غده های چربی در پوست و موی سر انسان، چربی تولید می کنند تا از خشکی مو و پوست سر جلوگیری شود و در واقع غده های چربی حافظ پوست و موی انسان هستند ولی این چربی‌ ها باعث می شوند که گردو غبار، چرک و آلودگی های زیادی به پوست و موی سر بچسبند و بدبویی و کثیفی ایجاد کنند. خیلی از افراد به علت نا آگاهی که دارند فقط از صابون که دارای خواص قلیایی است استفاده
می کنند که در نتیجه شست شو با صابون، پوست و موی سر خیلی خشک می شوند ولی شامپوی استاندارد  در محدوده شرایط قلیایی تا اسیدی ضعیف تهیه می شود و برای شستشوی مو و پوست سر مفید است.

اگر به موضوعات استایل و مد علاقه مند هستید می توانید  مطلب اصول مد    را اینجا بخوانید

شامپوی استاندارد

شامپوی استاندارد
شامپوی استاندارد

شامپو از کلمه چامپانو و هندی به معنی ماساژ دادن گرفته شده و به این حالتی که امروزه استفاده می شود نبوده بلکه از مواد گیاهی چون سدر، چوبک، کتیرا و خاک های سلیسی برای شستشو به کار می بردند. امروزه شامپوها با ترکیبات مختلف در شرکت های تولید کننده پاک کننده ها و سورفاکتانت ها تولید می شوند. البته که وجود شامپوی استاندارد مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود.

انتخاب شامپوی استاندارد برای تمیز کردن پوست و موی سر

انتخاب یک شامپوی استاندارد برای موی سر خیلی مهم است، موها اندامی حقیقی و جان دار هستند که چگونگی رشد آنها به عوامل زیادی چون هورمون ها، ویتامین ها، پروتئین ها و خون رسانی مناسب بستگی دارد بنابراین ساخت شامپوهای بدون ضرر با اجزای ترکیبی مناسب برای حفظ و نگهداری موی سر از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طریقه درست تمیز کردن پوست و موی سر
طریقه درست تمیز کردن پوست و موی سر

خیلی از شامپوهایی که تولید می شوند تقریباً از نظر پایه فرمولی یکسان هستند و برای سلایق مختلف و مهم‌تر، خشک بودن، معمولی و چرب بودن پوست و مو، مجعد بودن و فرفری مو، موهای رنگ شده و فر، موهای صاف، زیبایی و نحوه فرم دهی مو، افزودنی هایی به ترکیب شامپو اضافه می شوند.

البته در بعضی مواقع تجمیع تمام اجزا در یک ترکیب اصلی امکان پذیر نیست و برای همین شامپوهایی با تنوع زیاد برای هر سلیقه ای و یا ویژگی هر پوست و مویی در بازار عرضه می شود. وقتی از شامپویی استفاده می کنید که نتیجه آن سخت کردن و خشکی مو است و باعث ریزش مو می شود به شدت از آن پرهیز کنید و شامپوهای بدون ضرر و مناسب تر دیگری را با مشورت افراد متخصص و حتی متخصصین پوست و مو برای شستشوی مو و پوست خود انتخاب کنید.

سعی کنید همیشه از یک شامپو استفاده نکنید و هر از چند گاهی آن را عوض کنید البته به اثرات آنها هم توجه داشته باشید و از جایگزینی مداوم و زیادی شامپو هم خودداری کنید. البته اعلب شامپو ها خاصیت پاک کنندگی خود را دارند و نیازی نیست برای شامپو هزینه گزافی پرداخت کنید و گران قیمت بودن یک شامپو دلیل بر با کیفیت بودن آن نیست چون همه آنها حاوی ترکیبات سورفاکتانت هستند که عمل نظافت و زدودن چربی و چرک از مو و بدن را انجام می دهند.

در ضمن برچسب روی شامپوی استاندارد نشان دهنده وجود خیلی از اجزایی است که می تواند برای موهای شما بسته به ویژگی های خشک، معمولی و چرب بودن مفید و اثربخش باشد. حتی اگر پوست و موهای افرادی به علت کاربرد مواد مش یا فر شدن  و شرایط دیگری صدمه دیده اند و به کوتیکول مو هم آسیب وارد شده می توانند از شامپوهایی که اسیدیته آنها قلیایی متوسط تا اسیدی سبک طراحی شدند استفاده کنند، موها را کمتر متورم کرده و پوست را هم تقویت می کند.

