محصولات چرمی از جمله محصولات گرانقیمت و پر طرفداری است. اما نگهداری از این محصولات شامل شرایط و نکات خاصی است. چرم طبیعی محصولی گرانقیمت و پر استفاده به دلیل استحکام بالا و زیبایی بیشتر برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال امروزه برای دوخت کیف، انواع پوشاک، کفش و کمربند و… از چرم طبیعی استفاده می شود. اما برای ماندگاری و زیباتر ماندن وسایل چرمی باید به نکاتی برای روش نگهداری از چرم توجه کنید که در این مطلب به آن شاره می کنیم.

روش نگهداری از چرم

در روش نگهداری از چرم، باید به نکاتی توجه داشته باشید و همچنین شرایط خاصی را فراهم کنید:

اگر لکه هایی بر روی چرم بود، که به راحتی پاک قابل پاک شدن نیست، تلاش زیاد برای پاک کردن آن نکنید. زیرا با این کار فقط به چرم آسیب می زنید.
از واکس چرم مخصوص برای محصولات چرمی جهت چرب کردن آنها استفاده کنید. استفاده زیاد از واکس های معمولی باعث خورده شدن چرم می شود.

روش نگهداری از چرم

همچنین وسایل چرمی خود را گردگیری کنید. گل و خاک بر روی چرم به مرور زمان باعث خرابی آن می شود.

اگر لکه ای بر روی چرم است که با دستمال خشک، از بین نمی رود، از یک اسفنج و کف صابون استفاده کنید. اسفنج را به آرامی روی لکه بکشید و سپس با یک دستمال خشک کنید.

چرم را از رطوبت دور کنید. رطوبت زیاد باعث کپک زدن چرم می شود. در ضمن از نگهداری وسایل چرمی در پوشش پلاستیکی خودداری کنید. این کار از خروج رطوبت موجود در چرم جلوگیری می کند.

اگر به چرم واکس زدید بهتر است در محلی نگه دارید که دور از گرد و خاک باشد. چون چرم واکس خورده به راحتی گرد و خاک را جذب می کند. گرد و خاک باعث تیره و مات شدن چرم می شود.

در روش نگهداری از چرم از اسپری کردن ادکلن و عطر بر روی لباس چرمی خودداری کنید. مواد موجود در ادکلن باعث خرابی سطح چرم می شود.

چرم را از تابش زیاد نور خورشید دور نگه دارید. بهتر است آن را داخل کمد و دور از آفتاب و گرد و خاک بگذارید.

اگر برای مدت طولانی از کفش های چرمی تان استفاده نمی کنید، داخل آن روزنامه بگذارید. لباس های چرمی را تا نکنید و به صورت خوابیده داخل کمد بگذارید.

leather bags- روش نگهداری از چرم

اگر خراشی بر روی چرم بیفتد، برای از بین بردن آن نمی توانید کاری انجام دهید. بنابراین مراقب برخورد وسایل نوک تیز با وسایل چرمی باشید. در ضمن خطوط ناشی از خودکار یا روان نویس بر روی لباس های چرمی قابل پاک شدن نیست.

در روش نگهداری از چرم برای شستشوی چرم، جیر و نبوک از ماشین لباسشویی استفاده نکنید. چون پودر ماشین لباسشویی باعث خراب شدن چرم می شود. همچنین برای پاک کردن لکه از روی چرم از هیچ نوع حلالی استفاده نکنید.

چرم ها کاملا ضد آب نیستند. چرم برای اینکه صد در صد ضد آب باشد، خواص طبیعی خود را از دست می دهد. بنابراین در زیر باران و برف به صورت طولانی مدت ممکن است تغییر رنگ بدهند و خراب شوند.

نحوه شستشوی وسایل چرمی

برای روش نگهداری از چرم به روش استاندارد، لباس های چرمی را بهتر است به خشکشویی بدهید. البته به یک خشکشویی مورد اطمینان! از رسیدن آب به پشت چرم جلوگیری کنید، زیرا باعث از بین رفتن لطافت و نرمی چرم می شود. اگر آستر لباس های چرمی پاره یا کثیف شود، بهتر است آن را عوض کنید. زیرا چرم فقط روشویی می شود. تاجایی که ممکن است چرم را از گرد و خاک دور نگه دارید.

برای تمیز کردن چرم یک قاشق مربا خوری شامپوی بچه را با آب نیمه گرم (ولرم) و ۳ الی ۴ قطره سرکه مخلوط کنید. این ترکیب را به آرامی روی چرم بکشید و سپس با آب این محلول را پاک کنید. در نهایت با خشک کردن چرم، آن را واکس بزنید تا کاملا چرب شود.
اگر در باران و گل و لای بودید و کفش چرمی شما کثیف شد، برای تمیز کردن آن از اسفنج و شامپوی بچه استفاده کنید.

راه های نگهداری از مبل چرمی

قبلا در مورد روش نگهداری از چرم برای مبلمان نیز صحبت کردیم. مبل چرمی هم از جمله وسایل چرم است که باید به خوبی از آن مراقبت شود تا برای مدت طولانی زیبا و سالم بماند. برای همین منظور به نکات زیر توجه کنید:

از قرار دادن مبل چرمی در فاصله ۲۰ الی ۳۰ سانتی متری گرما (بخاری، رادیاتور و …) جلوگیری کنید. همچنین مبل چرمی را در تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید.

برای گردگیری مبل چرمی از یک پارچه و برس نرم استفاده کنید. برای جاهایی مثل نشیمنگاه، دسته های مبل که گرد و خاک لابلای آن می رود، از پارچه نمدار استفاده کنید. حداقل هر ماه مبل ها چرمی را جاروبرقی کنید.

از حلال های شیمیایی برای پاک کردن مبل استفاده نکنید، زیرا باعث خراب شدن سطح چرم مبل می شود. همچنین پیش از اینکه از هر پاک کننده ای استفاده کنید، آن را بر روی قسمت هایی از مبل که در معرض دید نیست امتحان کنید. تا در صورت سازگاری با چرم از آن پاک کننده استفاده کنید.

امیدواریم با رعایت این نکات در روش نگهداری برای طولانی مدت وسایل چرمی خود را به خوبی نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.