غذا خوردن یکی از نیازهای اساسی هر انسانی است که در واقع سوخت اصلی بدن او را تأمین و به شخص کمک می کند تا بتواند به حیات خود ادامه دهد. همه ما در ساعاتی از روز نیاز داریم با خوردن آب و غذا به خودمان انرژی بدهیم تا بتوانیم به فعالیت کاری روزانه خود مشغول شویم. به عبارتی، غذا و بهترین زمان وعده غذایی یک نقش کلیدی و مهمی در زندگی روزمره ما دارد. نظم در خوردن مواد غذایی در وعده‌های مشخص شام، نهار و صبحانه بهترین اثربخشی را روی بدن انسان دارد و بهتر است ساعات تناول غذا هم در زمان استاندارد غذا خوردن تنظیم شده و مشخص باشد.

اگر به مطالب سبک زندگی علاقه مند هستید  مطلب سبک زندگی سالم و خوب را اینجا مطالعه بفرمایید

بهترین زمان وعده غذایی

همیشه خوردن و از هر چیزی خوردن صدمات زیادی به سیستم گوارش و بدن انسان وارد می کند و سلامتی انسان در این است که غذای سبک و به موقع خورده شود و محتوای آن هم از مواد مغذی مفید و متعادلی برخوردار باشد. تا وقتی باید غذا بخورید که احساس سیری کنید و بیشتر از آن خوردن، برای معده و بدن آزار دهنده است. گرسنه ماندن و دیر غذا خوردن هم به سیستم گوارشی آسیب می زند. در کل بد غذا خوردن، کم غذا خوردن و بی موقع غذا خوردن همه برای سلامتی انسان خوب نیست. پس در نتیجه باید بهترین زمان وعده غذایی را برای خود درنظر بگیریم.
حالا بطور مشخص در مورد زمان استاندارد غذا خوردن، میان وعده ها و چگونکی صرف غذا در آنها را توضیح می دهیم.

زمان استاندارد غذا خوردن

زمان استاندارد غذا خوردن
زمان استاندارد غذا خوردن

آیا هر موقع که گرسنه شده اید باید غذا بخورید؟ زمان استاندارد غذا خوردن در وعده های غذایی در چه موقعی است؟ آیا هر موقعی که دوست دارید می توانید غذا بخورید؟
شاید زمان خوردن غذا در کشورهای مختلف با هم فرق داشته باشد هر چند که همه مردم وعده های غذایی صبحانه، نهار و شام را برای خودشان دارند و گاهی ممکن است به علت مشغله و عوامل متعددی زمان این وعده ها تغییر کند.

زمان استاندارد غذا خوردن وعده صبحانه

صبحانه
صبحانه

بهترین زمان وعده غذایی صبحانه ساعت ۶ تا ۷ صبح است و ساعت ۸ صبح هم زمان خوبی است اما بعد از این زمان ها صبحانه خوردن مناسب نیست و چون این وعده غذایی مهم‌ترین وعده در طول روز است باید مورد توجه هر کسی باشد چون با سلامتی انسان یک رابطه مستقیم دارد.
صبحانه یک وعده غذایی کامل است که می تواند شامل میوه، غلات و مقداری غذای سبک باشد که محتوی چربی‌های سالم و کلسیم است. برای افرادی که با بلند شدن از خواب احساس می کنند که شکمشان پر است و اشتهایی برای صبحانه ندارند، توصیه می شود که این افراد با کمی ورزش، دوش گرفتن و حتی نوشیدن یک لیوان آب اجازه بدهند تا گرسنه شوند تا بتوانند صبحانه میل بفرمایند.

بهترین زمان خوردن میان وعده

بهترین زمان خوردن میان وعده
بهترین زمان خوردن میان وعده

معمولاً در بسیاری از جوامع میان وعده های غذایی وجود دارد که بین ساعت ۱۰ و ۱۱ است که در این ساعت‌ ها با توجه به فاصله خوردن از صبحانه و نوع کار روزانه از کارهای یدی گرفته تا کارهای فکری یک احساس گرسنگی به انسان دست می دهد و خوردن مواد غذایی چون میوه، غلات و ماست، آجیل و یک فنجان چای و یا قهوه در این مواقع مناسب است که به رفع گرسنگی تا هنگام نهار کمک زیادی می کند.