نکاتی در مورد ریزش موی سرافراد

نکاتی در مورد ریزش موی سرافراد
نکاتی در مورد ریزش موی سرافراد

نکته ای که خیلی مهم است بعضی مواقع ریزش موی سر یا کم پشت بودن آن ارتباطی به نوع شامپوی استفاده شده ندارد بلکه یک موضوع ژنتیکی و ارثی است و یا به دلیل بعضی ار بیمارهای هورمونی و مصرف داروهای خاصی، رخ می دهد. به نکاتی هم باید توجه کنیم تا از ریزش مو جلوگیری شود، از مصرف زیادی اسپری های مو، ژل، موس و غیره بر روی موهای سرتان پرهیز کنید که این موادها منافذ سلولی را مسدود و باعث ریزش موی سر می شوند. یا مو هایتان را خیلی خیس نگه ندارید و از حضور زیادی در زیر دوش حمام هم خودداری نمایید که به کوتیکول مو صدمه می زند و سبب ریزش مو می شود. کم شامپوی استاندارد است که به موهای سرتان آسیب برساند و ریزش مو ایجاد کند به شرط اینکه یک شامپوی غیر استانداردی باشد.

 

نحوه استفاده از شامپوی استاندارد برای شست و شو

ابتدا در حمام با آب ولرم موهای سر خود را به خوبی بشویید تا چرک و آلودگی‌ های محلول در آب پاک شوند بعد کمی شامپوی استاندارد با حجم موی سرتان بریزید و با نوک انگشتان نه نوک ناخن روی سرتان بمالید تا کف آن تمام مو را در برگیرد. از آب داغ هم استفاده نکنید چون سبب شکستگی موهایتان می شود.

بعد با آب ولرم به خوبی آن را بشورید تا اثری از کف شامپو روی سرتان باقی نماند. سعی کنید موقعی که موهایتان خیس است خیلی شانه نکشید و این کار با اصطکاک انجام می گیرد و باعث شکستگی مو و ریزش آن می شود و هر چه زودتر هم از حمام خارج شوید و موهایتان را به آرامی خشک کنید. در ضمن برای موهایی که خیلی خشک است بعد از شامپو و شستن آن از یک نرم کننده استفاده می کنند که خاصیت آب رسانی به موهای سر انسان را دارد.

نکات مورد توجه در مورد تهیه شامپوی استاندارد

  • شامپوی استاندارد را از داروخانه ها و مراکز فروش کالاهای بهداشتی بخرید.
  • به تاریخ تولید و انقضای آن توجه کنید چون شامپو دارای عمر محدودی است.
  • حدالامکان که مطمئن نیستید از شامپوهای تبلیغ شده در ماهواره ها استفاده نکنید.
  • بعض از شامپوها بلکه با موی سرتان سازگار نباشد زود آن را کنار بگذارید و از شامپوی بهتری با مشورت متخصصین استفاده کنید.
  • فکر نکنید شامپوهای خارجی از شامپوهای داخلی خیلی بهترند.از شامپوهای داخلی مملکت ما که می شناسید استفاده کنید.
  • از شامپو های قاچاقی و بدون مارک و علامت تجاری استفاده نکنید. در شامپوهای متفرقه از موادی استفاده می کنند که روی رشد مغز اثر منفی می گذارد و خطرناک است.

جمع بندی نهایی

شامپوی استاندارد
شامپوی استاندارد

شامپوهای زیادی در بازار هستند و خیلی از افراد بخصوص خانم های گرامی دوست دارند همه آنها را تست کنند! بله این کار بدنیست ولی خیلی از آنها دارای خواص مشابه ای هستند و سعی کنید در جایگزینی شامپوها افراط نکنید که ممکن است به موهایتان آسیب برساند! حفظ رشد مو به نظافت و بهداشت فردی بیشتر وابسته است و استفاده زیادی از موادهای شیمیایی متداول مضر است. مواردی هم طبیعی است و کاری هم از دست کسی بر نمی آید چون مصرف دارو های خاص و موارد ژنتیکی که کم و بیش هرکسی با آنها روبرو است.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

روغن کرچک و فواید آن برای پوست و مو

درمان موهای خشک و آسیب دیده در خانه

ما در نوشتن این مطلب از منابع زیر هم استفاده کردیم:

۱۵ شامپوی استاندارد برای انواع مو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.