معمولا برای زیباسازی دیوار داخلی منزل از نقاشی با رنگ‌های زیبا و شاد و یا از کاغذ دیواری‌های خوش‌نما و مورد علاقه استفاده می‌کنند. امروزه کاغد دیواری‌ها در سلیقه‌های مختلف تولید می‌شوند و کم و بیش دارای کیفیت‌های متنوع هستند. بعضی از آنها حتی قابل شستشو و تمیز شدن هستند که یک انتخاب عالی برای کاغذ دیواری منزل است.

اگر به مطالب دکوراسیون منزل شاد علاقه مندید مطلب خانه رنگی و شاد را اینجا بخوانید

کاغذ دیواری منزل

دکوراسیون خانه
دکوراسیون خانه

انتخاب کاغذ دیواری به جای نقاشی با رنگ، دلایل مختلفی چون باقی ماندن بوی بد و زیان آور رنگ در هنگام نقاشی و بعد از آن ماندگاری به مدت طولانی، راحتی در نصب و صرف زمان خیلی کمتر، طرح و رنگ متنوع کاغذ دیواری، جنس و کیفیت بهتر کاغذ دیواری و مقاومت خیلی خوب بیشتر کاغذ دیواری‌ها در مقابل رطوبت و نفوذ آب و تمیز شدن با یک دستمال نم‌دار دارد. در ضمن، برای سطوحی که فرو رفتگی یا نا همواری و شکستگی‌های کوچکی دارند و با رنگ به به راحتی کاور نمی‌شوند، کاغذ دیواری بهترین مورد برای پوشش این عیوب است.

معمولاً چسباندن کاغذ دیواری منزل روی سطوح گچ کاری شده و رنگ شده انجام می‌شود و روی دیگر سطوح نا صاف باید بتونه کاری انجام شود تا صاف شده و برای چسباندن کاغذ دیواری آماده گردد. کاغذ دیواری در رنگ‌های زیاد و با گل‌های بزرگ و کوچک زیبا تولید می‌شوند که استفاده از این رنگ‌ها بدون محاسبه فضا و دکوراسیون منزل بعد از مدتی یک خستگی و دلزدگی خاصی ایجاد می‌کند، بنابراین برای چسباندن کاغذ دیواری‌های مختلف، لزوم یک طراحی مناسبی را می‌طلبد تا زیبایی دلنشینی را به منزل بدهد.

عملیاتی که باید در زمان چسباندن کاغذ دیواری درنظر گرفت

کاغذ دیواری منزل
کاغذ دیواری منزل

برای چسباندن کاغذ دیواری به شرح زیر عمل می کنند:

  1. قبل از انجام کار، اندازه گیری دقیقی از دیوار صورت گرفته شود و رول‌های کاغذ دیواری هم به اندازه‌های تعیین شده برای دیوار برش شوند و از کناره‌ها هم ۵ سانتی‌متر بیشتر در نظر گرفته شود تا به خوبی بدون هیچگونه درزی پوشش داده شود.
  2. پودر چسب کاغذ دیواری را با آب به نسبت تعیین شده (۱ به ۲۰) مخلوط می‌کنند تا حالت ژله‌ای به خودش بگیرد.
  3. با فرچه چسب ژله‌ای را به پشت کاغذ دیواری می‌زنند.
  4. رول کاغذ دیواری را به صورت ۱/۳ و یا ۲/۳ در می‌آورند و پس از کمی صبر (حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه) می‌کنند تا چسب‌ها به خوبی در کاغذ نفوذ کند. البته باید دقت لازم به عمل آید تا تا خوردگی و شکستگی در کاغذ دیواری ایجاد نشود.
  5. رول کاغذ دیواری را از بالا به پایین با تراز شاقول شده می‌چسبانند تا کج و ناصاف نشود. کناره‌های آن را هم با کاغذ دیواری لب به لب یا کنار هم قرار می‌دهند تا درزی ایجاد نگردد.
  6. پس از چسباندن کاغذ دیواری روی دیوار با غلتگ یا برس روی آن می‌کشند تا هوای زیر کاغذ دیواری خالی و حباب دار و ناصاف نشود.
  7. بخش های اضافات کاغذ در بالا یا پایین کاغذ دیواری قبل از خشک شدن روی دیوار را با کاتر می‌برند.

