کوسن یک بالشتک کوچکی است که از جنس پارچه های نرم، لطیف و رنگی به انضمام محتویات آن تشکیل شده و نقش اصلی آن راحتی فرد در زمان نشستن روی مبل با قرار گرفتن در کنار آن است. استفاده از کوسن علاوه بر دادن راحتی به انسان، در تأثیر گذاری روی دکوراسیون پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب خیلی مؤثر است. این وسیله زیبا و جذاب با رنگ های متنوع خود می تواند با یک هزینه و زمان کم،برای محیط و دیوار های پیرامونی خود، نما و زیبایی ویژه ای ایجاد کند.
سابقه استفاده از کوسن ها به قرون وسطی بر می گردد اما با وجود رنگ، جنس و شکل متنوعی که دارند همواره مدنطر طراحان دکوراسیون داخلی منازل بوده است. بنابراین می توانیم، قرار دادن کوسن روی مبل را جدا از تأمین راحتی  برای شخص یکی از عوامل مورد توجه و جذاب برای دکوراسیون منازل با هر سبکی به حساب آورد. کوسن ها، فضای منزل را شاد ، پر انرژی و جان و روح تازه ای را بر محیط خانه حاکم می کنند.

می توانید یک مطلب کامل و جامع درباره داشتن یک خانه رنگی و شاد پر انرژی را اینجا بخوانید

استفاده از کوسن

استفاده از کوسن
استفاده از کوسن

زمانی شما نیاز دارید برای تغییر دکوراسیون خانه تان، دیوارها را رنگ آمیزی کنید، کف پوش ها را تغییر دهید، پرده های زیبا و گران قیمت جایگزین پرده های موجود بکنید و یا خیلی کارهای دیگر که در نهایت به انجام ناقص آنها منتهی می شود و نتایج دلخواه هم به دست نمی آید. و یا مبلمان منزلتان یک سبک سنتی ولی مدرن دارد و می خواهید یک نمای جدیدی به آن بدهید و با دکوراسیون کلی منزل هماهنگی بهتری داشته باشد. به جای اینکه، کلی هزینه کنیم بهتره با وسایل ساده ای مانند کوسن با فرم های مختلف، زیبا و رنگ های قشنگ، طرح دکوراسیون منزل را به نحو مطلوبی با مشاوره افراد کاردان و متخصص تغییر دهیم و نمای زیبایی به فضای زندگی مان ببخشیم.

جای مناسب استفاده از کوسن کوسن ها و کاربرد آنها در دکوراسیون خانه

جای مناسب استفاده از کوسن کوسن ها و کاربرد آنها در دکوراسیون خانه
جای مناسب استفاده از کوسن کوسن ها و کاربرد آنها در دکوراسیون خانه

کوسن  ها  به صورت پیش ساخته در کارگاه های مختلف تولید می شوند ولی به صورت سفارشی و دست ساز هم قابل تهیه هستند. کوسن ها با شکل های هندسی متفاوت، گل ها و رنگ های متنوع در بازار موجودند. البته بسته به شرایط داخل خانه و جاهایی که در محل پذیرایی، نشیمن و اتاق خواب ها وجود دارند کوسن هایی با ویژگی هندسی و فرم های مختلفی می توانند به دکوراسیون فضای مورد نظر جذابیت و زیبایی بدهند.

در ضمن  چون طراحی دکوراسیون منزل بیشتر با خانم های خانه است، سلیقه های آنها در این تغییرات دکور خیلی مهم است که با مطالعه و هماهنگی با افراد حرفه ای و وارد به تنظیم دکوراسیون، تغییرات مناسبی را اعمال می کنند. تغییر دکوراسیون با استفاده از کوسن علاوه بر سلیقه اشخاص از یک استاندارهای ویژه ای هم تبعیت می کند که در واقع یک راهنمایی بزرگی برای افراد علاقه مند به تغییر دکور منزل است.

مثلاً  اگر در گوشه ای از اتاق یک تیزی دارد و یا یک طرح لبه دار وجود دارد ترجیحاً باید در آنجا از کوسن دایره شکل و لبه گرد با فرم و طرح مناسب استفاده شود تا نمای آنجا بهتر قابل رویت باشد. با این حال برای طراحی و اجرای یک دکوراسیون خوب با قرار دادن کوسن برای منزلتان می توانید از طراحان دکوراسیون که دیدی همه جانبه از نظر استانداردی و زیبا شناسی دارند بهره برداری و مشاوره بگیرید.

