انتخاب رنگ یک مقوله ویژه‌ای هست که برای خیلی از لوازم زندگی مثله وسایل آشپزخانه مد نظر قرار می‌گیرد و البته که برای خانومها با توجه به سلیقه شون امر مهمی هست. رنگ سفید از رنگ‌هایی‌ه که علاوه بر شفافیت و روشنی در وسایل آشپزخانه از نظر بهداشتی هم مهمه. چون کثیفی و آلودگی‌های سطح کار رو بهتر نشون می‌ده تا به موقع برای تمیزی اون اقدام بشه. ولی رنگ‌های تیره دارای محدودیت‌های دید هستند و پوشش گرد و خاک روی اونها به خوبی مشهود نیست. از رنگ‌های دیگه مثله مشکی، زرد، سبز و کرم هم در ست کردن وسایل آشپزخانه و رنگ لوازم خانه استفاده زیاد میشه. چون قسمت زیادی از وقت ما توی آشپزخانه می گذره، مفرح و شادی بخش بودن رنگ بندی وسایل خانه در روحیه مون تأثیر گذار هست.

می‌توانید مطلب خانه رنگی و شاد داشتن رو اینجا بخونید

رنگ لوازم خانه

 

رنگ لوازم خانه
رنگ لوازم خانه

خوب من میخوام اینجا صحبت رو با عروس و جهیزیه شروع کنم که همه چیز نو هست و تازه خریداری میشه. به خرید جهیزیه عروس برای اول زندگی باید اهمیت داد چون برای اولین بار وسایلی خریداری می‌شود و لازمه با رنگ آشپزخانه و با سایر وسایل از نظر رنگ هماهنگی خوبی داشته باشد تا برای دو نفری که برای اولین بار پا به زندگی مستقل خودشون می‌گذارد از نظر زیبایی، روانشناختی و استاندارد بودن روح افزا و نشاط آور باشه.  لوازم آشپزخانه هم با وجود تنوع زیاد در مرکز هست و معمولا آدما ذوق بیشتری را برای خرید به لوازم آشپزخون به خرج می‌دهند.

البته چون وسایل جهیزیه به صورت یک جا در یک زمان کوتاه خریداری می‌شن هماهنگی رنگ لوازم خانه بهتر میشه رعایت بشه. خرید لوازم رنگارنگ بلکه برای مدتی جذاب باشد ولی زیبایی رنگ‌های خنثی مانند سفید، کرم، سیلور و… همیشگی است. در ضمن برای رنگ‌های غیر خنثی در صورت خرابی به راحتی نمی‌تونیم در بازار اونارو پیدا کنیم و هزینه بیشتری رو نسبت به رنگ‌های سفید و نقره‌ای طلب می‌کنه که در مجموع این خود یک محدودیت است.

یک سری وسایل مثل کاشی‌ها، کف پوش ها، کانترها و رنگ کابینت‌های آشپزخانه دارای رنگ ثابتی هستند و هزینه تعویض آنها هم خیلی زیاد است بنابراین وسایل خریداری شده برای آشپزخانه باید با رنگ‌های فوق هارمونیک داشته باشد.

می‌توانید مطلب چیدمان آشپزخانه را اینجا بخوانید

انتخاب رنگ یک سلیقه فردی است

رنگ سلیقه فردی
رنگ سلیقه فردی

اگر شما به یک رنگی یا ترکیبی از رنگ‌ها علاقه مند باشد و بر همین مبنا خرید خود را انجام دهد. برای نمونه کسی که در تهیه وسایل آشپزخانه و رنگ لوازم خانه به رنگ سفید و مشکی گرایش داره یا برای دیگری رنگ سفید و کرم مورد نظر است. البته بهتر است رنگ‌هایی انتخاب شود که برای تقویت روحیه افراد مفید باشه هرچند که بعد از مدتی تازگی رنگ وسایل در دید افراد کمتر می‌شود و تأثیر اولیه را از دست می‌دهد و برای همین است که ما هرازگاهی جدا از موارد اقتصادی، دوست داریم وسایل خانه را تعویض و یا از رنگ‌های دیگر استفاده کنند.

رنگ های معمول برای لوازم برقی آشپزخانه

 

رنگ های معمول برای لوازم برقی آشپزخانه
رنگ های معمول برای لوازم برقی آشپزخانه

شایسته است از رنگ‌هایی انتخاب شود که اول هوشمندانه باشد و بعد به تأثیر گذاری آن بر روحیه فرد هم توجه شود. چون برای مدتی طولانی افراد با آنها سرو کار دارد. بیشتر تولید کنندگان، لوازم برقی مانند یخچال، ماشین لباسشویی، آبمیوه گیری، ظرفشویی را در اولویت با رنگ‌های سفید و کرم عرضه می‌کنند و اخیراً رنگ های سیلور و مشکی هم مد نظر قرار گرفته است. هر چند که هنوز رنگ سفید یکی از بیشتر کاربردها را در وسایل برقی آشپزخانه دارد.

