امروزه خیلی کارها با کامپیوتر انجام می شود بنابراین یک صندلی مناسب، راحت و با دوام برای این کار لازم است، حتی اگر بخواهید برای مدت کوتاهی پشت کامپیوتر بنشینید ضروری است که صندلی برای سرو گردن، قفسه سینه،پشت، کمر و نشیمن بدن مشکلی ایجاد نکند و از استانداردهای لازم صندلی های اداری برخوردار باشد. این صندلی ها باید در بهبود و حفظ آناتومی بدن مفید باشند و مانع از بروز معضلات در مفاصل و ستون فقرات انسان شوند.

اگر به مطالب دکوراسیون علاقه مندید پیشنهاد می کنم مطلب خانه رنگی و شاد را اینجا بخوانید

صندلی های اداری

صندلی اداری
صندلی اداری

حال اگر بخواهید مدت زمانی در حد ۸ ساعت در روز پشت کامپیوتر اداری بنشینید موضوع صندلی های اداری با ویژگی های آن اهمیت بیشتری پیدا می کند و حتی برای گیمرها که طولانی مدت، پشت کامپیوتر به بازی مشغول می شوند، این مسئله اهمیت بیشتری نیز پیدا می‌کند.

صندلی های زیادی به عنوان صندلی های کامپیوتر برای این کار طراحی و تولید شده اند که هرکدام از آنها بسته به کاربرد، برای افراد عادی، اداری و گیمرها دارای گزینه های زیادی هستند که با تنظیم آنها راحتی کاربر بیشتر تأمین شود. البته در بازار صندلی های زیادی با عنوان صندلی های اداری یا کامپیوتر به فروش می رسند که از ظاهری شیک و زیبا برخوردارند ولی استاندارد نیستند و باید حواستان باشد که گول آنها را نخورید. سعی کنید از جاهایی این وسیله مهم را بخرید که شناخته شده و برند هستند و صندلی های با کیفیت و استاندارد برای این کار تولید می کنند.

در کل صدمات ناشی از صندلی غیر استاندارد به شرح زیر بیان می شود:

 • درد در ناحیه پا، کمر و گردن
 • گودی کمر
 • صدمه زدن به مفاصل، ستون فقرات، مهره های گردن، کمر و دنبالچه

مزایای صندلی های استاندارد

 • پیشگیری از بروز مشکل در ناحیه گردن و کمر
 • قابلیت انجام کار در مدت زمان بیشتر
 • جلوگیری از خستگی مفرط و درد

 ویژگی های صندلی های کامپیوتر

صندلی های استاندارد
صندلی های استاندارد
 1. ارگونومیک بودن صندلی، به سازگاری و هماهنگی ابعاد صندلی با اندام و قد شما را ارگونومی می گویند. این خاصیت خیلی اهمیت دارد و راحتی شما را در پشت صندلی های اداری تضمین می کند و از نظر روحی و روانی هم به شما احساس خوبی
  می دهد.
 2. پشتی کمر صندلی، پشتی صندلی برای جلوگیری از گودی کمر است و شامل یک بالشتک که هر شخصی می تواند متناسب با گودی کمر خود آن را تنظیم کند و در واقع گودی کمر را پر می کند. این بالشتک در نقش یک کمک و تکیه گاه برای کمر عمل می کند و مانع از بروز بیماری سیاتیک در انسان می شود.
 3. پشتی صندلی، این قسمت از صندلی را می توانید برای راحتی خود تنظیم کنید و زاویه پشتی صندلی های کامپیوتر با توجه به ساخت آن در چند حالت قابل تنظیم است.
 4. قابلیت تنظیم ارتفاع، یکی از ویژگی های صندلی کامپیوتر، تنظیم ارتفاع سطح نشیمن از سطح زمین و زیر دستی است که در بازار، اکثریت قریب به اتفاق صندلی های کامپیوتری این قابلیت را دارند.
  با تنظیم ارتفاع، پای کاربر در سطح زمین قرار می گیرد تا به خوبی خون در تمام اعضای بدن او جریان داشته باشد. تنظیم زیر دستی هم باعث می شود تا دست کاربر عمود بر بدن شخص قرار گیرد و بهتر بتواند کار کند.
 5. جنس روکش صندلی، روکش صندلی باید برای نشمین شخص راحت باشد و جریان هوا را به خوبی برقرار کند و با نشستن کاربر برای مدت زمانی حالت تعرق  و گرمی ایجاد نکند.
  معمولاٌ روکش های صندلی را از چرم مصنوعی تهیه می کنند که برای صندلی های کامپیوتری مناسب ترین است.
 6. چرخ های صندلی، باید به راحتی گردش داشته باشند تا امکان دسترسی کاربر به تمام نقاط میز فراهم شود که این کار باعث می شود، دستان کاربر خسته نشود تا برای گرفتن وسیله ای در روی میز دست خود را داراز نکند و کشش ناگهانی ایجاد نگردد.
 7. دوام و بقای صندلی، صندلی کامپیوتر نباید عمر کوتاهی داشته باشد و سریع به هم بریزد و باید یک دوام خوب و نرمالی داشته باشد. برای اینکه با این مشکل روبرو نشوید سعی کنید متناسب با قد و وزنتان و از برندهای معتبر صندلی کامپیوتر را تهیه کنید.

