هر فردی علاقه مند است برای آراستگی، مرتب کردن خود و برقراری یک نظم شخصی در امور زندگی از نظر پوشش لباس، موها، کفش ها و محیط اشتغال و زندگی یک انرژی و شادابی به خود بدهد و احساس درونی خود را ارضاء کند و در نزد اطرافیان هم خود را به خوبی نشان دهد. به نوعی هر شخص با نوع پوششی که استفاده می کند ویژگی های شخصیتی خود را ارائه می دهد و با این وضعیت ظاهری سعی دارد یک چهره ای زیبا و منظمی از خود در محل زندگی، کار و محیط جامعه به نمایش بگذارد. از طرف دیگر تلاش می کند که به محیط کار خود در منزل یا بیرون هم یک نمای مناسب و قشنگی بدهد تا از حالت رخوت و سستی خارج شود و یک آرامش و انرژی بهتری به خود ببخشد. یکی از عوامل مهم که می تواند در تقویت روحیه و احساسات فرد تأثیر به سزایی داشته باشد رنگ دیوار اتاق کار است و انسان همواره سعی می کند با مرتب کردن خود و محیط اطراف، یک فضای دلپذیر و مناسبی را برای خود، خویشاوندان و دوستان فراهم کند.

می توانید یک مطلب کامل و جامع درباره داشتن یک خانه رنگی و شاد پر انرژی را اینجا بخوانید

رنگ دیوار اتاق کار

رنگ های مختلف، انعکاس احساسی متفاوتی را به محیط زندگی و کارمان می دهند  و در واقع تغییر رنگ بندی اتاق کار ما می تواند یک حال و هوای جدیدی را به ما بدهد و از طرف دیگر هماهنگی و سازگاری رنگ دیوار اتاق کار، روحیه و انرژی کاری مان را تقویت می کنند. همانطوریکه، دکوراسیون منزل از نظر هارمونیک بودن رنگ ها خیلی در نشاط و آرامش افراد خانواده اثربخش است استقرار میز و صندلی های فضای کاری و چیدمان دیگر وسایل با رنگ های شاد و پر انرژی هم برای روحیه کارکنان خیلی مفید است.

حال از رنگ هایی نام می بریم که هر کدام از آنها اثرات متفاوتی را در احساس و تفکر اشخاص ایجاد می کنند.

رنگ سفید

رنگ سفید
رنگ سفید

این رنگ برای رنگ دیوار اتاق کار در خیلی مواقع و در خیلی از فضاهای زندگی و محیط های کاری استفاده می شود، رنگ سفید با شفافیت و وضوحی که دارد، یک آرامش خوبی را در محیط کار بر قرار می کند. بنابراین برای محیط کاری ادارات بیشتر از رنگ سفید برای نقاشی دیوارهای اتاق ها به کار می رود. البته با وجود اینکه رنگ سفید مثبت است ولی شاید بعد از مدتی با عادت کردن به آن یک اثر معکوس و یا ضعیفی بر فرد بگذارد.

بنابرای توصیه می شود که دیوارهای محیط کار، یکپارچه با رنگ سفید نقاشی نشود بلکه یکی از دیوارها سفید و دیوارهای دیگر با رنگ های دیگر رنگ آمیزی شوند یا حتی با کاغذ دیواری های متنوع و زیبا پوشش داده شوند.

رنگ خاکستری

این رنگ بیشتر برای افرادی است که در محیط های تحقیقاتی و پژوهشی فعالیت می کنند و به تمرکز بیشتری برای خلاقیت و نوآوری نیاز دارند و خستگی و کسلی در چنین محیطی کمتر احساس می شود. از این رنگ برای استودیو های صدا و جاهایی که کار گرافیگی و عکاسی را انجام می دهند، استفاده می شود ولی کاربرد وسیعی از این تک رنگ در فضای کار کسل کننده است و بهتر است به همراه این رنگ دیوار اتاق کار، رنگ های دیگر را هم به کار ببرند.

معمولاً با این رنگ، رنگ های تیره تری بخصوص برای لوازم اتاق کار به کار می رود که می تواند یک تمایز خوب و جذابی را در اذهان کارکنان محیط کاری فراهم کند. رنگ خاکستری در گروه رنگ هایی است که در سازگاری وسایل منزل و محیط کاری خیلی اثر بخش است و توصیه می شود که همواره استفاده از این رنگ بندی اتاق کار را مد نظر داشته باشید و حتی رنگ خاکستری روشن، احساس خستگی و کسلی را تا حد زیادی تقلیل می دهد.