یکی ار رنگ‌هایی که در وسایل آشپزخانه به کار می‌رود، رنگ زرد است که شادی بخش است و احساس مفرحی به شخص می‌دهد.  سرویس‌های غذاخوری بیشتر با این رنگ انتخاب می‌شوند. این رنگ مزایای دیگر چون اشتها آوری و سوخت و ساز بیشتر بدن را در پی دارد و انرژی بخش است.

رنگ سبز هم رنگ طبیعت است که احساس آرامش و آسودگی را به شخص می‌دهد و برای آدمها در موقع ورود به آشپزخانه آرام بخش است. در رستوران‌ها و فست فودی ها از این رنگ به وفور استفاده می‌شود. رنگ سبز چمنی از نظر روانشناسی برای رنگ بندی وسایل خانه و آشپزخانه مناسب است و رنگ سبز لیمویی یا نخودی زیاد در آشپزخانه جایی ندارد.

بهتر است رنگ‌های تیره مانند قهوه ای، مشکی و یشمی در وسایل آشپزخانه استفاده نشود چون محیط خشن و آزار دهنده‌ای ایجاد می‌کنند و از نظر بهداشتی هم مناسب نیستند.

رنگ خاکستری هم از رنگ‌های خوبی است که در رده رنگ‌های گرم به شمار می‌آید و به همراه رنگ‌های قرمز، صورتی، سبز، زرد و غیره ترکیب زیبایی به رنگ لوازم خانه و وسایل آشپزخانه می‌دهد.

امروزه خیلی از افراد علاقه مندند از ترکیب رنگی استفاده کنند و روانشناسان معتقدند که رنگ‌های گرم، سرزندگی و نشاط و رنگ‌های سرد، کسلی و افسردگی را به شخص می‌دهد و اگر هم کسی به رنگ‌های سرد میل دارد بهتر است در کنار آن از رنگ‌های گرم هم داشته باشد.

توصیه های انتخاب رنگ‌ بندی از منظر روانشناسی

 

رنگ لوازم خانه
رنگ لوازم خانه

بهتر است از دو رنگ در وسایل آشپزخانه استفاده شود و یکی از رنگ‌ها هم از طیف بی‌رنگ چون سفید، کرم، شیری و … باشد. رنگ کرم و آبی فیروزه ای، رنگ سفید و صورتی کمرنگ، سفید و سبز، کرم و قرمز، بنفش و کرم  و زرد وخاکستری از رنگ‌هایی هستند که یک فضای دلنشین و گرمی را در آشپزخانه ایجاد می‌کنند.

در مورد رنگ میز صبحانه و صندلی‌های آن بهتر است با وسایل آشپزخانه ست شود و از میزهای چوبی و شیشه‌ای استفاده گردد و صندلی‌های آن هم چرمی یا پارچه‌ای باشد که با این هماهنگی می‌توانید یک دکوراسیون و محیط زیباتری برای آشپزخانه خود ایجاد کنید.

رنگ بندی وسایل خانه

انتخاب رنگ لوازم خانه برای بیشتر افراد مخصوصاً خانم‌ها یک سلیقه است ولی بهتر است از ضوابط روانشناختی، رنگ شناختی، زیباشناسی و استاندارد در انتخاب رنگ وسایل بهره برد تا اثرات همیشگی آن چون تقویت روحیه، نشاط و آرامبخشی به نحو احسن تأمین گردد. اگر هم دوست ندارید از رنگ‌های خنثی چون سفید، کرم و… به تنهایی استفاده کنید بهتر است برای تهیه لوازم آشپزخانه از ترکیب این رنگ‌ها با رنگ‌های دیگری چون آبی فیروزه ای، بنفش، صورتی کم رنگ، قرمز، زرد و خاکستری استفاده کنید تا محیط گرمی در آشپزخانه برای خود فراهم کنید. یادتان باشد که ترکیب رنگ بندی خانه و آشپزخانه باید به گونه ای باشد که در تضاد با هم نباشد و همگی با هم جور دربیایند.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

 

نکاتی برای انتخاب رنگ خانه با یک سبک و طرح خاص

دیزاین خانه با مبل رنگی

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

چگونه رنگ لوازم آشپزخانه خود را انتخاب کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.