خیلی از افراد علاقه دارند که برای زیبایی چشم و چهره خود از لنزهای رنگی استفاده کنند و حال اگر استفاده از لنز زیبایی برای حضور در مهمانی یا جشنی باشد و خیلی طولانی مدت نباشد شاید ضرر و مخاطرات خیلی زیادی متوجه شخص نشود. اما اگر بطور دائم از لنزهای رنگی حتی لنزهای رنگی طبی برای چشم استفاده شود خطرات و عوارض زیادی را به دنبال دارد.

اگر به موضوعات استایل و مد علاقه مند هستید می توانید  مطلب اصول مد    را اینجا بخوانید

استفاده از لنز زیبایی

استفاده از لنز زیبایی
استفاده از لنز زیبایی

با وجود همه زیان هایی که یک لنز برای چشم دارد اگر مجبور به استفاده از آن شدید بهتر است برای تهیه لنز مناسب چشم تان با پزشک متخصص مشورت داشته باشید. پزشک با معاینه چشم هر شخصی میزان انحنای قرنیه چشم که برای هر فردی منحصر به اوست را پیدا می کند و ویژگی های دیگر چشم مانند خشکی و اشک چشم فرد را هم مدنظر قرار می دهد و لنز سازگار با چشم شخص را تجویز می کند. به هرحال، بیماری های مختلف، بالا رفتن سن و اثر هورمون ها باعث می شود که میزان اشک چشم شما تغییر کند.

خطرات لنز

 

خطرات لنز
خطرات لنز

ممکن است فردی به خشکی چشم یا زیادی اشک چشم دچار شود که بر مبنای آنها ضریب نفوذ اکسیژن لنز متفاوت است که برای خشکی چشم از لنزی باید استفاده گردد که ضریب نفوذ اکسیژن آن زیاد باشد و یا برای چشمان با اشک بیشتر باید از لنزی که ضریب نفوذ اکسیژن معمول را دارد به کار برد. یا اگر انحنای لنز خریداری شده متناسب با انحنای قرنیه فرد نباشد باعث لغزیدگی و جابجایی لنز می شود و در نتیجه خطرات لنز برای چشم شخص چون زخم قرنیه و دیدکم، رخ دهد.

اگر از یک لنز غیر سازگار با چشم شما یا از یک لنز غیر استاندارد و متفرقه حتی برای مدت کوتاهی به چشم تان بزنید صدمات زیادی به چشم شما وارد می شود. راه دیگر برای جلوگیری از خطرات لنز، رعایت بهداشت استفاده از استفاده از لنز زیبایی است و اگر به این موضوع مهم توجه کافی مبذول نشود بیماری چشمی، عفونت و در ادامه نابینایی فرد را درپی خواهد داشت.

نکات ایمنی در استفاده از لنز

نکات ایمنی در استفاده از لنز
نکات ایمنی در استفاده از لنز

لنز چشم را با دست آلوده نگیرید و برای برداشتن لنز باید از قبل دست تان را به خوبی بشویید و ضد عفونی نمایید. محلول تمیز کننده لنز را به موقع تهیه و تعویض کنید و در ضمن لنز یک وسیله شخصی است و کسی حق استفاده از لنز شما را ندارد و مختص شما است. برای تهیه مایع شستشوی لنز در صورت تمام شدن آن نباید از مایع مختص به لنز دیگری را استفاده کنید چون امکان دارد چشم شما نسبت به آن حساسیت نشان دهد و به چشم صدمه بزند.

برای حفظ بهداشت لنز چشم و ضدعفونی کردن آن از محلوهای ضدعفونی مخصوص شستشوی لنز موجود در داروخانه ها استفاده کنید و مراقب باشید که پاک کردن لنز با آب معمولی هم به لنز آسیب می رساند و هم خطرات لنز را برای چشم بیشتر می کند.
با توجه به اختصاصی بودن محیط چشم هر کسی، استفاده از لنز دیگران باعث انتقال میکروب و آلودگی به چشم شما می شود و
عفونت های مختلف باکتریایی ایجاد می کند که ادامه این عادت های غیر بهداشتی عواقب مصیبت باری را برای شما در پی خواهد داشت.

