امروزه دیابت یکی از بیماری های شایع در دنیا است، که در این بیماری، بدن در برابر انسولین تولید شده، مقاوم می شود. در اینصورت این هورمون
نمی تواند عملکرد خود را بخوبی انجام دهد. عوامل مختلفی همانند ژنتیک، چاقی، عصبانیت و.. در بروز بیماری دیابت تاثیرگذار است.
بیماران دیابتی معمولا به قند مواد غذایی که مصرف می کنند، توجه دارند. سبزیجات کم کربوهیدارت در کنترل و تنظیم قند خون مبتلایان دیابت نوع دو بسیار موثر است. در ادامه سبزیجات برای درمان دیابت را معرفی می کنیم.

سبزیجات برای درمان دیابت

سبزیجات برای درمان دیابت

در کل سبزیجات برای بسیاری از بیماری ها گزینه‌ های خوبی هستند. اما امروز می خواهیم ببینیم سبزیجات برای درمان دیابت کدام ها هستند؛ موافقید؟

اسفناج

یکی از بهترین سبزیجات برای درمان دیابت اسفناج است. اسفناج حاوی فولات، بتاکاروتن و ویتامین کا است و میزان کربوهیدارت دراین سبزی خیلی ناچیز می باشد. سبزیجاتی که برگ های تیره ای دارند همانند اسفناج، داروی مناسبی برای افراد دیابتی است. افرد مبتلا به دیابت نوع دو در رژیم غذایی خود، استفاده از اسفناج را فراموش نکنند.

اسفنجاج-سبزیجات برای درمان دیابت

گوجه فرنگی

گوجه یک منبع سرشار از ویتامین آ، ث و پتاسیم است. گوجه فرنگی، خوراکی مناسبی در برابر بیماری های قلبی، پروستات، انواع سرطان ها و…  به دلیل دارا بودن لیکوپن و آنتی اکسیدان‌های است. علاوه بر این به دلیل کم بودن کربوهیدارت گوجه فرنگی، برای بیماران دیابتی مناسب است.

کلم بروکلی

یکی دیگر از سبزیجات برای درمان دیابت، کلم بروکلی حاوی ویتامین آ، ث و کا است همچنین فیبر و آهن به مقدار مناسبی دارد. اما میزان کربوهیدارت در این سبزی به مقدار خیلی کم است.

خیار

خیار- سبزیجات برای درمان دیابت

خیار سرشار از ویتامین های کا، ث و پتاسیم است. همچنین از دسته میوه هایی است که دارای کربوهیدارت کمی است. به طوریکه در یک فنجان خیار خرد شده، ۵ گرم کربوهیدارت وجود دارد. به دلیل کربوهیدارت کم خیار، به افراد دیابتی مصرف آن توصیه می شود.

کلم

استفاده از کلم در رژیم غذایی برای بدست آوردن ویتامین های کا، ث، ب و آنتی اکسیدان، فیبر، منگنز بسیار موثر است. شما می توانید از این سبزی در سالادهای خود استفاده کنید.

کلم بروکسل

کلم بروکسل از بهترین سبزیجات برای درمان دیابت و سرطانی ها است. کلم بروکسل دارای ویتامین های آ، ث و فولاد و فیبر است.

گل کلم

gole kalam- سبزیجات برای درمان دیابت

برای اینکه نگران ابتلا به بیماری دیابت نوع دو نباشید، توصیه می شود تقریبا ۱۲۰ گرم گل کلم روزانه مصرف کنید. این سبزی دارای ویتامین ث و فیبر، فولات و پتاسیم است.

مارچوبه

مارچوبه گیاهی علفی چندساله و دوپایه که دارای شاخه‌های نسبتا چوبی و صاف است. مارچوبه حاوی ویتامین های آ و کا است. میزان کربوهیدارت در این گیاه بسیار کم است. برای مصرف از ساقه هایی که دارای رنگ سبز روشن هستند، استفاده کنید. مارچوبه میزان انسولین قند خون را افزایش می دهدو از این طریق قند خون را کنترل می کند.

ترکیب آب کرفس، کلم و گوجه‌فرنگی

به بیماران دیابتی توصیه می شود که ۲ عدد ساقه کرفس، ۲۰۰ گرم برگ کلم و یک گوجه فرنگی را باهم مخلوط و آب آنها را بگیرند و روزانه ۲ الی ۳ لیوان از این ترکیب را میل کنند.

ترکیب آب هویج، خیار، کلم و فلفل‌دلمه‌ای

ترکیب یک عدد هویج، دو عدد خیار، ۲۰۰ گرم برگ کلم و یک فلفل دلمه ای برای بیماران دیابتی و تنظیم قند خون آنها موثر است. به افراد دیابتی توصیه می شود که مواد فوق را باهم مخلوط و آب آنها را بگیرند و روزانه ۲ الی ۳ لیوان از این مخلوط سبزیجات مصرف کنند.

ترکیب آب شنبلیله، جعفری، کرفس و گشنیز

افراد دیابتی ۱۰۰ گرم شنبلیله، ۲۰ ساقه جعفری و گشنیز و یک ساقه کرفس را در مخلوط کن بریزید. پس از گرفتن آب این مواد، روزانه ۲ الی ۳ لیوان مصرف کنید.

به مبتلایان دیابت مصرف برخی از دمنوش ها توصیه می شود. برای مثال عرقیجات بوقناق، کلپوره، شنبلیله و گزنه را به میزان مساوی باهم ترکیب و روزانه سه لیوان مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.