رنگ خانه بسیار نکته و قسمت مهمی در دکوراسیون منزل است، اگر بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم، دیزاین خانه برای ما کار بسیار راحت تر و روی روال تری میشه.
قبلا در مطلب خانه رنگی به طور کامل راههای آسان و کم هزینه را برای داشتن یک دکوراسیون شاد و گوگولی آموزش دادیم که یک نوشته مشابه و کاربردی برای خانه شماست و می توانید مطلب خانه رنگی و شاد ما را اینجا بخوانید،
اما ما در ادامه می خواهیم به شما چند نکته کاربردی برای انتخاب یک رنگ مناسب برای خانه را آموزش بدهیم، این مطلب بیشتر برای کسانی کاربرد دارد که قصد تغییر دکوراسیون یا بازسازی یا نقل مکان به جای جدیدی هستند و امیدوارم که براشون کاربردی ومفید باشه.

هیچ چیز هیجان انگیزتر از داشتن یک خانه خاص جدید و استفاده از مبلمان جدید و وسایل تزئینات نو در منزل خود نیست تا بتوانید به راحتی تمبر منحصر به فرد و خاص خود را بر روی خانه خود بگذارد.

انتخاب درست رنگ خانه را از کجا شروع کنیم؟

گام اول داشتن پالت و طیف رنگی مشخص در دکوراسیون کلی منزل است.

خوب از اون لحظه ای که تصمیم می گیرید سبک و طرح منحصر به فرد خودتون را داشته باشید ، باید در نظر بگیرید که کدام دسته از سبک و طرح و در چه طیف رنگی می خواهید خانه خود را تزیین کنید. اگر می خواهید خانه شما در عین خاص بودن خیلی به صورت متعادل و حرفه ای تزئین شود ، هنگام طراحی یک فضای داخلی ، استفاده از یک پالت رنگی تعیین شده بسیار به شما کمک میکند.
بسیاری از افراد در خرید لوازم خود از این جهت اشتباه می کنند ، اکثرا یا از رنگهای بسیار بسیار شبیه هم و یک دست استفاده می کنند و یا از رنگ های خیلی مختلف. اگر شما یک پالت رنگی برای خودتون تعریف کنید اینجوری هارمونی مناسبی برای شما وجود خواهد داشت. و رنگ خانه متناسب با وسایل حال خوبی به خانه شما خواهد بخشید.

 

رنگ خانه باید با هارمونی انتخاب شود
رنگ خانه باید با هارمونی انتخاب شود

 

استفاده از یک پالت تعیین شده ، دکوراسیون منزل شما را راحت تر می کند و دستورالعمل هایی را برای شما فراهم می کند تا بتوانید در هنگام خرید لوازم برای خانه ، در جهت و مسیر درستی اقدام کنید

در حالی که انتخاب یک پالت رنگ ممکن است آسان به نظر برسد ، اما بسیار مهم است که بدانید کدام رنگها در کنار هم درست کار می کنند و به هم بیشتر میان!
چون مهمه که بدونید که چگونه باید از آن رنگها در خانه خود استفاده کنند. که نتیجه یک دکوراسیون خاص باشد.

در این پست وبلاگمون ، ما به چند نکته اشاره می کنیم که شما بدونید هنگام انتخاب پالت رنگ خانه چه مواردی را باید در نظر بگیرید.

قبل از انتخاب طرح و رنگ خود ، به فضای خود دقت کنید. آیا ویژگی های خاص مثل گچ بری خاص در ملک شما وجود دارد؟ آیا خانه شما دارای کف چوبی است یا فرش؟ آیا خانه شما دیوارهای دکوراتیو یا آجری دارد؟

این عناصر در هنگام انتخاب رنگ خانه و همینطور ترکیب کلی شما باید مورد توجه قرار گیرند زیرا رنگهای خاصی وجود دارند که این دسته از ویژگی ها را تکمیل می کنند. به طور کلی اگر می خواهید این ویژگی ها را برجسته کنید باید رنگ های در همین دسته بندی انتخاب کنید اما اگر می خواهید در جهت مخالف آنها حرکت کنید ، رنگهای مکمل آنها می توانند مفید باشند.

