برای زینت دادن به دکوراسیون محل زندگی، راه‌های زیادی وجود دارد تا یک فضای دلپذیر و هماهنگ ایجاد شود. بلکه همه ما در موقع خرید مبل فکر می کنیم که مبل استیل بگیریم یا از کاناپه راحتی بهره ببریم، می رسیم به میزهای عسلی که از چه طرحی استفاده کنیم و در انتها هم به نظرمان کار تمام شده است. حال اگر از طراحی دکوراسیون منزل آگاه باشیم و یا از مشاوره افراد آگاه بهره مند شویم به این موضوع پی می بریم که کارهای دیگری چون گذاشتن کوسن و یا شال مبل، باعث می شود فضای منزل چهره زیباتری به خود می گیرد.

می توانید یک مطلب کامل و جامع درباره داشتن یک خانه رنگی و شاد پر انرژی را اینجا بخوانید

شال مبل

شال مبل
شال مبل

با استفاده از کاناپه های رنگی به همراه کوسن های زیبا، طراحی دکوراسیون خانه به پایان نمی رسد بلکه می توانید با قرار دادن پتو های رنگی و چشم نوازی روی دسته مبل راحتی برحسب سلیقه و علاقه یک نمای خوبی به دکور محیط بدهید. رنگ و بافت مبل در منزل تأثیر زیادی در بهتر کردن دکور خانه دارد ولی با گذاشتن یک وسایل اضافی چون کوسن و پتو روی آنها می توانید هم یک نمای قشنگ و زیبا تری به محیط خانه ببخشید.
ضرورتی ندارد برای تهیه شال مبل از پارچه گران قیمتی استفاده کنید بلکه خودتان هم می توانید از بافتنی یا یک پارچه به عنوان یک پتو با ابعاد مناسبی برای دسته، پشتی، کناره های مبل و روی میز جلوی کاناپه به کار ببرید. برای نمونه، می توانید از پتو با عرض زیاد و با طرح سنتی برای طراحی دکور منزل به کار ببرید که می تواند به صورت بافتنی و یا پارچه ای باشد.

تنوع استفاده از شال در روی مبل و میز جلوی آن

تنوع استفاده از پتو در روی کاناپه و میز جلوی آن
تنوع استفاده از پتو در روی کاناپه و میز جلوی آن

با توجه به تجربیات و طراحی دکوراسیون در زیبا سازی نمای فضای منزل مشخص شده که برای مبل های به رنگ طوسی، مانند کوسن ها می توان از شال مبل با رنگ های متفاوت هم استفاده کرد. برای کاناپه هایی که به رنگ روشن از نوع L هستند، می توانیم از کوسن های رنگی ساده و طرح دار و برای کاربرد شال مبل هم در انتهای مبل به صورت دنباله دار و مثلثی با رنگ خنثی قرار گیرد و تا سطح زمین رها شود که بیشتر به چشم می آید.

اگر هم در حالت فوق از یک فرش رنگی که از نظر رنگ با مبل هماهنگ باشد استفاده شود بطور یقین پتو مربوطه خیلی زیباتر خود را نشان می دهد. لازم نیست، شال فقط برای دکورهای رنگی به کار رود بلکه با هر نوع رنگی سازگاری دارد و می توانیم از این وسیله زیبا و چشم نواز استفاده کنیم. مثلاً اگر مبل شما رنگ طوسی سیر داشته باشد، شال مبل طوسی رنگ روشن هم با آن هماهنگی دارد.

در واقع شال با رنگ طوسی روشن روی مبل با رنگ طوسی سیر یک سایه روشن قشنگی را در فضای منزل ایجاد می کند و قرار دادن کوسن های رنگی با پارچه های مخملی هم زیبایی این فضا را به حد زیادی ارتقاء می دهد. اگر دوست دارید یک مبلی داشته باشید که با رنگ تیره اتاق شما هارمون باشد و از رنگ های روشن کمتر در این فضا استفاده شود بهتر است، شال های پشمی تیره را روی دسته مبل‌ها و جاهای دیگر آنها قرار بدهید.

