ولنتاین، روز عشاق و ابراز عشق به معشوقه در فرهنگ مسیحیت است. روز ولنتاین در ایران ۲۵ یا ۲۶ بهمن، مطابق با تاریخ ۱۴ فوریه است.
افسانه ها و داستان های مختلفی از روز ولنتاین از گذشته تا به امروز نقل شده است. بر اساس یک افسانه معروف در سده سوم میلادی در روم باستان، کشیشی به نام ولنتاین در زمان فرمانروایی کلاودیوس زندگی می کرده است. کلاودیوس معتقد بود که مردان مجرد، جنگجویانی بهتر و موفق تری هستند، به خاطر همین، ازدواج را برای مردان جنگجوی رومی، ممنوع اعلام کرد. اما ولنتاین با این عقیده مخالف بود، و به صورت پنهانی عقد سربازان و دختران محبوب رومی را جاری می کرد. کلادیوس با شنیدن این موضوع برای ولنتاین حکم مرگ را صادر کرد.

روز ولنتاین

روز ولنتاین

افسانه دیگری که درباره این روز است، نجات و فراری دادن مسیحیان توسط ولنتاین و کشته شدن او بدست رومیان است. مطابق با افسانه دیگر، او عاشق دختر زندانبان خود شده و پیش از مرگش نخستین کارت ولنتاین برای او فرستاده و نوشته ” از طرف ولنتاین تو ” است. اما افسانه ی اولی نسبت به افسانه های دیگر معروف تر است.

کشیش ولنتاین در حدود سال ۲۷۰ میلادی به قتل رسید. بعضی معتقدند که روز ولنتاین، سالگرد فوت و یا خاکسپاری او است. برخی دیگر هم عقیده دارند که به علت مسیحی سازی یک سنت باستانی و مشرکانه لوپرکالیا که تا اواخر قرن پنجم میلادی به مناسبت باروری در روم برپا می شده و مرسوم بوده است، این تاریخ را برگزیده اند. پاپ ژلازیوس یکم، در سال ۴۹۸ میلادی برگزاری جشن لوپرکالیا را ممنوع اعلام کرد، و به منظور مقالبه با ابن اعمال مشرکانه، ۱۴ قوریه را به عنوان روز ولنتاین اعلام کرد. همچنین به دلیل همزمانی شروع جفت گیری پرندگان با روز ولنتاین و اینکه در سده های میانه اروپا، مخصوصا انگلستان و فرانسه، ولنتاین یکی از محبوب ترین قدیسان شناخته شده است، اهمیت روز ولنتاین دو چندان گردید.

چارلز دوک اورلئان که در پی شکست در نبرد آزینکورت در برج لندن زندانی بود، نامه‌هایی را برای معشوقه اش در سال ۱۴۱۵ نوشت، که این نامه ها در مجموعه دست نویس های کتابخانه بریتانیایی بایگانی شده و به عنوان قدیمی ترین یادبود روز ولنتاین است.

آداب و رسوم هدیه روز ولنتاین چیست؟

شکلات از هدایای خاص این روز است. به خصوص در کشورهای اروپایی و آمریکائی شکلات را به صورت های مختلف تزئین می کنند و عشاق به یکدیگر هدیه می دهند.

اعتقادات کشورهای دیگر درباره روز ولنتاین

chocolate- روز ولنتاین

ولنتاین فقط جز سنت کشورهای غربی نبوده است. در کشور چین روزی همانند ولنتاین به نام ” شب هفت ها ” است. افسانه ای در این زمینه است که پسر گاوچران و دختر بافنده در هفتمین روز هفتمین ماه از تقویم قمری باهم در آسمان ملاقات کردند. . آخرین “شبِ هفت‌ها” در ۳۰ اوت ۲۰۰۶ بود. افسانه ی دیگری همانند افسانه ی چین در ژاپن به نام “تاناباتا” وجود دارد که برابر با هفتم ژوئیه تقویم خورشیدی‌ است. کشور مصر هم از قافله ی روز عشق به دور نیست و ۴ نوامبر هر سال در این کشور با عنوان روز عشق شناخته شده است. همچنین کره جنوبی روز عشاق و هدیه دادن زوج های جوان به یکدیگر را “روز پِپِرو” می نامند.

در ایران ولنتاین چگونه است؟

rose- روز ولنتاین

اما در ایران دو جشن تقریبا با ولنتاین و روز عشاق هم معنی است. جشن مهرگان که در ۱۶ مهر و جشن بعدی سپندارمذگان یا جشن اسفندگان که در ۵ اسفند برگزار می شود. در ایران در این روزها، عشاق ایرانی به یکدیگر برای تجلیل و احترام هدیه می دهند.

