کشور ترکیه با تاریخی قدیمی از دوران حکومت عثمانی دارای مناظر زیبا، آثار متعدد باستانی و دیدنی است و سنت تهیه قهوه ترک این کشور هم در تمام دنیا معروف است. قهوه یکی از هدایای خوب ترکیه بوده و در هیج جای دنیا نمی توانید به اندازه قهوه خود ترکیه از مزه دلچسب و لذت بخش آن بهره مند شوید چون روش درست کردن و سرو آن خیلی مهم و اثر بخش است. قهوه ترک در خیلی از کشورها درست می شود ولی بعید است که به خوشمزگی قهوه ای باشد که در کشور ترکیه آماده می گردد. کشور ترکیه مهد حضور گردشگران مختلف جهان از جمله ایرانی ها است و دیدنی های آن خیلی از مردم کشورها را مجذوب خود کرده است.

اگر به مطالب آشپزی علاقه مند هستید و دنبال آشپزی راحت هستید، مطلب آشپزی آسان و لذت بخش رو اینجا مطالعه بفرمایید.

تهیه قهوه ترک

تهیه قهوه ترک
تهیه قهوه ترک

طبق اخبار گردشگری در ممالک دنیا، در سال حدود پنجاه میلیون نفر از این کشور بازدید می کنند که بالطبع از مزه خوب قهوه ترک این کشور هم بهره می برند اما تهیه قهوه ترک را بلد نیستند. قهوه های با کیفیت ترکیه را می توانید از خود فروشگاه‌های این کشور تهیه کنید که اصیل و بدون هیچگونه نقصی است و حتماً در سفری که به ترکیه دارید برای بازگشت به وطن، بهترین سوغات را قهوه تازه ترکیه انتخاب کنید.

معمولاً نقل و قول می شود که اگر مهمان منزلی در ترکیه شوید اولین چیزی که به شما تعارف می کنند یک فنجان قهوه است که تهیه قهوه ترک در خانه انجام می‌شود. حتماً این درخواست را قبول کنید تا شانس نوشیدن یک قهوه ترک واقعی را از دست ندهید. سعی کنید از کلمات کاربردی زبان ترکی استانبولی در فرهنگ لغت فرا بگیرید تا بتوانید چند کلمه ای را بگویید. به ترکی میزان شیرینی قهوه خود را ؛ کم شکر با ۱ تا ۲ قاشق و شکر زیاد ، ۳ تا ۴ قاشق چای خوری مشخص کنید.

در ضمن قهوه در اماکن ترکیه، کافه های مشهور استانبول و حتی در منازل اهالی ترکیه همراه با آب سرو می شود. یعنی قبل از خوردن قهوه، کمی آب سرد می نوشند تا بعد از آن با خوردن قهوه، مزه خالص و اصلی قهوه ترک کاملاً حس شود. مردم کشور ترکیه به همراه قهوه، شکلات، شیرینی و باقلوای لذیذ ترکیه میل می نمایند و در ترکیه هم مانند ایرانی ها، قهوه را اول به مسن ترهای یک مهمانی تعارف می کنند تا رسم ادب و احترام به بزرگتر ها رعایت شود.

طعم و مزه قهوه های ترک خیلی گیرا و جذاب است و صرف بیشتر از یک فنجان را در یک نوبت توصیه نمی کنند. قهوه در دنیا متنوع است که از نظر دم کردن، نوع دانه و فرآوری با هم فرق دارند که می توانیم در بین آنها از قهوه فرانسه، قهوه اسپرسو، قهوه مکزیکی، قهوه های فوری، قهوه تایلندی و قهوه ترک نام ببریم. قهوه ترک از قهوه های معمولی دیگر خیلی ریزتر است و اگر قصد تهیه قهوه ترک را دارید باید بدانید که در سوپر مارکت های ایران هم به وفور پیدا می شود.