برندهای زیادی از صندلی کامپیوتر در بازار هستند که ویژگی های خیلی خوبی دارند و برای راحتی کاربر، تمهیدات متنوعی در آنها دیده شده است.

نکاتی مهم برای ساخت صندلی های کامپیوتری

صندلی های کامپیوتر
صندلی های کامپیوتر

برای کاربرهای مختلف و نوع کارشان، صندلی هایی با عنوان صندلی های اداری یا صندلی های کامپیوتر طراحی و تولید شده اند تا کاربر بهتر بتواند کارش را انجام دهد و سریع خسته نشود و هزار درد و خستگی به سراغ وی نرود! مثلاً برای گیمرها، صندلی کامپیوتر باید از نظر ارگونومی از کیفیت بالایی برخورد باشد.

روکش چرم صندلی باید از چرم مصنوعی وینیل نوع تنفسی باشد تا با نشستن طولانی مدت ایجاد حساسیت و داغی نکند و یا روکش های پشت صندلی و نشیمن حالت ارتجاعی داشته باشند و تغییر شکل ندهندو به سایش هم مقاوم باشند. مکانیزم تنظیم پشتی در
صندلی های کامپیوتر باید چند حالته باشد و تا زاویه ۱۳۵ درجه تنظیم شود. یا یک کمک فنر گازی برای حرکت نرم و راحت تنظیم ارتفاع در صندلی تعبیه شده باشد.

بالشتک های پشت گردن و گودی کمر جدا از اهرم تنظیم آنها باید طبی باشند تا از بروز خستگی گردن و پشت کاربر جلوگیری شود. در صندلی های استاندارد این موارد بطور علمی زیر نظر فیزوتراپیست ها و متخصصین ارگونومی طراحی و تولید می شوند. معمولاً روکش بالشتگ پشت گردن را از جنس پارچه مش انتخاب می کنند تا جریان هوا به سهولت برقرار و باعث تعریق نشود. یا برای دسته های صندلی کامپیوتر برای کاربردهای اداری و عادی قابلیت های تنظیم ۵ منظوره و قابلیت قفل پشتی صندلی در ۴ حالت مختلف و جک طراحی شده که باعث می شوند راحتی کاربر بخوبی تضمین شود.

چرخ های صندلی کامپیوتر جدا از حرکت روان و راحت خود باید بی صدا باشند. در ضمن جک های تنظیم ارتفاع جهت صندلی های کامپیوتر حرفه ای را از نوع پنوماتیک انتخاب می کنند. فوم های پشتی، دسته، بالشتگ پشت گردن و نشیمن صندلی کامپیوتر را از نوع سرد و انتگرال انتخاب می کنند تا کاربر راحت تر باشد.
موارد دیگری هم وجود دارد که یک فروشنده صندلی کامپیوتر موظف است تمام آنها را برای شما توضیح دهد و یا می توانید با رجوع به وبسایت برندهای معروف در مورد آنها اطلاعات لازم را دریافت کنید. برندهای زیادی از صندلی کامپیوتر در بازار ایران موجود هستند که کاربران بسته به کاربرد مورد نیازشان، می توانند آنها را تهیه کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

۶ نکته درباره نحوه کار کارآمد از خانه

در انتخاب مبلمان باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

صندلی اداری مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.