هر چقدر روی یک موضوعی تمرکز مطلوب داشته باشیم یادگیری و حافظه ما با راندمان بیشتری عمل می کند و در نتیجه، بهتر درک
می کنیم، بیشتر یاد می گیریم و به نحو مناسب تری به حل مسائل می پردازیم. می‌گویند “فلانی آدم با هوشی است ولی بازیگوش است” واقعاً همینطور است این شخص تمرکز ذهنی خوبی روی مسائل ندارد و بخشی از آن به هدر می رود. البته امروزه با بروز مشکلات عدیده در زندگی مردم، ناهنجاری‌های اجتماعی و نا آرامی های حاکم بر جوامع انتظار می رود که ذهن افراد هر لحظه به سمت و سویی هدایت شود و تمرکز ذهنی روی موضوع اصلی کم شود.

تمرکز مطلوب

تمرکز مطلوب
تمرکز مطلوب

توانایی خود شخص هم برای تمرکز و حافظه خوب خیلی مهم است و این کار راحت نیست و به عوامل بیرونی و شیوه فکر فرد هم بستگی دارد. چون شخص تمایل دارد تمرکزش را بهبود دهد اما ذهن وی در برابر تلاش او مقاومت می کند. با این شرایط باید به دنبال روش هایی باشیم تا بتوانیم با تمرین و ممارست کافی به تمرکز ذهنی بیشتری در مطالعات، فعالیت های کاری و بررسی های موضوعی برسیم.

اگر به مطالب سبک زندگی علاقه مند هستید  مطلب سبک زندگی سالم و خوب را اینجا مطالعه بفرمایید

انواع تمرینات برای تقویت حافظه و تمرکز مطلوب

تمرکز مطلوب
تمرکز مطلوب

۱.افزایش تمرکز ذهنی با شمارش معکوس اعداد

می توانیم شمارش اعداد ۱۰۰ تا ۱ را با حذف ۳ تا ۴ عدد در این محدوده را انجام دهیم. تکرار این فعالیت در هرروز و برای چند بار باعث تقویت حافظه و تمرکز مطلوب می شود.

۲٫نگاه کردن یا به نوعی زول زدن به یک شیء

مثلاً به یک ساعت یا یک میوه ای مانند موز خیره شوید و سعی کنید بدون اینکه به جای خرید آنها فکر کنید، برای ساعت از نظر مکانیسم حرکت و حرکت عقربه ها یا موز را از نظر رنگ و خواص غذایی آن و ویژگی های اختصاصی آنها بررسی داشته باشید.
این تمرین هم خیلی به تمرکز ذهنی و حافظه خوب کمک می کند.

۳٫نگاه کردن به یک لیوان آب برای تمرکز مطلوب

دست های خودتان را جلوی خود قرار دهید سپس با انگشتان یک دست لیوان آب را بگیرید و به مدت ۱ دقیقه به آن نگاه کنید و بعد این مدت را به ۵ دقیقه افزایش دهید. این کار را با دست دیگر تکرار کنید و سعی نمایید در مدت انجام فعالیت دست های خود را محکم و بدون حرکت نگه دارید که در مجموع یک روش خوبی برای تقویت تمرکز ذهنی است.

۴٫ تمرین نشستن روی یک صندلی

روی یک صندلی بنشینید و ببینید چقدر می توانید صبر کنید بدون اینکه در جای خود تکان بخورید و فقط به نشستن خود توجه و تمرکز کنید. تلاش کنید که هیچ حرکت غیر ارادی از شما سرنزند و این کار را ابتدا برای چند دقیقه بعد برای زمان های بیشتری تا ۱۰ دقیقه و حتی بالاتر تمرین کنید که نتایج خوبی را در تقویت حافظه و تمرکز مطلوب به همراه خواهد داشت.

۵٫ تمرکز مطلوب درونی روی فعالیت بدنی

شما می توانید دراز بکشید، ماهیچه های خود را هم شل کنید و برای نمونه به ضربان قلب خود متمرکز شوید بدون اینکه به چیز دیگری
توجه ای داشته باشید. به مکانیسم فعالیت های قلب و هدایت خون از این اندام حیاتی به رگ های مختلف بدن و بعد برگشت آن از پا ها و دیگر قسمت ها به قلب فکر و تمرکز کنید و به عبارتی تصویری از این عملیات در ذهن خود تجسم نمایید.