شرایط تهیه شال مبل

شرایط تهیه پتو یرای کاناپه
شرایط تهیه پتو یرای کاناپه

باز هم تأکید می شود که نیازی نیست برای پارچه های شال مبل هزینه زیادی بپردازید  و شال های رنگی متنوع در بازار با هر قیمتی موجود هستند که با فضای داخلی منزل شما می توانند سازگار باشند. در شرایطی مبل ها به رنگ طوسی و به رنگ فرش خانه هستند می توانید از شال زرد رنگ برای زیر میز جلوی مبل انتخاب کنید که باعث می شود چشم شما از ترکیب رنگ های سیر و روشن خسته نشود. برای کوسن و شال روی مبل طوسی رنگ هم بهتر است ، هردو از نظر رنگی با هم ست باشند که در مجموع یک دکور خوبی به فضا می دهند.

از شال مبل با طرح گلدار و روشن هم می توانید برای مبل ها استفاده کنید و همیشه نیاز نیست هارمونیگ بودن رنگ های مبل با شال، کوسن و دیوار را مدنظر قرار دهید و چه بسا یک نقش و نگار سنتی در کنار شال های گلدار رنگی و روشن که خیلی با هم سازگار نیستند یک قشنگی ویژه ای را در فضای خانه حاکم می کنند.

یا در محیط خلوت و لوکس می توانید از یک پتو پشمی برای مبل های خود استفاده کنید که یک زیبایی خوبی به فضا می دهد. اگر کاناپه شما به رنگ بنفش باشد استفاده از یک شال سفید با وجود اینکه از نظر رنگی خیلی با آن سازگار نیست، به محیط یک روح خاصی
می بخشد.

با وجود اینکه قادر هستیم برای ایجاد یک دکوراسیون شیک و مطلوب دست به نقاشی دیوارها بزنیم و یک فضای لوکس بسازیم می توانیم به جای این کار پر زحمت، با استفاده از گل و گیاه، شال و کوسن های زیبا و متنوع هم این قابلیت و زیبایی را به راحتی به فضای اتاق  منتقل کنیم. پتوی و کوسن به قدری در دکوراسیون اتاق تأثیر گذارند که حتی نقص های فضای دکور را هم پوشش می دهند مثلاً حتی اگر نورپردازی ضعیف باشد باز هم باعث نمی شود که شال مبل دیده نشود.

شما برای شال مبل می توانید از چند شال رنگی با جنس های متفاوت  استفاده کنید مثلاً برای مبل ساده طوسی رنگ بهتر است ، دو پتوی پشمی در کنار یک شال مخملی را به کار ببرید که این اختلاف رنگ و جنس باعث می شود که مبل ساده طوسی ، بسیار زیبا به چشم آید و این کار در واقع یک ایده پردازی ناب است. برای کوسن ها هم می توانیم ترکیبی از مخمل و پشم خز استفاده کنیم که یک دکور شیک و زیبا را به مبل و فضا می دهد.

نوعی از شال های مبل، بافتنی توپی است که با استفاده از توپ های بافتنی رنگی می توانید این کار را انجام دهید به این ترتیب که ، پارچه های بافتنی با رنگ های مختلف را در کنار هم می دوزید و با ریشه های نخ بافتنی به آن طرح و نما می دهید بعد ،این شال ترکیبی با رنگ های متنوع را می توانید برای مبل ها استفاده کنید.

جمع بندی نهایی

شال هم همانند کوسن، اثر بخشی زیادی در تغییر دکوراسیون منزل دارد و یک زیبایی ویژه ای به کاناپه ها و فضای خانه می دهد. استفاده از شال مبل هم یک ایده جذابی است که می تواند به جای نقاشی با یک هزینه سنگین برای ساختن یک دکوراسیون لوکس و شیک در فضای منزل عمل کند. شما با پتو های مخملی، پشمی و بافتنی می توانید به راحتی و با کمی ایده پردازی، زیبایی یک فضا را چند برابر نمایید.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

تاثیر کوسن در دکوراسیون

دیزاین خانه با مبل رنگی

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

دیزاین خانه با شال مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.