هیچ چیز بهتر از کشیدن ملحفه تمیز و شسته شده بر روی تخت برای خواب آرام لذت بخش‌تر نیست! ملحفه همانند شلوار ورزشی و جین پوشیده نمی‌شود! اما مدت زمان زیادی همانند شب، بعد ازظهر از آنها استفاده می‌کنید. میکروب، عرق و چربی بدن به سرعت بر روی آنها تجمع می‌یابند. حداکثر زمان طولانی که می‌توانید ملحفه ها را تعویض کنید، دو هفته است. اما انجام این کار هر هفته بهتر است. اما آیا درباره نحوه شستشوی ملحفه اطلاعات کافی دارید؟ در این مقاله با شما هستیم تا روش‌های آن را به شما بیاموزیم…

نحوه شستشوی ملحفه

نحوه شستشوی ملحفه

بعضی از ماشین لباس شویی‌ها، برنامه و چرخه خاصی را برای نحوه شستشوی ملحفه اختصاص داده‌اند. اما اگر لباس شویی شما چنین برنامه‌ای ندارد، از برنامه عادی، طبیعی به جای برنامه چرخش زیاد استفاده کنید. ملحفه‌ها برای تمیز شدن به دور و چرخش زیاد نیاز ندارند، چرخش زیاد باعث پاره و چروک شدن بیش از حد آنها می شود. برای بهتر تمیز شدن ملحفه، درجه حرارت آب را افزایش دهید. پس از انتخاب برنامه شستشوی مناسب ملحفه، داغ ترین میزان درجه حرارت آب را متناسب با پارچه انتخاب کنید. آب هرچه گرم تر باشد، بیشتر میکروب‌ها را می‌کشد.
همچنین در ادامه کارهایی که در زمان شستشوی ملحفه نباید انجام دهید، بیان شده است.

پر کردن ماشین لباس شویی بیش از ظرفیت

ممکن است وسوسه شوید ملحفه همه اعضای خانواده را یکباره در ماشین لباس شویی بریزید و بشورید. اما برای شستشوی بهتر ملحفه ها بهتر است در دو نوبت این کار را انجام دهید. ملحفه ها باید به اندازه کافی در لباسشویی به گردش درآیند تا تمیز شوند. لباسشویی‌های بزرگ امروزه، می‌توانند چندین مجموعه ملحفه را در خود جای دهند، اما هرگز نباید ملحفه ها را در آنها بزور جای دهید. اگر لباسشویی شما یک مخلوط کننده مایعات در وسط خود داشته باشد، ملحفه ها رو دور آن قرار ندهید. زیرا باعث پارگی و چین چروک بیش از اندازه ملحفه ها می شود. در عوض آنها را به صورت جداگانه و بدون پیچاندن به دور هم در لباسشویی بگذارید.

استفاده از تنظیمات اشتباه شستشو

انتخاب یک برنامه چرخش سنگین ضروری نیست، مگر اینکه ملحفه ها خیلی کثیف باشند. برای شستشو ملحفه بهتر است که از برنامه یا دوره گردش نرمال و طبیعی یا رنگی استفاده کنید، مطمئنا ملحفه های شما تمیز خواهد شد. این برنامه ها کوتاه تر و آهسته تر نسبت به برنامه های سنگین‌تر هستند، البته بستگی به نوع ماشین لباسشویی شما هم دارد. آب در این برنامه ها به تدریج خنک تر شده تا از چروک شدن ملحفه جلوگیری شود.

استفاده از خشک کن برای مدت طولانی

laundry- نحوه شستشوی ملحفه

در نحوه شستشوی ملحفه ممکن است نسبت به یک بار لباس معمولی ماشین لباسشویی، طول بکشد تا خشک شود. اما برای خشک کردن ملحفه از برنامه خشک کن طولانی مدت استفاده نکنید، که باعث آب رفتن و کوچک شدن آنها می شود. به عقیده برخی بیش از حد خشک کردن قطعا یک مشکل است. بهتر است برای خشک کردن ملحفه، در نور خورشید آنها را تکان دهید، این کار از چروک شدن بیش از اندازه ملحفه جلوگیری می کند.

خشک کردن ملحفه با حوله

همه پارچه ها از یک جنس نیستند، پس برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد، ملحفه آنها را جداگانه بشورید و از برنامه های مختلف استفاده کنید. ملحفه ها سریع تر از حوله ها خشک می شوند، پس زمانی که ملحفه ها خشک شده اند، هنوز حوله ها رطوبت کمی دارند. اگر شما می خواهید پارچه ها از جنس های مختلف را با هم بشورید، پارچه های پنبه ای سبک را در کنار ملحفه ها قرار دهید، اما شستشوی حوله با ملحفه ها توصیه نمی شود.

در این مقاله به نحوه شستشوی ملحفه پرداختیم. اگر به این نکات توجه کنید مطمئنا عمر ملحفه‌هایتان طولانی‌تر شده و از طرفی همیشه سالم و تمییز خواهند ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.