آداب معاشرت محیط کار درست جز نکته های کلیدی و ضروری در زندگی روزمره همه ماست که دانستن آنها در ارتباط موثر با همکاران و در شرایط‌ مختلف می‌تواند به ما کمک کند.
باید بدانید که توی ارتباط در محط کار با، همکاران، مشتری‌ها، مدیریت و همه افرادی که توی روز با اونها برخورد داریم، آداب معاشرت درست چقدر می‌تواند به همه ما کمک کند. حتما بین همکاران خود تا به اینجا کسانی را در خاطر دارید که به دلیل آداب معاشرت و رفتار پسندیده‌ آنها در محیط کار برای شما محبوب‌یت و جذابیت ویژه ای دارند.
آموزش‌های آداب معاشرت محیط کار زیادی وجود دارد. اما من در اینجا سعی کردم عبارات کلیدی و اساسی که روزانه از آنها استفاده می‌کنید را مطرح کنم که در عین سادگی بسیار به شما کمک می‌کند.
در ادامه برای شما چند عبارت ساده و روزمره رو آورده‌ام که به شما کمک می کند جذابیت و آداب معاشرت محیط کار اصولی خود را دو چندان نشان دهید. این عبارات کلیدی را به ادبیات روزانه خود اضافه کنید تا به زودی معجزه آنها را به چشم ببینید.

"<yoastmark

 در سلام کردن پیشقدم باشید

شاید باور نکنید اما همین کلمه ساده خیلی زیاد معجزه‌گر است. یک متخصص آداب و معارف در سخنرانی خود راجع به آداب معاشرت محیط کار می گفت: ”برای سلام کردن وقت بگذارید و پیش قدم شوید. به خصوص در محیطی کار که مرتباً  افراد را می بینید.“ او توضیح می دهد که سلام کردن به افراد آن هم با لبخند باعث می شود شما در ذهن تأثیر مثبت و ماندگار داشته باشید. و حتی اگر چهره ای ناآشنا را می بینید یک شروع با سلام محکم و لبخند، و همچنین تصویر خوبی که ایجاد کرده اید در ذهن باقی خواهد ماند.

کلمه لطفا در آداب معاشرت محیط کار

در آداب معاشرت محیط کار صحیح  ”لطفا“ یکی از عبارات جادویی است که باید بطور روزانه مورد استفاده قرار گیرد. به راحتی و با گفتن کلمه سادهء ”لطفا“ یک دستور را به یک درخواست تغییر می دهید و بنابراین شان خود و احترامی را برای شخصی که با او صحبت می کنید نشان می دهد. نگه داشتن احترام افراد اصل اول آداب معاشرت می‌باشد. خودتان خواهید دید که اضافه کردن یک کلمه ساده چگونه می تواند کل لحن گفتگو را تغییر دهد.

متشکرم را دست کم نگیرید

گفتن ”متشکرم“  یک ژست کوچک است كه باعث می شود افراد احساس قدردانی می کنند. در آداب معاشرت  محیط کار استفاده از کلماتی که شما را خالی از کبر و غرور نشان می‌دهد اغلب مناسب است. پس بدون ترس و نگرانی بابت اینکه اطرافیانتان عادت به تشکر می کنند از آنها قدردانی کنید.
”متشکرم “ یک کلمه اعجاب انگیز است که در صورت استفاده بجا محبت و منش شما را نشان می‌دهد.

عبارت کلیدی چهارم آداب معاشرت خواهش میکنم

پس از متشکرم باید برویم به سراغ پاسخ های مودبانه  آن. در جواب متشکرم معمولا چه کلمه ای را استفاده می‌کنید؟ جواب های مختلفی برای آن داریم. صحیح ترین و در دسترس‌ترین جواب ”خواهش می‌کنم“ می باشد. همین کلمه کاربردی روزانه.
اما شاید برایتان جالب باشد که گفتن کلمه  قابلی ندارد بر ضد آداب معاشرت محیط کار است. حالا چرا؟ چون پاسخ دادن به ابراز قدردانی با قابلی نداشت گاها در ضمیر ناخودآگاه و ذهن طرف مقابل اینطور می نشیند که انگار اینکار برای شما آسان بوده است. یک تغییر جزئی در پاسخ شما می‌تواند پیام بسیار مثبتی را ارسال کند و همین تغییرات جزیی وکوچک است که آداب معاشرت را شکل می‌دهد.