 

از چند دسته بندی رنگ استفاده کنید
از چند دسته بندی رنگ استفاده کنید

قبل از انتخاب نهایی برای رنگ خانه تان پیشنهاد می کنم که از مجلات دکوراسیون، وب سایتهای آنلاین و کانالهای اجتماعی الهام بخش مانند پینترست یا اینستاگرام ایده بگیرید تا کمی برایتان مشخص شود که به چه سمت و سویی قرار است حرکت کنید. این حداقل به شما ایده کلی می دهد که چگونه دیگران از رنگ مد نظر شما در خانه خود استفاده کرده اند و آیا نتیجه خانه آنها خروجی ایده آل شماست یا نه؟

 

برای انتخاب رنگ خانه مناسب لازم است که دقیقا بدانید از چه رنگی چقدر و در کجا باید استفاده کنید.

بعد از اینکه موارد کلی و یک تصویر کلی از خانه مد نظرتان را پیدا کردید ، زمان آن است که شروع به برنامه ریزی طرح رنگ خانه خود کنید، اینکه از کدام رنگ پالت خود در کجا استفاده کنید.

در اکثر طراحی های داخلی ، تمام رنگ های موجود در پالت به طور مساوی مورد استفاده قرار نمی گیرند  منظورم اینه که یکی رنگ اصلی شما میشه، و دیگری رنگ ثانویه شما و دیگری رنگ لهجه شما، حالا در ادامه بیشتر توضیح میدم.
ببینید پالت های رنگی می توانند از سه تا هفت رنگ که بسته به تعداد رنگ های پالت باید انتخاب کنید کدوم رنگ براتون رنگ اصلی و کلیدی هست.

رنگ اصلی شما باید ۶۰ الی ۷۰ درصد از رنگ بندی دکوراسیون شما را با بیشترین مورد استفاده در وسایل بزرگتر مانند دیوارها ، کف و مبلمان خود اختصاص دهد.
رنگ ثانویه شما پس از آن باید حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد از رنگ اتاق شما را تشکیل دهد، مثلا به عنوان یک مبل تک رنگ کنار سایر مبلمان که به رنگ اصلی هستند استفاده شود.
و در آخر ، رنگ لهجه شما باید با استفاده کمتری از ۵ الی ۱۰ درصد از رنگ بندی شما را تشکلی دهد. رنگ لهجه اغلب به شکل وسایل کوچک مانند کوسن ها ، آثار هنری و لوازم دکوری اضافه می شود.

 

رنگ اصلی باید به سایر رنگها غالب باشد
رنگ اصلی باید به سایر رنگها غالب باشد

 

حالا من در ادامه برای اینکه بتوانید داحت تر پالت رنگی را انتخاب کنید أنواع دسته های پالت رنگی را برایتان خیلی مختصر توضیح داده ام.

به طور کلی چهار نوع پالت رنگ اصلی وجود دارد؛ که آنالوگ ، مکمل ، سه گانه و رنگ های مکمل سه‌گانه هستند.
این پالت ها همه از رنگ موجود در چرخه رنگ کار می کنند و بسته به میزان کنتراست و تضادی که می خواهید در فضای شما ایجاد کنند متفاوت هستند.

آنالوگ
رنگهای آنالوگ آن رنگهایی هستند که در دو طرف یک رنگ قرار گرفته‌اند. نحوه تشخیص رنگهای آنالوگ به این طریق است که ابتدا یک رنگ را بر روی چرخه رنگ در نظر می‌گیریم به عنوان رنگ خانه اصلی. رنگهایی که قبل و بعد از رنگ مورد نظر ما بر روی چرخه رنگ قرار دارند رنگ آنالوگ چرخه نامیده می‌شوند. خانه ها و دکوراسیون هایی که در آنها از  ترکیب رنگهای آنالوگ استفاده شده بسیار هماهنگ به نظر می‌رسند.

