیاموزند. مسلما این نوع سبک، اصلا گزینه خوبی برای انتخاب نیست و تاثیرات مثبتی به همراه ندارد.

گرفتن هر گونه اطلاعات: این سبک از زندگی معمولا بیش از همه موثر بوده و افراد آن را دنبال می‌کنند. یعنی روی اطلاعات و موضوعاتی فعالیت می‌کنند که مورد قبول دیگران بوده و آن را دنبال می‌کنند.

اجتناب از هر گونه مشکل: نوع دیگری از سبک زندگی وجود دارد که جدا از هر گونه مشکل، به بررسی و توصیف بخشی از زندگی، مثلا خورد و خوراک یا پوشیدن لباس‌های مختلف می‌پردازند.

نگرش اجتماعی: این افراد وظیفه سنگینی بر دوش دارند. علاوه بر سخن گفتن باید نگرشی کاملا درست و اجتماعی داشته باشند که در نهایت نتیجه درستی را ارائه دهند.

حال می‌خواهیم در مورد عوامل موثر بر سبک زندگی صحبت کنیم. به هر حال عوامل مختلفی دست به دست هم می‌دهند تا LifeStyle درستی اجرا شود تا در عین جذابیت، برای افراد آموزنده باشد. با هم این عوامل و مولفه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

برنامه ریزی دقیق و درست

باید تمامی اوقات یک فرد را درنظر بگیرید. اوقاتی که مشغول کار و فعالیت است، اوقاتی که به خورد و خوراک خود می‌پردازد و اوقاتی که به عنوان اوقات فراغت درنظر می‌گیرد. این‌ها همه باید دقیق بررسی شده و طبق آن برنامه‌ریزی شود. البته این موضوع را بدانید که این برنامه ریزی برای افراد مختلف، متفاوت است.

ویژگی اخلاقی

همه ما می‌دانیم که خصوصیات اخلاقی‌مان با دیگری متفاوت است. حتی اگر در یک خانه باشیم! پس باید به این ویژگی یعنی خصوصیات اخلاقی نیز توجه ویژه‌ای داشته باشیم. آدم‌ها احساساتی، خسیس، بخشنده، با اعتمادبنفس، مثبت اندیش و منفی‌گرا و… هستند.

ورزش و تحرک

مسلما بسیاری از افراد جامعه ما عاشق ورزش و تحرک هستند. هرگز یک جا نمی‌نشینند! برخی بصورت تخصصی و برخی دیگر کاملا عمومی به ورزش می‌پردازند. این نیز یکی دیگر از ویژگی‌های موثر بر سبک زندگی است که باید به آن پرداخت.

خوراک افراد

با نگاهی اجمالی متوجه می‌شویم که خوراک و تغذیه جزء جدایی ناپذیر سبک زندگی افراد است. بسیاری از بانوان از نحوه پخت و پز غذا، شیرینی جات، درست کردن دسر و … تصویر و ویدیو تهیه کرده و به عنوان آموزش در اختیار افراد قرار می‌دهند. معمولا با طرفداران زیادی رو برو خواهند شد.

نوع پوشش

مد و لباس نیز نوعی سبک زندگی محسوب می‌شود که این روزها بیش از پیش به آن پرداخته می‌شود. هر سن و سالی نیازمند نوعی پوشش خاص است. هر فصلی پوشش مخصوص به خود را می‌پسندد که می‌توان درباره آن راهنمایی را درنظر گرفت.

آرایش

این نوع از محتوا در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت به وفور یافت می‌شود. افرادی که درباره روش‌های مختلف آرایش و پیرایش صحبت می‌کنند. محصولاتی را معرفی کرده و در واقع پیراون زیادی دارند.

روابط عاطفی و اجتماعی

انسان همیشه نیازمند بهبود روابط خود است. فرقی ندارد در چه کشوری زندگی می‌کند و چند سال دارد. به هر حال برای رفع نیازهایش باید روابط خود را  بهتر کند تا در جامعه امکان زندگی داشته باشد.

دکوراسیون منزل و خلاقیت های مربوط به آن

بانوان و آقایان هنرمندی هستند که در دکوراسیون منزل بسیار عالی عمل کرده و خلاقیت‌های خوبی را به خرج می‌دهند. این خود سبکی از زندگی است که بسیاری به آن علاقه‌مند هستند.

راههای سبک زندگی بهتر و مناسب
راههای سبک زندگی بهتر و مناسب

تمامی مواردی که در بالا گفتیم عواملی موثر بر سبک زندگی انسان است که معمولا این روزها زیاد درباره آن‌ها می‌شنویم و می‌بینیم. در گفتن از سبک زندگی لازم نیست خیلی خودتان را اذیت کنید، خیلی ساده و راحت حرف بزنید و جوری بگویید که افراد با شما احساس نزدیکی کنند. این صمیمت بیش از هر چیزی در lifestyle اهمیت دارد.

در نوشتن مطلب بالا از این منبع استفاده کردیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.