ببخشید  برای قبل از ورود به فضاهای دیگران

در آداب معاشرت محیط کار وقتی وارد اتاق یا فضای شخصی کسی می شوید خواه عمداً یا به طور تصادفی، باید توجه کنید تا حتما از او بخواهید به شما اجازه ورود دهد. یا از طریق گفتن ”ببخشید“ عذرخواهی کنید و بعد وارد شوید، ”ببخشید“  روشی مفید برای شروع و تبدیل یک مکالمه به تعامل اجتماعی است و به عنوان یک نقطه مودبانه برای ادامه صحبت در فضای شخصی افراد است.

اهمیت نام افراد در آداب معاشرت در محیط کار

این که طرف مقابل شما مشتری، همکار  یا مدیرعامل است هیچ فرقی ندارد، استفاده از نام افراد ادب و احترام نشان می دهد. در اصول آداب معاشرت وقتی شخصی نام ما را به خاطر می آورد ، مهم و مثبتی می کنیم.
نکته جزیی هم این است که وقتی شخصی خود را معرفی می کند اسم آن شخص را کامل بیا کنیم برای مثال فامیلی حاجی‌حسینی را به حسینی کوتاه و خلاصه نکنید ، مگر اینکه از شما خواسته شود این کار را انجام دهید.

"<yoastmark

عبارت هفتم آداب معاشرت محیط کار  خوشحالم که میبینمت

طبق گفته مجله INC، این جذاب ترین احساساتی است که می توانید نسبت به انسان های دیگری ابراز کنید. در اصول آداب معاشرت محیط کار  عبارت ”خوشحالم که میبینمت “جز مثبت ترین راه‌ها برای شروع تعامل است. از این به بعد وقتی در محیط کار با کسی روبه رو می شوید به او بگویید که از دیدن او خوشحال هستید.

عبارت کلیدی بعدی :‌ آیا می توانید نظرات خود را درمورد …

یکی از موارد آداب معاشرت گوش دادن به نظرات دیگران است. شنیدن افکار و نظرات دیگران در مورد یک موضوع ، اهمیت شما به بینش آنها را نشان می دهد. و بازهم طبق گفته مجله INC ، وقتی از افراد نظرات آنها درباره موضوع را میخواهید باعث می شود که شما به افراد حس ارزشمندی انتقال دهید، که احساسات مثبت نسبت به شما ایجاد می کند.

آیا کاری هست که بتوانم به شما کمک کنم؟

وقتی در محیط کار هستید به همکاران خود توجه کنید  به طور مثال شخصی مسئول بسته‌بندی هست یا مثلا مدیری که حجم کار بالایی دارند را نادیده نگیرید، چون عدم همدلی شما را نشان دهد. وقتی شما از کنار همکاران خود بی‌تفاوت نمی‌گذرد و به آنها جمله جادوویی  آیا کاری هست که بتوانم به شما کمک کنم؟ را می‌گوید. در واقع دارید اصل ادب و مهربانی در آداب معاشرت در محیط کار را به جا می آورید..

نقش شاید بجای نه در آداب معاشرت محیط کار

به استفاده از “شاید” به عنوان روشی برای گفتن “اجازه دهید ما موافق مخالف باشیم” فکر کنید. در اصول آداب معاشرت “شاید” به عنوان یک پاسخ مودبانه به کسی استفاده می شود که شما کاملاً با آنچه گفته اند موافق نیستید. این کلمه می تواند برای خنثی کردن اختلافات احتمالی و دلخوری‌های جزیی در محیط کار استفاده شود بدون اینکه به کسی بگویید اشتباه می کند.

پاسخ به دعوت یا مشارکت در آداب معاشرت محیط کار ضروری‌ست.

در آداب معاشرت ضروری است که همیشه به دعوت دیگران پاسخ دهید. یعنی اگر همکار، رقیب یا مدیر شما حتی یک بلیط رایگان یا دعوتنامه برای شرکت در یک سمینار، کنفراس یا … به شما داد  لازم است که حتما به دعوت آنها پاسخ دهید. یعنی به عنوان نمونه بگویید، “من می توانم (یا نمی توانم) در رویداد شما شرکت کنم””
این نکته را هم در ادامه داشته باشید که در اصول آداب معاشرت لازم است به موقع پاسخ دهید ، به خصوص اگر نمی توانید در رویداد شرکت کنید.

مطلب هورمون‌های شادی را اینجا بخوانید

منبع عکس ها وبسایت : pinterest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.