زمان استاندارد غذا خوردن وعده نهار

نهار
نهار

بهترین زمان وعده غذایی نهار هم بعد از ساعت ۱ پیشنهاد می شود و در بعضی مواقع با سیر بودن شخص به ساعت ۳ هم موکول می گردد که در این وعده غذایی، خوردن برخی از سبزیجات، پروتئین، چربی های سالم و کربوهیدرات ها ضروری است. غذای نهار باید دارای انرژی لازم و کافی باشد تا انسان را سیر کند و خوردن یک میوه و یک فنجان چای بعد از این وعده غذایی هم به هضم غذا کمک می کند و احساس خوشایندی هم به انسان می دهد.

میان وعده بعد از ناهار

میان وعده بعد از ناهار
میان وعده بعد از ناهار

باز هم برای بعد از وعده غذایی نهار، یک میان وعده ای تا موقع شام وجود دارد که معمولاً بین ساعت های ۴ تا ۶ است و انتخاب این ساعات به فاصله آن از نهار و یا شام بستگی دارد و قابل انعطاف است. برای میان وعده بعد از نهار هم می توانید کمی ماست و آجیل صرف کنید که انرژی بخش و کامل است.

زمان استاندارد غذا خوردن وعده شام

 شام
شام

زمان استاندارد غذا خوردن برای وعده غذایی شام هم توصیه می شود که ساعت های ۷ یا ۸ غروب انتخاب شود و زمان های بعد از ساعات ۹ یا ۱۰ شب هم برای شام خوردن مناسب نیست ، چون مجبورید برای هضم شدن غذا دیرتر بخوابید که خوابیدن بعد از غذا برای انسان خیلی مضر و این یک توصیه پزشکی مهم است.

پزشکان پیشنهاد می کنند که زمان خوابیدن باید حداقل دو ساعت با زمان شام خوردن شما فاصله داشته باشد چون خوابیدن بعد از شام جدا از سخت خوابیدن باعث تولید گاز معده و سنگینی آن می شود. وعده غذایی شام باید سبک و شامل کمی سوپ ، مقداری ماهی ، مرغ ، مقداری سبزیجات و موادهای سرشار از ویتامین ها باشد که به عمل هضم هم کمک زیادی می کند.بعضی از اشخاص با یک لیوان شیر یا یک ساندویچ کوچک به خوردن شام بسنده می کنند و این بستگی به نیاز غذایی فرد دارد.

با بهترین وعده های غذایی آشنا شوید

رعایت وعده ها و میان وعده های غذایی هم از نظر زمانی و هم محتوا برای سلامتی انسان مفید است. هر انسانی نیاز دارد متناسب با فعالیت روزانه، مقدار غذای خود را تنظیم کند و اگر به یک بیماری دچار شده از غذاهایی استفاده کند که به شدت بیماری او نیفزاید بلکه بهبود دهد. دارو یک علاج موقتی برای انسان است و این رژیم غذایی است که با توصیه پزشکان باید شخص توجه نماید تا به سلامتی خود کمک کند.

نکته ای که روی آن تأکید می شود اهمیت خوردن صبحانه است که انرژی اولیه انسان برای شروع هر کار فکری و عملی روزانه را تأمین می‌کند، نهار و شام هم در مراحل بعدی است که متناسب با نیاز جسمی و فعالیت کاری هر فردی لازم است صرف شود. وعده نهار هم مهم است چون در ساعات ۱۰ تا ۲ بعد ظهر سوخت و ساز بدن انسان بیشترین میزان فعالیت و از دست دادن انرژی را دارد بنابراین زمان نهار بهترین موقع برای تأمین و جبران انرژی است تا شخص بتواند با ریکاوری مجدد به مشغله های بعدی خود بپردازد. پرخوری، بی موقع خوردن و همواره خوردن برای سیستم گوارشی انسان مضر است و بیماریهای خطرناکی برای او به همراه دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

عادات غذایی بد را از خود دور کنید

سبزیجاتی که به تناسب اندام کمک می کنند

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

وعده های غذایی در زمان درست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.