هفته پیش درباره سلامت مو و چگونگی شستن آن صحبت کردیم. اما در کنار مو ناخن‌ها و پوست نیز دارای اهمیت زیادی است.
ناخن‌های در حال رشد، ممکن است دچار عفونت شوند. این باعث می‌شود تا کارهای روزمره مانند تایپ کردن با صفحه کلید یا شستن ظروف دردناک باشد. قبل از پیشروی عفونت، باید به فکر درمان آن بود. آیا راهکاری برای درمان ناخن عفونی در حال رشد سراغ دارید؟ ما در این مقاله از خوشحالیجات به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

ناخن عفونی در حال رشد

ناخن عفونی در حال رشد

ناخن در حال رشد چیست؟
ناخن و پوست شما از یک پروتئین به نام کراتین ساخته شده است. ناخن‌ها زمانی شکل می‌گیرند که لایه‌های متراکم از سلول‌های کراتینیزه شده به سطح انگشت فشار می‌آورند. رگه و برآمدگی روی نوک ناخن‌ها با رگه‌های پوست در زیر ناخن‌ها بهم متصل هستند. در این صورت باعث می‌شود که ناخن‌ها در سرجای خود نگه داشته شوند.

هنگامی که شکل ناخن شما تغییر می‌کند، رشته‌هایی که ناخن را نگه می‌دارند، ممکن است اتصال خود را از دست بدهند. که همین امر سبب رشد ناخن‌ها در گوشه‌ها و طرفین پوست می‌شود. این ناخن به عنوان یک ناخن در حال رشد شناخته می‌شود. موارد متعددی سبب بروز ناخن عفونی در حال رشد می‌شوند، از جمله:

 • صدمه یا جراحت
 • عفونت قارچی
 • رشد خیلی سریع یا خیلی کند
 • اصلاح نادرست، ناهمواری و ترک برداشتن ناگهانی انتهای ناخن
 • خوردن ناخن

پارونیشیا یک عفونت مربوط به بافت‌هایی است که اطراف ناخن دست یا ناخن انگشت پا وجود دارد. در بیشتر موارد، انگشت توسط استافیلوکوک اورئوس، باکتری رایج استاف و یا توسط قارچ کاندیدا آلوده و عفونی می‌شود. عفونت‌ها ممکن است به صورت آبسه‌های کامل و دردناک و ورم‌های چرکی پیشرفت کنند. اگر عفونت بدون درمان ادامه پیدا کند، خطر ابتلا به عفونت جدی و آسیب دائمی ناخن وجود دارد.

راه‌های درمان بدون کمک نسخه

finger1- ناخن عفونی در حال رشد

به غیر از دیابت یا وضعیت پزشکی حاد دیگری که شما را در معرض خطر خاص قرار می‌دهد، ممکن است شما بتوانید یک ناخن عفونی در حال رشد را در خانه با موفقیت درمان کنید. می‌توانید از روش‌های ساده زیر استفاده کنید:

 • کمپرس آب گرم یا فرو بردن انگشت در آب گرم، همچنین با آب و صابون برای ۱۰ الی ۲۰ دقیقه به مدت حداقل دو روز در هفته شستشو دهید.
 • کرم آنتی بیوتیک یا ضد قارچ استفاده کنید.
 • منطقه آلوده را با یک باند استریل بپوشانید.

راه‌های درمان با نسخه‌های پزشکی

هنگامی که یک ناخن عفونی در حال رشد باعث عفونت شدید می‌شود، به ویژه اگر آبسه و ورم چرکی ایجاد شود، پزشک ممکن است یکی از چند روش پزشکی زیر را پیشنهاد کند:

استفاده از پنبه پزشکی

پزشک به آرامی با بلند کردن ناخن عفونی یک پنبه پزشکی کوچک بین ناخن و پوست ملتهب شده کنار ناخن می‌گذارد. این روش درد را کاهش می‌دهد و باعث رشد مناسب و درست ناخن می‌شود.

تخلیه آبسه یا ورم چرکی

اگر ناخن در حال رشد، به آبسه تبدیل شود، پزشک باید ورم چرکی آن را تخلیه کند. ابتدا با، بی حسی موضعی پیش از ایجاد برش برای خارج کردن عفونت و چرک، انگشت را بی‌حس می‌کند. اگر میزان تخلیه قابل توجهی وجود داشته باشد، دکتر مقداری گاز استریل در محل برش قرار می‌دهد، بنابراین امکان دارد تخلیه ورم چرکی تا یکی، دو روز آینده ادامه پیدا کند.

عمل جراحی

finer sejury-ناخن عفونی در حال رشد

ناخن عفونی در حال رشد به ندرت به عمل جراحی نیاز دارند. جراحی معمولا برای ناخن‌های پا و زخم‌ها مناسب است. با این حال اگر یک ناخن عفونی در حال رشد با روش‌های گفته شده درمان نشود، شما باید به یک دکتر خانوادگی یا متخصص پوست برای راه‌حل جراحی مراجعه کنید.

پزشکان معمولا از یک روش به نام جداسازی ناخن استفاده می‌کنند. این روش درمانی شامل برداشتن یک بخش از ناخن برای اینکه ناحیه عفونی تخلیه شود و التیام یابد. این کار در مطب دکتر و از بیهوشی محلی استفاده می‌شود تا ناحیه مورد نظر بی‌حس بماند.

فلون و خطرات دیگر

شما به طور کلی نیاز به رفتن به دکتر برای  ناخن‌های در حال رشد ندارید، اما درمورد سلامت ناخن‌هایتان ، هوشیار باشید. در ابتدا عفونت به صورت معمولی ظاهر می‌شود سپس به سرعت، پیشرفت می‌کند.

فلون یک عفونت است که به صورت عمیق در نوک انگشت گسترش می‌یابد. یک عفونت درمان نشده از ناخن در حال رشد می‌تواند باعث التهاب مغز استخوان شود که استئومیلیت نامیده می‌شود. این عفونت‌ها به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند.

اگر علائم زیر را دارید بلافاصله به پزشک و متخصص پوست مراجعه کنید:

 • بدتر شدن یا درد شدید
 • قرمزی که تمام نوک انگشت شما را شامل می‌شود
 • قرمزی که از محل اصلی عفونت ادامه پیدا می‌کند
 • خم شدن سخت مفاصل انگشت عفونی
 • تب

به سلامت ناخن‌های خود اهمیت دهید، پیش از اینکه ناخن دچار عفونت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.