نکات مورد توجه برای استفاده از کوسن

نکات مورد توجه دکوراسیون
نکات مورد توجه دکوراسیون

خرید کوسن در تناسب با قدرت خرید، کوسن ها در شکل ها، جنس، فرم و رنگ های متنوع در بازار موجودند و قیمت های آنها با هم فرق می کند، بنابراین لازم است متناسب با بودجه و فضای منزلتان کوسن دلخواه و مطلوب بخرید.

تعداد زیادی کوسن نخرید، کوسن های زیادی در منزل که برای زیبایی و دکور منزل تهیه شده اند باعث دست و پاگیری و شلوغی خانه می شوند و آزار دهنده هستند، بنابراین سعی کنید استفاده از کوسن بصورت معقول باشد. مثلاً برای یک مبل دو نفره ۱ تا ۲ کوسن و برای هر کاناپه ۳ تا ۵ کوسن مناسب است.

اندازه و فرم کوسن، چون کوسن علاوه بر زیبایی دادن به فضای منزل باید برای راحتی شخص در هنگام نشستن بر روی مبل هم مفید باشد. کوسن های باریک با ارتفاع بلند و ضخیم واقعاً نامناسب و رنجش آورند.

سعی کنید کوسنی را تهیه کنید که از نطر تمام جوانب راحتی ، زیبایی و فرم مطلوب باشد.

توجه به نوع استفاده از کوسن، شما باید هم از لحاظ تزیینی و هم از نظر راحتی در خرید کوسن توجه داشته باشید، به عبارتی، تعدادی کوسن مناسب از هردو نوع تزیینی و ساده را تهیه کنید تا ترکیب آنها هم یک نمای خوبی به فضای منزل بدهد و هم راحتی کسی را که در کنار استفاده از کوسن قرار می گیرد برآورده سازد.

هارمونونیک بودن رنگ و فرم کوسن با وسایل منزل، نکته ای که خیلی مهم است رعایت برقراری تناسب رنگ وسایل داخل خانه است.

بنابراین لازم است، برای انتخاب طرح، رنگ و فرم کوسن های تهیه شده دقت به عمل آید تا با وسایل منزل از نظر طرح و رنگ سازگاری خوبی داشته باشند و بتوانند تعادل و بالانس لازم را ایجاد کنند. برای نمونه برای منازلی با رنگ های مختلف و متضاد وسایل آن می توانید کوسن هایی با رنگ های روشن را به کار ببرید یا استفاده از ترکیب رنگ های زرد، نارنجی و قهوه ای با یکدیگر و  با شدت کنتراست متوسط چون بژ و سبز در یک دکوراسیون، خیلی زیبا و خیره کننده است.

جمع بندی نهایی

دیزاین منزل با کوسن
دیزاین منزل با کوسن

استفاده از کوسن علاوه بر دادن راحتی به اشخاص در هنگام نشستن روی مبل باید به خوبی نقص ها و محدودیت های دکوراسیون منزل را از بین ببرند تا آرامش و حال و هوای دلپذیری به محیط خانه منتقل شود. کوسن ها را از جنس های مختلف تهیه می کنند بهتر است از نوعی بخرید که به راحتی با دست یا ماشین لباسشویی شسته می شوند. کوسن هایی که از جنس ابریشم و مخمل تهیه می شوند، شستشوی آنها سخت تر است.

اندازه و ابعاد کوسن های متداول در بازار، نوع مربعی در ابعاد ۳۶×۳۶  تا اندازه های ۵۰×۵۰ سانتی متر و نوع مستطیلی در ابعاد ۳۰×۴۰ تا ۴۰×۶۰ سانتی متر موجودند. البته شکل های دیگری از کوسن ها هم وجود دارند که برحسب سلیقه اشخاص تولید می شوند.

 

در این زمینه بیشتر بخوانید:

دیزاین خانه با مبل رنگی

طرح و رنگ کوسن برای مبل سرمه‌ ای

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

مبلمان زیبا چگونه داشته باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.