تبلیغاتی مبنی بر اطلاع رسانی روز ولنتاین در ایران تقریبا از سال ۱۳۸۹ ممنوع اعلام شد. در ایران معمولا جشن سپندارمذگان که از آیین ایران باستان است، در روز ۵ اسفند پیشنهاد می شود. به عقیده برخی مانند اسفندیار اختیاری، نماینده زرتشتیان باید مراسم جشن سپندارمذگان به جای روز ولنتاین برگزار شود. همچنین به گفته ابوریحان بیرونی، مهرگان به عنوان روز بزرگداشت زن و زمین است. در ایران باستان روزهای هر ماه دارای اسم خاصی بودند، و ۵ اسفند ماه ” روز عشق ” نام گذاری شد. به عنوان نمونه روز چهارم شهریور ” شاهی و فرمانروایی آرمانی” و روز پنجم اسفند
” سپندار مذ” که لقب ملی زمین است. زمین را می توان یک نماد از عشق دانست، همه افراد را به یک چشم می بیند و در دامان خود زندگی و پرورش می دهد به همین خاطر ابوریحان، زمین را نمادی از عشق می داند. روز عشق و جشن زمین هر دو در کنارهم معنا پیدا می کنند.

مخالفت با روز ولنتاین

جالب است بدانید که علما به خصوص علمای اهل سنت، ولنتاین را رسمی حرام به دلیل اینکه یک رسم رومی و مسیحی است، به حساب می آورند. بعضی ولنتاین را به عنوان مظهر تجمل و مصرف گرایی می دانند. به همین خاطر جنبشی به عنوان ضد ولنتاین برای تشویق افراد با اهدای هدایای رایگان و یا کم قیمت ایجاد شد.

ولنتاین در ایران باستان و کشورهای دیگر

در روز عشق زنان به همسران خود هدیه می دهند و مردان در پاسخ به  عشق و علاقه آنها، زنان خود را بر تخت نشانده به آنها هدیه داده و از امرشان اطلاعت می کنند. برای بزرگداشت و ماندگاری روز مهرگان، آن را به عنوان ” روز عشق ” می دانند. ولنتاین در عربستان سعودی هم گسترش پیدا کرده بود. دولت عربستان در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸، فروش گل های رز و هدایای روز ولنتاین را ممنوع اعلام کردند. مقامات مذهبی در مالزی برگزاری این چنین مراسمی را مخالف با دین و فرهنگ مسلمانان می دانستند، کمپینی ضد ولنتاین برای دور کردن مردم از این مراسمات به راه انداختن. اما برخی از مردم با تشکیل حکومت ضد ولنتاین، مخالفت کردند و برگزاری این مراسم را بدون هیچ گونه مشکلی می دانستند.

جالبه که درباره روز ولنتاین بدانید…

days- روز ولنتاین

  • در گذشته دختران معتقد بودند که با خوردن غذاهای عجیب، می توانند شوهران خود را در رویا ببینند. افرادی هم که ارتباط نزدیکی باهم داشند، همدیگر را با اسم ولنتاین صدا می کردند.
  • طبق گزارشات سالانه تقریبا ۱۸۹ میلیون شاخه گل در آمریکا فروخته می شود که ۱۱۰ میلیون شاخه ی آن، گل رز قرمز است. در این بین ۷۳ درصد از آقایان و ۲۷ درصد خانم ها، شاخه گل برای عشق خود خریداری می کنند. اما در این بین ۱۵ درصد از خانم ها هم برای مادر یا دختران خود، شاخه ی گل رز به عنوان هدیه می گیرند. ارزش مادی کل گل و کادوهای خریداری شده در این روز معادل ۱۵ میلیارد دلار است.
  • بر طبق آمار بدست آمده تقریبا ۱۰ درصد از ازدواج های جهان در این روز صورت می گیرد.
  • در این روز برخی به حیوانات خانگی خود، شاخه گل و کادو می دهند.
  • اولین بسته بندی شکلات برای روز عشق در سال ۱۸۰۰ میلادی و توسط شرکت Cadbury، وارد بازار شد. تقریبا در حدود ۸ میلیارد عدد شکلات سالانه به مناسبت روز ولنتاین در جهان تولید می شود.
  • جالب است بدانید که تعداد شاخه های گل رز قرمز در روز ولنتاین معنای خاصی دارد. تقدیم ۱۰ شاخه ی گل رز به معنای عشق در نگاه اول و ۱۰۸ شاخه ی گل رز به منظور پیشنهاد ازدواج است. رنگ هر گل رز هم مفهوم خاص خود را دارد. رز سفید به معنای قدرانی، رز قرمز، عشق و علاقه و …

روز ولنتاین، روز عشق ورزی و علاقه است اما ۴۰ درصد افراد نسبت به این روز موضع منفی می‌گیرند. یعنی از هر ده نفر، یک نفر در ولنتاین حس افسردگی و ناراحتی دارد. شما چه برنامه‌ای برای ولنتاین امسال دارید؟ حتما آن را در بخش دیدگاه‌ها برای دوستان خود در خوشحالیجات به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.