تهیه وسایل و روش درست کردن قهوه ترک

وسایل و روش درست کردن قهوه ترک
وسایل و روش درست کردن قهوه ترک

برای تهیه قهوه ترک، یک قوری قهوه جوش ترک، شکر، قهوه ترک یا پودر آن را تهیه کنید. به قوری قهوه جوش در ترکیه جذوه می گویند.

اگر قهوه خریداری شده به صورت پودر نیست، دانه های قهوه را در تابه ای روی حرارت برشته و سپس به صورت یکنواخت پودر نمایید.

برای تهیه قهوه ترک به اندازه ای که برای تعدادی از افراد که در جمع حضور دارند آب سرد در قوری بریزید مثلاً برای ۳نفر ۳ فنجان آب بریزید.

قهوه جوش آب سرد را روی اجاق بگذارید تا با حرارت ملایم به جوش آید.

با تنظیم شعله گاز در حد ملایم بعد از به جوش آمدن آب، به ازای هر فنجان، ۱ تا ۲ قاشق چایخوری یا ۱ قاشق غذا خوری، قهوه در قوری بریزید.

به هیچ وجه در این حالت قهوه را در آب هم نزنید و اجازه بدهید تا قهوه در آب پخش و در سطح آن شناور شود چون هم زدن قهوه در این موقعیت باعث گلوله شدن آن می گردد.

با گذشت ۲ تا ۳ دقیقه اگر می خواهید به در تهیه قهوه ترک قهوه مطابق با سلایق افراد شکر اضافه کنید و کمی حرارت شعله را هم زیاد کنید تا شکر به خوبی در قهوه و آب حل شود.این کار را ۳ تا ۴ دقیقه ادامه بدهید.

بعد از اینگه قهوه و آب به اندازه کافی گرم شد، چند بار قهوه را هم بزنید و سپس شعله گاز را کم کنید. هم زدن را متوقف و قاشق را هم از قوری خارج نمایید. قهوه شروع به کف شدن می کند و بعد از مدت کوتاهی کف روی سطح قهوه را پوشش می دهد.

بعد از ایجاد کف روی قهوه و ظاهر شدن اولین حباب در تهیه قهوه ترک، حرارت شعله را باز هم کمتر کنید. به تدریج حباب های ریزی روی سطح قهوه نمایان می شوند.به یک نکته مهم در این مرحله توجه کنید که، خیلی باید مراقب باشید که قهوه نجوشد در غیر این صورت کف و طعم ناب قهوه را از دست می دهید.

جوشیدن قهوه با سرعت خیلی ملایم باعث می شود که غلظت کف قهوه شما بیشتر و طعم بهتری داشته باشد.

اجازه بدهید کف قهوه کمی بالا بیاید در این حالت به آرامی کف قهوه را با قاشق در داخل فنجان ها بریزید البته همه فنجان های قهوه باید به یک اندازه از کف قهوه بهره مند شوند و تبعیضی صورت نگیرد!! چون مزه اصلی در کف قهوه است!!

بعد از اتمام ریختن کف در فنجان ها، مجدداً قهوه جوش را روی حرارت قرار می دهند تا حدود ۱۰ تا ۱۵ ثانیه بجوشد. سرانجام، فنجان ها را با قهوه جوش پر می کنند و میل می فرمایند.

جمع بندی نهایی

قهوه ترک
قهوه ترک

تنها آموزش دیدن نظری خیلی از روش ها، چاره انجام کامل کار نیست بلکه باید تجربه اندوخت و فوت و فن کار را پیدا کرد، روش تهیه قهوه ترک در بالا بیان شد ولی کفایت نمی کند و مطمئن باشید آن چیزی نیست که در کافه ها و رستوران های ترکیه، نوش جان می کنید که خیلی فرح‌بخش است. معمولاً بعضی از افراد عادت دارند که به قهوه آماده شده، شیر یا خامه اضافه کنند ولی مردم کشور ترکیه به قهوه خود چیزی اضافه نمی کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چند نوع دمنشوی آرامبخش و روش درست کردن آن

نوشیدنی گرم زمستانی برای شب های بلند و طولانی

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

دستور تهیه قهوه ترک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.