رنگهای آنالوگ
رنگهای آنالوگ

 

مکمل
رنگ های مکمل رنگهایی هستند که بر روی چرخه رنگ درست در نقطه مقابل یکدیگر قرار دارند و کاملا متضاد یکدیگر بنظر می‌رسند. این تضاد زمانی که این رنگها در کنار هم قرار می‌گیرند نمایان‌تر می‌شود. پالت های مکمل برای برقراری ارتباط و حس پر رنگی و جریان زندگی در خانه شما بسیار مناسب هستند.

رنگهای مکمل
رنگهای مکمل

سه گانه
رنگ سه‌گانه تلفیقی از سه طیف رنگی است که با فاصله‌ای مشخص از یکدیگر بر روی چرخه رنگ قرار دارند. اگر می خواهید از دکوراسیون چند رنگ و در عین حال هماهنگ و متوازن استفاده کنید استفاده از طرح رنگی سه‌گانه گزینه مناسبی می‌باشد.
رنگ سه‌گانه تلفیقی از سه رنگ است که با فاصله‌ای مشخص از یکدیگر بر روی چرخه رنگ قرار دارند. به عنوان مثال، در یک چرخه رنگ ۲۴تایی فاصله رنگهای سه گانه از یکدیگر ۸ و در چرخه رنگ ۱۲تایی فاصله ۴ است. شما می توانید شمارش را از هر رنگی شروع کنید تا به رنگهای سه‌گانه آن برسید.
قرمز ، زرد و آبی ابتدایی ترین این سایه ها هستند. با استفاده از این روش می توانید یک پالت رنگ متنوع ایجاد کنید که به زیبایی داخلی  و رنگ خانه شما ظاهری بی نظیر و جسورانه ببخشد.

رنگهای سه گانه
رنگهای سه گانه

 

رنگ های مکمل سه‌گانه
رنگهای مکمل سه‌گانه، یک رنگ است که دو رنگ آنالوگ در مقابل رنگ مکمل آن قرار می‌گیرد. در واقع ترکیب یک رنگ و رنگهای هم‌جوار رنگ مکمل آن رنگ در یک گروه قرار می‌گیرند. اگرچه استفاده از رنگهای مکمل سه‌گانه تضاد و کنتراست قابل توجهی را در ترکیب دکوراسیون خانه شما ایجاد می‌کند اما در برابر تضادی که در میان رنگهای مکمل وجود دارد، این تضاد بسیار ناچیز است. در واقع، در مقایسه با رنگ مکمل، رنگهای مکمل سه‌گانه هارمونی بیشتری را در رنگ خانه شما ایجاد می‌کند.

رنگ های مکمل سه گانه
رنگ های مکمل سه گانه

رنگ خانه متناسب با حال و هوا جو خانه

 

رنگ خانه متناسب با حال و هوا جو خانه
رنگ خانه متناسب با حال و هوا جو خانه

آخرین موردی که هنگام ایجاد یک پالت برای رنگ خانه خود باید در نظر بگیرید این است که می خواهید خانه شما چه نوع خلقی داشته باشد. شاید شما یک فضای رمانتیک کم نور را بخواهید یا ممکن است یک کشور مدرن را تمیز و تمیز و ترجیح دهید  یا خانه ای با پپرده های زرد رنگ برای اینکه کمی از آفتاب را به فضای خود وارد کنید. قبل از اینکه در یک طرح مشخص قرار بگیرید ، به سبک زندگی خود و اینکه چه رنگهایی می تواند بهترین و مناسبترین انتخای برای شما و خانواده باشد ، فکر کنید.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

طرح و رنگ کوسن برای مبل سرمه‌ ای

 

چگونه یک خانه رنگی و شاد داشته باشیم

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

نکاتی برای انتخاب رنگ مناسب خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.