رنگ سبز آبی برای رنگ دیوار اتاق کار برای

رنگ دیوار اتاق کار
رنگ دیوار اتاق کار

این رنگ خیلی پر انرژی است و یک آرامش و حالت معنوی خوبی را به انسان القاء می کند. این رنگ برای هر جایی که به گره ای یا مشکلی بر خورد می کنید و یا دید بدی به ذهنتان غالب شده، مناسب است و بدبینی و افکار منفی را از شما دور می کند. رنگ سبز آبی به عنوان یک رنگ مکمل، ترکیب رنگی عالی در حوزه رنگ شناسی است و از این رنگ برای تکمیل رنگ سفید مایل به خاکستری در محیط های کاری استفاده می شود.
معمولاً رنگ سبز آبی با تیرگی بیشتر برای محیط های رسمی مناسب‌تر است و از طیف های روشن این رنگ هم برای محیط های کودکان استفاده می شود و در کل این رنک برای همه مخاطبان جامعه با رده های سنی مختلف کارایی خوبی دارد.

رنگ قرمز

این رنگ هم فراگیر است و در خیلی از جاها کاربرد دارد و رنگ قرمز یک احساس هیجانی خوبی به انسان می دهد و برای محیط های ورزشی و فضاهای دیدنی خارج از شهر مناسب است. از این رنگ برای رنگ دیوار اتاق کار مانند  اتاق های فکر و ایده و یا کنفرانس ها و جلسات هم استفاده می شود که باعث تحرک فکری آنها می گردد.

این رنگ را هم به تنهایی استفاده نمی کنند بلکه به همراه رنگ هایی چون سفید برای رنگ آمیزی دیوارها به کار می رود و بهتر است با وجود رنگ قرمز از لوازم با رنگ تیره در محیط کار بهره ببرید و به کارگیری رنگ های متضاد قرمز مانند زرد و مشکی آزار دهنده است.

رنگ بنفش

این رنگ از نوع روشن آن برای محیط کاری مثبت و یک منبع انرژی است و با شدت خیلی زیادی روی ذهن مخاطب تأثیر گذار است و باعث شادی، سرور و تقویت شوق و انگیزه فرد می شود. ترکیب این رنگ با طیفی از رنگ های روشن در دکوراسیون محیط کاری یک اعتماد به نفس ویژه ای را در افراد ایجاد می کند.

رنگ قهوه ای برای رنگ دیوار اتاق کار

این رنگ به عنوان یک رنگ تشریفاتی و رسمی بیشتر مورد علاقه مدیران ارشد و روسای ادارات است. از قهوه ای تیره برای دیوار پشت میز یک مسؤل و رنگ قهوه ای روشن نسکافه ای هم برای دیوارهای دیگر اتاق استفاده می شود که یک نمای ویژه و لوکسی به رنگ دیوار اتاق کار می دهد.
ورود افراد چون کارکنان اداره به اتاق با رنگ های قهوه ای طلایی و جذاب این ذهنیت را در آنها تداعی می کند که وارد اتاق یک مدیر یا رئیسی شدند و چه بسا آرزو و حسرت چنین پست و مقامی را در فکر خود می پرورانند.

رنگ آبی کبود آسمانی

رنگ دیوار اتاق کار
رنگ دیوار اتاق کار

خیلی از سازمان و مؤسسات از این رنگ برای دفاتر رسمی خود استفاده می کنند و در واقع به نوعی می خواهند قدرت و جایگاه خود را در معرض دید رقبا بگذارند. سازگاری این رنگ در ترکیب با رنگ های دیگر کمی سخت است و به راهنمایی و مشاوره نیاز دارد.این رنگ زیبایی و لطافت خوبی دارد و یک روحیه مثبت را به فرد القاء می کند و برای تقویت حس قوی بودن و اقتدار از رنگ های مکملی چون سبز یا زرد به همراه این رنگ استفاده می شود.

جمع بندی نهایی

جدا از رنگ هایی که شرح انها بیان شد رنگ های ترکیبی دیگری هم وجود دارد که در محیط های کاری به فراخور استفاده می شود که
می توانند در روحیه اشخاص مشغول در فضای کاری تأثیرات خوب و متنوعی داشته باشند. رنگ های مصرفی در محیط های کاری متناسب با سن و سال مجموعه کارکنان یک شرکت هم می تواند انتخاب شود مثلاً برای محیط های استارت آپی و یا جاهایی که بیشتر جوانان اشتغال دارند از رنگ زرد جوان پسند استفاده می شود که یک انرژی  زیاد و هیجان خاصی را برای جوانان به همراه دارد.

از این رنگ هم به تنهایی استفاده نمی شود بلکه با رنگ های مکملی چون آبی روشن و سفید برای رنگ دیوار اتاق کار استفاده می‌شود. می گویند اگر می خواهید از قابلیت ها و انرژی پنهان افراد به نحو احسن استفاده کنید سعی کنید آنها را در چنین فضایی با رنگ زرد قرار دهید حالا می بینید از طوفان فکری آدم ها چه چیزی حاصل می شود؟!پس رنگ زرد هم یک بستری برای تبدیل یک توان بالقوه به بالفعل است‼

در این زمینه بیشتر بخوانید:

چگونه خانه را کاغذ دیواری کنیم؟

نکاتی برای انتخاب رنگ خانه با یک سبک و طرح خاص

ما برای نوشتن این مطلب در کنار تجربه شخصی‌مان از این منابع هم استفاده کرده ایم:

نکاتی برای انتخاب رنگ مناسب خانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.