اگر برای بیرون و مهمونی رفتن دغدغه دارید که چه لباسی بپوشید و چند دست لباس را امتحان می کنید تا به نتیجه برسید. شما با اصول ست کردن لباس آشنا نیستید. اگر با اصول ست کردن آشنا باشید، می توانید در مدت کوتاهی به انتخاب و نتیجه خوبی برسید. حال بیایید باهم با این اصول آشنا شویم.

اصول ست کردن لباس

ابتدا باید با چرخه رنگ آشنا شویم. رنگ هایی که در کنار هم هستند، همخوانی بیشتری باهم دارند. این چرخه به شما نشان می دهد که قرارگیری کدام رنگ ها در کنارهم باعث افزایش و کاهش قدرت انعکاس می شود. برای مثال رنگ آبی با بنفش و سبز هماهنگی دارد، این رنگ ها قابل ترکیب شدن باهم هستند. اما اگر ترکیب شوند، از میزان نورشان کاسته می شود و در ست کردن شان باهم باید دقت کرد.

اصول ست کردن لباس

چرخه رنگ از رنگ های اولیه و ثانویه تشکیل شده است. در این چرخه برخی از رنگ های اولیه در مقابل رنگ های ثانویه هستند، که به آنها رنگ های مکمل گفته می شود. برای مثال رنگ مقابل بنفش، زرد است، که در تضاد باهم می باشند. اما این رنگ ها اگر در کنارهم باشند، جلوه یکدیگر را قوت می بخشند و تاثیرگذاری شان بیشتر می شود. به این رنگ ها، کنتراست مکمل هم می گویند، به دلیل اینکه همدیگر را کامل می کنند.

اگر لباسی دارید که ترکیبی از چند رنگ است، باید با رنگی که بیشتر در لباس به کار رفته است، هماهنگ سازی رنگی را انجام دهید. همچنین از ست کردن لباس هایی با طرح های مختلف در کنارهم خودداری کنید، زیرا جلوه زیبایی ندارد. اما اگر علاقه مند به پوشیدن لباس با طرح های مختلف در کنارهم هستید، به شما پیشنهاد می شود از ست های موجود در بازار استفاده کنید.

منظور از رنگ های اولیه، سه رنگ آبی، زرد، قرمز است و رنگ های ثانویه، ترکیبی از این رنگ ها می باشد. برای ایجاد رنگ های جدید باید رنگ های اولیه و ثانویه را به مقدارهای مختلف باهم ترکیب کرد.

ترکیب رنگی سفید و سیاه

black and white- ترکیب سفید و سیاه

در اصول ست کردن لباس، سفید و سیاه با هر رنگی همخوانی دارند. استفاده از رنگ سفید در کنار هر رنگ باعث افزایش جلوه و بارزتر شدن رنگ می شود. اما مشکی از تیزی و تندی رنگ ها می کاهد. شما به راحتی می توانید این دو رنگ را با سایر رنگ ها ترکیب کنید.

رنگ قرمز

ghermez-اصول ست کردن لباس

رنگ قرمز قابلیت ست شدن با برخی رنگ ها همانند سفید، مشكی، قرمز، بنفش، نارنجی و سبز را دارد. برای ست کردن با رنگ قرمز بهتر است به دنبال لباس هایی که تناژ قرمز دارند ، باشید. از رنگ های تیره و روشن قرمز برای ست کردن استفاده نکنید، به دنبال رنگ هایی مانند بنفش که از قرمز درست شده است، باشید. از ترکیب رنگی قرمز با زرد و آبی خودداری کنید که اصلاجالب به نظر نمی رسد.

رنگ آبی

abii- اصول ست کردن لباس

آبی با سفید، مشکی، آبی، سبز، بنفش و نارنجی هماهنگی دارد. رنگ مکمل آبی در چرخه رنگ، نارنجی است که ترکیب این دو رنگ در اصول ست کردن لباس، سبب تشدید نارنجی می شود. ترکیب رنگی آبی با قرمز و زرد اصلا جالب نیست، مگر اینکه زرد به سمت رنگ سبز و قرمز به سمت رنگ بنفش مایل باشد.

رنگ زرد

zard- اصول ست کردن لباس

رنگ‌های سفید، مشکی، زرد، سبز، نارنجی و بنفش با رنگ زرد هماهنگی دارند. ست کردن با این رنگ کار سختی است. توصیه می شود از زرد نئون و یا شبرنگی استفاده نکنید. به سراغ رنگ زرد ملایم تر بروید. رنگ های مشابه آن، نارنجی و سبز هستند. در چرخه رنگ، مکمل زرد، رنگ بنفش است. برای استفاده این دو رنگ در کنار هم باید محتاطانه عمل کنید. به طوریکه هیچ کدام یک از این دو رنگ نباید نسبت به دیگری تند و درخشان تر باشد.

رنگ سبز

سبز با رنگ‌های سفید، مشکی، سبز ، آبی، زرد و قرمز همخوانی دارد. سبز از رنگ هایی است که مورد علاقه خیلی از افراد می باشد. استفاده از رنگ سبز زیتونی، زمردی و… که در طبیعت یافت می شود، در اصول ست کردن لباس با هر رنگی بسیار راحت است. قرمز رنگ مکمل سبز در چرخه است. ترکیب این دو رنگ بسیار فوق العاده است. از ترکیب رنگ بنفش و نارنجی با سبز پرهیز کنید!

رنگ بنفش

بنفش با رنگ های مشکی، سفید، بنفش، قرمز، آبی و زرد هماهنگی دارد. هر چه از سایه تیره تر بنفش برای ست کردن استفاده کنید، کار شما راحت تر است. از سایه های تیره و روشن قرمز و آبی برای ست کردن با رنگ بنفش استفاده کنید، تا یک ست بی نظیر خلق کنید.
در چرخه رنگ، زرد رنگ مکمل بنفش است. در ست کردن این دو رنگ باید درجه رنگ ها یکسان باشد. برای مثال رنگ زرد ملایم را بنفش ملایم ست کنید تا جلوه هر دو رنگ افزایش پیدا کند.

رنگ نارنجی

اگر به دنبال ست با رنگ نارنجی هستید باید با احتیاط بیشتری عمل کنید، تا ست نامتوازنی ایجاد نشود. نارنجی با رنگ های سفید، مشکی، نارنجی، قرمز، آبی و زرد هماهنگی دارد. برای داشتن یک ست حرفه ای بهتر است از سایه‌های روشن‌تر و تیره‌تر این رنگ در کنار قرمز، نارنجی استفاده کنید.

آبی رنگ مکمل نارنجی است و با استفاده از ترکیبات آبی، یک ست زیبا خلق کنید. قهوه ای هم یک رنگ مناسب برای ست با نارنجی است، زیرا قهوه ای از رنگ نارنجی به وجود آمده است.

در آخر هم شما تصمیم می گیرید که چه رنگ لباس هایی را باهم بپوشید که از اصول ست کردن لباس تبعیت کند یا خیر! از پوشیدن دو رنگی که خیلی به هم نزدیک‌اند، خودداری کنید. اگر  تصمیم دارید این کار را انجام دهید از یک رنگ کاملا یکسان یا یک تن خنثی استفاده کنید، تا جذابیت خود را حفظ کنید. از ترکیب رنگ مشکی با قهوه ای خودداری کنید، که جلوه زیبایی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.