اصلی ترین راه حل رهایی از غصه تصمیم محکم برای شاد زیستن است.

کمتر کسی را پیدا می‌کنید که در زندگی خود دنبال شادی نباشد، انسان شاد در مقابل انسان بی حوصله قرار میگیرد چون با شادی شما بر غم ها غلبه خواهید کرد. شاد بودن یکی از مهم‌ترین انگیزه‌ها برای ادامهٔ حیات انسان‌ها است. متأسفانه امروزه به دلیل مشکلات گوناگون و فشارهای اجتماعی و اقتصادی شاد زیستن به یکی از دشوارترین فعالیت‌های شهروندان یک جامعه تبدیل‌شده است. اما باید بدانید که نباید منتظر باشید تا همای خوشبختی و شادی بر روی بام زندگی شما بنشیند بلکه این شما هستید که باید شادی را در تک‌تک لحظات زندگی خود تزریق کنید. برای همین هم در ادامه چندین راه حل رهایی از غصه را برایتان آورده ایم

اولین راه حل رهایی از غصه توجه به شادی های کوچک است

رهایی از غصه
رهایی از غصه

 

راه حل رهایی از غصه شروع برای ساختن شادمانی هاست. شما هم حتماً در اطراف خود کسانی را دیده‌اید که همیشه لبخند بر لب دارند و سرزنده و شاد هستند. همهٔ ما در مواجه با این دسته افراد به آن‌ها غبطه می‌خوریم و تصور می‌کنیم شادی در رگ و خون آن‌ها است و اصلا آیا آنها هم غمگین می شوند؟! درحالی‌که همهٔ ما یکسان خلق شدیم و همه از شادی و غم به یک میزان سهم می‌بریم. این خود ما هستیم که اجازه می‌دهیم شادی‌ها را جذب کنیم یا غم و غصه و بی حوصلگی را!
منتظر شادی نمانید و فکر نکنید که شاد زیستن تنها رسیدن به اهداف بزرگ زندگی است. آدم‌های شاد سعی می‌کنند که از تمام اتفاقات روزمرهٔ خود لحظات خوش را بیرون بکشند. آن‌ها همیشه با نگاهی مثبت به زندگی و حقایق آن روبه‌رو می‌شوند. همین اتفاقات خوب کوچک زندگی شما بهترین راه حل رهایی از غصه است.

آدم‌های شاد هیچ‌گاه خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند.
آن‌ها هرروز مشغول به تمرین شکر گذاری هستند.
با اطرافیان مهربان و نسبت به دیگران خوش‌بین هستند.
هدفمند هستند و برای رسیدن به اهدافشان تلاش می کنند.

با قلبی مطمئن و آرام شروع کنید و اهداف کوچک و بزرگ زندگی خود را مدام در قلب و ذهن خود تکرار کنید. به‌عنوان یک فرد به دنبال زندگی با انرژی مثبت باید بدانید که باید راه خود را بسازید و دست از گوش دادن به منفی‌بافی‌های افراد دورتان بردارید. برخی بر این تصور هستند که ذاتاً آدم غمگین و بی حوصله متولد شده‌اند اما حتی اگر این مورد هم صحت داشته باشد باید بدانید که بر طبق تحقیقات پزشکان و روان شناسان، تمرین و پیش گرفتن یک راه درست شما را به مسیر شاد زیستن پیش خواهد برد، فقط کافی است که اراده کنید.

مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرد

برای همهٔ پیش آمده است که در مواجه شدن با مسائل دشوار و غمگین زندگی خود به دنبال مقصر بوده‌ایم و شرایط محیطی را مقصر اصلی زندگی پر غصهٔ خود دانسته‌ایم. درست است که عوامل محیطی تأثیر زیادی در سختی‌های زندگی ما دارد اما مقصر اصلی خود ما هستیم که با افکار منفی و قلبی آکنده از نفرت به زندگی خود نگاه می‌کنیم و هیچ تلاشی برای شاد زیستن نمی‌کنیم.
اکثر ما به‌عنوان یک آدم غمگین ترجیح می‌دهیم که زندگی خود را به همین شکل رها کنیم تا معجزه‌ای به نام شادی در زندگی اتفاق بیفتد.
غافل از اینکه خود ما هستیم که خالق این معجزه خواهیم بود. مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیرید و به دیگران متکی نباشید سعی کنید تا می‌توانید از داشته‌های خود برای ایجاد لحظات شاد و خوب استفاده کنید حتی اگر این شادی کوچک و گذرا باشد. لحظات شاد مانند هر چیزی در این زندگی گذرا هستند اما این عامل نباید ما را در مسیر رسیدن به اهداف شاد متوقف کند.

دومین راه حل باور درست داشتن نسبت به شادی ست.

 

راه حل رهایی از غصه
برنامه ریزی و هدفمند بودن یکی از راه حل رهایی از غصه است

 

همان‌طور که اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین راه حل رهایی از غصه رسیدن برنامه‌ریزی درست برای رسیدن به شاد زیستن است. اما قبل از آن باید باورهای غلطی که در مورد شادی داریم را اصلاح کنیم.
نخستین تصور اشتباهی که از شادی داریم این است که فکر می‌کنیم شادی درجایی دوری از زندگی ما قرار دارد و ما باید مدام تلاش کنیم. ما انتظار بکشیم که به شادی برسیم. ازدواج با عشق جوانی، دست‌یابی به شغلی با مزایای عالی، مسکن خوب و ثروت و … ازجمله این هدف ها هستند. متاسفانه این هدف‌ها از کودکی در ذهن و روح ما ریشه می‌زند و عمده شادی خود را در رسیدن به این اهداف می‌بینیم.
اما چند درصد از ما برای رسیدن به این اهداف تلاش می‌کنیم؟ بیشتر ما فقط منتظریم که این اتفاقات به‌خودی‌خود در زندگی اتفاق بیفتند و ما به حد کمال شادی برسیم درحالی‌که برنامه‌ریزی کردن، طی کردن مسیر تا رسیدن به هدف خود شادی‌های کوچک بزرگ زیادی را برای ما به ارمغان خواهد آورد. بیایید با اصطلاح تغییر دیدگاه از مسیر رسیدن به هدف لذت ببریم بجای اینکه شادی را فقط تنها در رسیدن به هدف خلاصه کنیم.
“اما و اگرها “دومین اشتباهی است که در مورد شاد زیستن داریم. اینکه خودمان را محدود کنیم به جملاتی چون «من شادتر بودم اگر…»، زندگی ما را به ورطهٔ افسردگی پیش خواهد برد. این یک دام است که فکر کنیم اگر شرایط طوری دیگر بود خوشحال‌تر بودید.
دست از سرزنش کردن خود و شرایط گذشته بردارید. شادی در زمان حال در جریان است پس دست به کار شوید و بهترین شرایطی که می‌توانید را فراهم کنید. به خاطر داشته باشید توقع بالا از خود داشتن، خود عاملی برای نرسیدن به شادی خواهد بود؛ قدر توانایی خود اما با تمامی قوا تلاش کنید.
به نقل از فردریک بکمن در کتاب می‌خواهم سهمم را ببخشم: «آدمی اگر هیچ چیز در این دنیا نداشته باشد، بازهم چیزی هست باید بابت آن هر ثانیه شادی کرد و آن “وجود داشتن” است. وجود داشتن برای عشق ورزیدن به تمام کسانی که ما را در زندگی‌شان پذیرفته‌اند.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.