همانطوری که در دستورالعمل بالا گفته شد، چسباندن کاغذ دیواری با رنگ‌ها و گل‌های متنوع، روی دیوار منزل باید تناسب داشته باشد، مثلاً برای خانه‌های کوچک بهتر است از کاغذ دیواری های با گل‌های ریز و رنگ روشن استفاده شود تا تمایز بیشتری در بین دیوارها و زوایا ایجاد شود و یا به عبارتی خانه کوچک، کوچکتر و دلگیر نشان داده نشود.

کاغذ دیواری با طیف گسترده‌ای که دارد باید با دکوراسیون و فضای خانه هماهنگ باشد و شاید لازم باشد برای کل دیوارهای یک خانه، کاغذ دیواری لازم نباشد یا رنگ بهتری انتخاب شود. حتی معیار رنگ و جنس کاغذ دیواری برای انتخاب مطرح می‌شود که شاید نیاز باشد برای هر دو مورد یکی از آنها تعیین یا توازن لازم بر قرار گردد.

در مواردی هم می توانید از کاغد دیواری بطور هوشمندانه استفاده کنید؛ مثلاً برای نشان دادن پشت شومینه منزل می‌توانید از کاغذ دیواری استفاده کنید که جلوه گری بهتری داشته باشد. معمولاً با استفاده از کاغذ دیواری به صورت تکه‌ای نمای زیبا و بهتری را می‌توانید مشاهده کنید.

استفاده از کاغذ دیواری های طرح دار

در روی دیوارهایی که در کنارشان پنجره قرار دارد، استفاده می‌کنند تا فضای دلگیری ایجاد نشود. یا کاغذ دیواری‌های خاص برای تفکیک فضا در دکوراسیون محیط یک خانه به کار می‌روند. در هر حال برای کاغذ دیواری‌ها با رنگ‌ها و گل‌های متنوع لازم است طراحی مناسبی صورت گیرد تا تداخل رنگی نامناسبی ایجاد نشود و آزار دهنده نباشد.

نحوه انتخاب کاغذ دیواری

کاغذ دیواری مناسب
کاغذ دیواری مناسب

حال به اختصار مواردی را که برای انتخاب کاغذ دیواری با رنگ‌ها و طرح‌های مختلف باید مد نظر قرار گیرد بیان می‌کنیم:

الف) تجربه کاغذ دیواری قبلی یا از یکی از اتاق‌های انجام شده که می‌تواند دید شما را در مراحل بعدی تکمیل کند و انتخاب بهتری انجام شود، گزینه خوبی در بهبود کاغذ دیواری منزل است.

ب) هارمونیک بودن کاغذ دیواری با رو تختی، طرح و رنگ کف پوش اتاق، نورپردازی اتاق و هر آن چیزی که در فضای اتاق وجود دارد که می‌تواند در انتخاب کاغذ دیواری و طرح و رنگ کاغذ دیواری مؤثر باشد. مثلاً اگر کف پوش اتاق ساده باشد بهتر است از کاغذ دیواری طرح دار استفاده شود.

پ) نوع اتاق، مثلاً برای انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری اتاق کار، نمی‌توانیم از رنگ‌ها و طرح‌های اتاق بچه‌ها مثل گل و بلبل انتخاب کنیم.

ج) به بافت‌های کاغذ دیواری توجه کنید که لازم است با دکوراسیون داخلی منزل مناسب باشد هر چند که زیبا و خوشرنگ باشد.

چ) در زمان خرید کاغذ دیواری از فروشندگان کاغذ دیواری به علت تجربیات زیاد مشاوره بگیرید تا از توصیه خوب آنها استفاده کنید.

انتخاب کاغذ دیواری منزل

دنیای کاغذ دیواری از جنس و کیفیت گرفته تا طرح و رنگ خیلی متنوع است و امروزه در خیلی از  منازل، بخصوص منازلی که حالت مسکونی دارند برای صرفه جویی در زمان و تمیزی کار به جای نقاشی با رنگ و خیلی از عوامل دیگر از کاغذ دیواری های زیبا و متناسبی استفاده می‌کنند که نمای جالب و جذابی به فضای خانه می‌دهد. طرح و رنگ کاغذ دیواری باید با دکوراسیون و فضای منزل هماهنگ باشد تا باعث دلزدگی و خستگی اعضای خانواده نشود. و بهتر است در این مورد از افراد حرفه‌ای و متخصص در این حوزه مشاوره بگیرید تا یک فضای دلباز و روشنی را برای خود مهیا کنید.

در این زمینه بیشتر بخوانید:

 

چه رنگ هایی را برای لوازم خانگی انتخاب کنیم؟

نکاتی برای انتخاب رنگ خانه با یک سبک و طرح خاص

 

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:
چسباندن کاغذ دیواری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.