۶٫تمرکز مطلوب با دقت بر صداها

شما می توانید از بین صداهایی که در پیرامون خود می شنوید سعی کنید به یکی از این صدا ها مثلاً صدای پرنده تمرکز کنید و به خودتان در این کار ۱ دقیقه زمان بدهید بعد از این زمان به صدای دیگری چون صدای ترافیک خودرو ها به مدت ۱ دقیقه تمرکز کنید. همینطور هم
می توانید به اشخاصی که صدا ایجاد می کنند  به صورت بصری متمرکز شوید.این روش هم تمرین خوبی برای تقویت تمرکز ذهنی است.

۷٫نقاشی و رنگ کردن

این عمل بخصوص رنگ کردن خیلی به انسان آرامش، خلاقیت و تمرکز می دهد. چون یک کار خوب نقاشی را انجام دادن نیاز به تمرکز ذهنی خوب دارد و ادامه این فعالیت باعث تقویت حافظه می شود. بخصوص برای کودکان کارهای خلاقانه مانند طراحی ، نقاشی و رنگ آمیزی باعث می شود که افکار آنها در انجام هر کاری متمرکز تر عمل کند.

۸٫تمرین موسیقی

یک موزیک مورد علاقه خود را به دقت گوش کنید، این موسیقی یک احساسی به شما می دهد و خاطراتی را در ذهن شما پدیدار می کند و ادامه دهید تا به هرجایی که می رسید. این تمرین هم تمرکز مطلوب به شما می‌دهد و هم خاطرات شیرین و دلنشین تان را برای شما زنده می کند در واقع این تمرین شما را به اعماق درون می برد.

۹٫تمرین بو کشیدن

شما می توانید بعضی از بو های تند مانند بوی فلفل، قهوه، عطر و… را استشمام کنید.این بو ها به بینی و مغز شما می رسد، خیلی توجه کنید ببینید چه احساسی در شما پدیدار می شود.

۱۰٫تماشای فیلم

وقتی یک فیلم را تماشا می کنید و به آن جذب می شوید به نحوه جذب شدن شما به این فیلم و احساسی که پیدا می کنید توجه و تمرکز کنید.

۱۱٫ ایستادن جلوی آینه

جلوی آینه بایستید و روی دو تصویر چشمتان در آینه تمرکز کنید، نفس عمیق بکشید بدون اینکه پلک بزنید و تکان بخورید و آن را دو چشم یک انسان تصور کنید که به شما نگاه می کند. تمام ذهن خود را بر نگه داشتن سرتان و خودداری از فکر کردن به چیزی دیگری متمرکز نمایید و حالا فکر کنید دارید به شخص دیگری نگاه و اعتماد می کنید. در ادامه ،احساس می کنید که احساس شما از سلولی به سلول دیگر هدایت و از یک آرامش خوبی برخوردار می شوید و تمرکز ذهنی شما تقویت می گردد.این تمرین را برای ۳ دقیقه انجام دهید.

۱۲٫سنجش نتایج فعالیت

وقتی کاری را انجام میدهید ولی به عملکرد و نتایج کارتان توجه نمی کنید بنو عی به پیشرفت کارتان توجهی ندارید ولی وقتی روی کاری که انجام دادید سنجش و بررسی داشته باشید در واقع میزان موفقیت و رسیدن به هدف تان را اندازه گیری می کنید و این کار تمرکز مطلوب روی کارتان را تقویت می کند. به عبارتی با سنجش و بررسی عملکردتان، پراکندگی و تشتت کاری از ذهن شما خارج می شود و تکرار این عمل یک تجسم ، نظم و تمرکز خوبی به افکارتان می دهد.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

روش های افزایش تمرکز در محیط کار

تمرین ذهن آسان که به تمرکز شما کمک می کند.

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
راههای افزایش تمرکز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.