لازم به ذکر است عفونت چشمی باکتریایی مربوط به باکتری شناخته شده ای به نام سودوموناس است که با ورود به چشم در مدت ۴۸ ساعت رشد می کند و صدمات این باکتری آنقدر قوی است که قابل کنترل نیست. با رعایت نکردن بهداشت چشم و استفاده از لنز دیگران، مشکلاتی چون کاهش بینایی و حتی نابینایی، سوراخ شدن قرنیه و در نهایت منجر به تخلیه چشم می شود و حتی مراجعه به موقع به چشم پزشک باز هم ممکن است عوارضی چون ایجاد لکه های روی قرنیه و درنتیجه پدیده ضعف بینایی، تاری دید و حساس به نور در چشم شخص ایجاد کند. در ضمن، وارد نشدن آسیب به چشم در اثر استفاده از لنز رنگی به فرهنگ مصرف کننده  و مدت زمان استفاده وی از لنز بستگی دارد.

توصیه می شود که برای استفاده از لنز رنگی به تاریخ انقضای آن اهمیت داده شد که معمولاً  عمر متوسط یک لنز رنگی  را حدود ۱۰ تا ۱۴ ماه تعیین می کنند و اگر به این مورد توجه نشود آسیب های خطرناکی به چشم وارد می شود.

خطرات استفاده از لنز زیبایی برای افراد بیمار

خطرات استفاده از لنز زیبایی برای افراد بیمار
خطرات استفاده از لنز زیبایی برای افراد بیمار

لنز رنگی برای اشخاصی که از بیماری‌های خشکی چشم، بسته بودن مجرای اشکی چشم و ورم لبه های چشم رنج می برند ضرر دارد و یا افرادی که از لنزهای پاره شده استفاده می کنند دچار عفونت چشمی و پارگی قرنیه می شوند. از عوارض و نشانه های عفونت قرنیه، احساس بودن یک شیء خارجی در چشم، خارش چشم، قرمزی، درد و تاری بینایی است که با بروز هرکدام از آنها مراجعه به پزشک الزامی است چون میکروب وارد شده با رشد سریع خود آسیب های جدی به چشم وارد می کند.

یکی از خطراتی که در صورت استفاده غلط از لنزهای رنگی در چشم ایجاد می‌ شود این است که لایه های رنگی لنزها، هوا و اشک را  که از مواد ضروری برای قرنیه می باشند را به درستی منتقل نمی کنند. با استفاده مداوم از لنزهای رنگی و گیر کردن آلودگی های هوا و چشم در مژه ها باعث وارد شدن آسیب بیشتری به قرنیه چشم می شوند.

بعضی از بیماران، داروهایی چون آنتی هیستامین، قرص های ضد جوش و یا داروهایی مصرف می کنند که باعث خشکی چشم می شوند که استفاده از لنز در چنین مواقعی، عارضه خشکی چشم را بیشتر می کند. فرقی هم ندارد استفاده از لنز زیبایی باشد یا طبی!

اشخاصی که سیگاری هستند و از لنز رنگی هم استفاده می کنند، به علت ورود دود سیگار به چشم آنها، عفونت چشمی و زخم قرنیه در آنها ۸ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. استفاده طولانی مدت از لنز رنگی به دلیل فراموشی و یا تنبلی، احتمال خطر آسیب چشمی چون زخم قرنیه را در آنها به چند برابر می رساند. افرادی که با لنز رنگی به استخر می روند کلر و مواد ضدعفونی کننده استخر به همراه میکروب ها و آلودگی ها وارد چشم می شوند و عفونت چشمی ایجاد می کنند بنابراین بهتر است در استخر و یک ساعت بعد از استخر ، لنز را از چشم تان خارج کنید.

جمع بندی نهایی

استفاده از لنز به هر منظوری که باشد برای زیبایی یا طبی و یا هردو ، مراقبت های خیلی ویزه ای را می طلبد و اگر کسی حوصله و وقت کافی برای این کار را ندارد بهتر است استفاده نکند تا دچار امراض خطرناک چشمی نشود که به یقین خیلی افسوس و پشیمانی می خورید و دیگر هم سودی ندارد!!

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چگونه ناخن هایی زیبا داشته باشیم؟

نکات طبیعی و آسان برای رفع پوست خشک و سلامت پوست

 

ما در نوشتن این مطلب از منابع زیر هم استفاده کردیم:

چگونه از لنز بهتر و درست تر استفاده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.